banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İstanbul Boğazı’nda 60 kılavuz kaptan hizmet veriyor

İstanbul Boğazı’nın görünmeyen koruyucuları kılavuz kaptanların zorlu mesaileri kameralara yansıdı. Hareket halindeki gemiye tırmanan kılavuz kaptanların kask ve drone kamerasına yansıyan görüntüleri nefes kesti. Kılavuz Kaptan Ali Cömert, "Denizcilik açısından bir ülkenin kılavuzluk namusudur" dedi.

GÜNCEL 25.12.2019, 08:36 25.12.2019, 15:51
141
İstanbul Boğazı’nda 60 kılavuz kaptan hizmet veriyor

İstanbul Boğazı’nda 60 kılavuz kaptan hizmet veriyor

İstanbul Boğazı’nın görünmeyen koruyucuları kılavuz kaptanların zorlu mesaileri kameralara yansıdı. Hareket halindeki gemiye tırmanan kılavuz kaptanların kask ve drone kamerasına yansıyan görüntüleri nefes kesti. Kılavuz Kaptan Ali Cömert, "Denizcilik açısından bir ülkenin kılavuzluk namusudur" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı adına Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçen gemilere kılavuz kaptanlık hizmeti veriliyor.

Türk Boğazları’ndan geçecek gemiler Türk Limanlarına uğramayacaksa ve özel bir durumu yoksa kılavuz kaptan hizmeti alma zorunluluğu yok. Ancak gemilerin tonajına bakılmaksızın Türk limanlarına uğrayacaksa kılavuz kaptan hizmeti alma zorunluluğu bulunuyor.

Boğazlardan geçen gemilerin zorunlu olmadığı halde yüzde 50’si kılavuzluk hizmetini kullanmayı tercih ediyor. Türk Boğazları’na girecek gemiler gemi trafik hizmetlerine bilgi vererek sırasını bekliyor. Geçiş sırası geldiğinde ise genellikle kılavuz kaptanı hizmeti alıyorlar. Seyir halindeki gemiye yanaşan kılavuz kaptanları taşıyan bot, bir süre gemi ile aynı hızda ilerlemek zorunda. Kılavuz kaptan ise gemiden sarkıtılan halatlarla bottan gemiye tırmanıyor. Zorlu ve tehlikeli tırmanış havadan çekilen görüntülerde aksiyon filmlerini aratmıyor.

Gemiye binan kılavuz kaptan, geminin kumanda merkezine giderek kaptana seyirde yardımcı oluyor. Kılavuz kaptanlığı kazanan kaptanlar  önce küçük tonajlı gemilere birkaç yıl sonra büyük tonajlı gemilere rehberlik edebiliyor.

“KAZALARIN YÜZDE 93 KILAVUZSUZ GEMİLERİN BAŞINA GELİYOR”

Kaza yapan gemilerin çoğunun kılavuz kaptan almadığını vurgulayan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünde görevli Kılavuz Kaptan Ali Cömert, “Gemi kaptanı kendi gemisinin özelliklerini bilir. Kılavuz kaptan ise hizmet verdiği boğazların veya limanların ve tehlikeli suların özelliklerine hakimdir. Kılavuz kaptanlık hem geminin güvenli bir şekilde geçiş ve limana yanaştırılmasında yardımcı olurken hem de çevrenin korunması yönünden çok önemli bir hizmettir. Türk Boğazlarından geçen gemileri uğraklı ve uğraksız olmak üzere iki sınıfa ayırıyoruz. Uğraklı geçişlerde tonajına bakılmadan kılavuz kaptan hizmeti almak zorundalar. Türk boğazı bölgesindeki limanlara uğramayan gemiler ise belli özel geçiş koşulları yoksa kılavuz kaptan alma zorunlulukları yok. Zorunlu olmayan gemilerin yüzde 50’si kılavuzluk hizmetinden faydalanıyor. Türk Boğazlarındaki toplam kazaların yüzde 93 kadarı kılavuz kaptan hizmeti almayan gemilerin başına geliyor. Denizcilik açısından bir ülkenin kılavuzluk namusudur” dedi.

Kılavuz kaptanların 7/24 saat gemilere rehberlik için çalıştıklarını ifade eden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ndeki kılavuz botlarında kaptan olarak görev yapan Ümit Sarayoğlu, “İstanbul Boğazı’nda 3 vardiya şeklinde toplam 60 kılavuz kaptan hizmet veriyor. Boğazın emniyeti için tüm gemilerin kılavuz kaptan almaları gerekiyor. Bir profesör nasıl ise kılavuz kaptan da denizciliğin en üst mertebesidir. En az 10 yıl gemi kaptanlığı yaptıktan sonra kılavuz kaptanlık sınavlarına girebiliyorlar. Bir kılavuz kaptanımız gemiden inerken halatın tek tarafı kopuyor. Çok korktum gemiye yanaşarak kaptanın inmesini bekledim” ifadelerini kullandı.

kilavuz_kaptan_1.jpgkilavuz_kaptan_2.jpgkilavuz_kaptan_3.jpg

DENİZHABER 

Yorumlar (1)
10 sene hizmeti kim arıyor? 2 yıl önce
Denizhaber.com sitesi sn Cahit İstikbal'in değil mi? Sn İstikbal de bir İstanbul Boğaz kılavuz kaptanıdır. Lütfen kendisine sorun, kılavuz kaptanlığa başvuru için 10 sene mi hizmet aranıyor, yoksa 1 sene mi? Lütfen bu hatayı düzeltiniz.
16
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü