İstanbul Boğazı Gemiyle Las Vegas'a Çevrilecek

Yunan kruvaziyer şirketi Louis Cruises, Türkiye'deki kumar yasağını Montrö Anlaşması'na göre uluslararası su sayılan İstanbul Boğazı'nda gemiyle delmeye hazırlanıyor.

İstanbul Boğazı Gemiyle Las Vegas'a Çevrilecek

Yunanlılar İstanbul Boğazı'nı gemiyle Las Vegas'a çevirecek

Yunan kruvaziyer şirketi Louis Cruises, Türkiye'deki kumar yasağını Montrö Anlaşması'na göre uluslararası su sayılan İstanbul Boğazı'nda gemide kumar turları düzenleyerek delmeye hazırlanıyor

Türkiye'deki kumar yasağını Yunan kruvaziyer şirketleri delmeye hazırlanıyor. 2010 yazında Türkiye'ye seferlere başlamak için hazırlık yapan Pire merkezli Louis Cruises şirketi, İstanbul Boğazı'nda gemide kumar turları düzenleyecek.

Karaköy Limanı'ndan kalkacak olan gemi, İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz sularına kadar ilerleyip akşam saatlerinde limana geri dönecek. Bu yolculuk sırasında ise kumar oynatılması planlanıyor.

Bir turizm yetkilisini verdiği bilgiye göre Louise Cruises isimli şirket Louis Cristal adı verilen gemiye bu turları düzenlemeyi planlıyor. Aslında İstanbul'a gelen tüm kruvaziyer gemilerin içinde kumarhane de bulunuyor. Ancak Louis Cruises'un bu turları sadece kumar amaçlı olarak düzenleyeceği öğrenildi.

Kruvaziyer gemisi ile boğazda oynanacak kumar turlarında herhangi bir tur ücreti alınmayacak. Bunun yanı sıra şirket 15 TL olan yurtdışı çıkış harcını da kendi karşılayacak. Ancak tura katılmak isteyenlerin dünyanın her yerinde olduğu gibi belli bir ücret karşılığında kumar fişi almayı garanti etmesi gerekiyor. Bu şekilde kruvaziyer gemisi içindeki yemek, içki ve tüm şovlar da bedavaya geliyor.

MONTRÖ İLE YASAĞI DELECEK

İstanbul ve Çanakkale Boğazları, Montrö Anlaşması uyarınca uluslarası su yolu kabul ediliyor. Bu nedenle de boğazlardan geçen ticaret gemileri dokunulmazlık taşıyor. Türkiye'deki kumar yasağı ülke kara sınırları içinde geçerli bulunuyor.

Yunan şirket ise Boğaz'ın uluslarasası su yolu olmasında hareketle bu yasağı delmeye hazırlanıyor. Pire merkezli Louis Cruises, Yunanistan, Güney Kıbrıs, İtalya, Fransa, Hindistan ve Kızıl Deniz'e turlar düzenliyor ve bünyesinde 12'ye yakın gemi bulunuyor.

Şirketin diğer turlarında da kumar oynanabiliyor. Ancak riğerseferlerden farklı olarak İstanbul çıkışlı düzenlenecek seferler sadece kumar turizmi amacıyla yapılacak. Şirketin, Boğaz'da kumar oynatmak için herhangi bir merciden izin almadığı da öğrenildi.

Bakanlık: Hukuk kurallarımız belli

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Louis Cruises Şirketi'nin 2010 yılında gemiyle İstanbul Boğazı'nda kumar oynatacağı iddialarına ilişkin, "Zaman zaman bu konuda iddialar ortaya atılır. Sonra arkası gelmez. Uluslararası hukuk kurulları bellidir, Türkiye'nin hukuk kuralları bellidir" değerlendirmesinde bulundu.

'CANKIT' diyen bedava katılıyor

YUNAN şirketlerin Türkiye'deki kumar yasağı nedeniyle çok sayıdaki Türk kumarseveri ülkenin çeşitli yerlerindeki casinolara ücretsiz getirdiği biliniyor.

Bu yaz boyunca 48 kişillik Yunan charter uçağını kiralayan Karacaali yakınlarındaki bir kumarhanede Türk müşterileri kumar turizmine getirdi.

Bu arada çok sayıda şirket de Yunanistan turu adı altında çok uygun fiyatlı kumar turları düzenliyor. Bu turlara katılırken profesyonel kumar oyuncularına verilen CANKIT ismini telafuz ettiğinde sadece belli ücret karşılığında kumar fişini almanız yeterli oluyor.

Otel, uçak ve yeme içme masrafları dahil bedavaya geliyor. Yunanistan ya da Kıbrıs'ta bu turlar katılanlar 5 bin dolarlık oyun fişi aldıklarında otel, uçak ve eğlence masrafları bedavaya geliyor.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Jale Nur ECE
Jale Nur ECE - 10 yıl Önce

Sabah Gazetes'nde sayın Dilek Taş'ın yazısına düzeltme. İstanbul Boğazı uluslararası su yolu değil, Türkiye'nin eğemenliğinde olan ve uluslararası deniz trafiğine açık su yoludur. Uluslarası su yolu olarak yanlış ifade edilmesinden kaçınılmalıdır.Saygılarımla

Jale Nur ECE

David Karyer
David Karyer - 10 yıl Önce

Lutfen bakın dıs ulkelerde bıle bu tur kruvazıyer gemılerınde lımanda ıken casıno lar acık degıldır. Avrupada da Amerıkada da bu boyledır casınolar acık olmuyor yolcular dısarı cıkar gezer gelırler gemı kalkarken tekrar acarlar.. Karasuyu ıcerısınde de bu ısın ne denlı takıp edıldıgı ulkemızde tartısılır..,

sanıyormusunuz kı coastguard veya baska kurumlar gelıp acık mı degıl mı dıyorlar

Iskender Kabzimal
Iskender Kabzimal - 10 yıl Önce

ben bu zımbırtının nasıl/neden yasaklandığını anlamıyorum. türkiye'de kumarhaneler zamanında ocaklar sönüyor, türk aile yapısına uygun değil denerek kapatıldı. her ne kadar bu görüşe katılmasam da, bu kapatma gerekçesini anlayabiliyorum. ama kumar oynamayı yasaklamak ne demektir??? milli piyango da, sayısal loto da, at yarışı da kumardır. siz kumar oynamayı istedikten sonra sizi kimse engelleyemez. isterseniz yazı turasına kumar oynarsınız. yoldan geçecek ilk arabanın rengi üzerine kumar oynarsınız. size kim ne diyebilir?bu kadar kontrol dışına çıkabilicek bir olguyu kanunla sınırlandırmak bana son derece mantıksız geliyor. yanlış anlamayın sadece denetlenemiyor diye bir kanun çıkarılamaz demiyorum. ama bu da bir etkendir. kumarhaneleri yasakladınız. ne oldu? kimse kumar oynamıyor mu? ben arkadaşlarımla poker oynuyorum. insanlar gizli-kaçak bir sürü kumarhaneye gidiyor. o da olmadı kıbrısa uçup orada kumar oynuyor. dünyanın çoğu ülkesinde kumar serbest. kumar oynarak hayatı kararan, ailesi perişan olan insanlar yok mudur? herkes biliyor ki var. ama bu kararan hayatları yüzdeye vursak ne olur? ben las vegas'a giden herkesin hayatı bitti diye birşey duymadım. kredi kartını adam gibi kullanmadığı için hayatı kararan bir çok insan da var bu ülkede. kredi kartları yasaklandı mı? hayır ama kredi kartı ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldı. bunlar neden kumar için yapılmıyor???hal böyle iken kumarhaneleri yasaklamak bana biraz yanlış geliyor. hükümetlerimiz ota boka vergi koymaya bayılıyor. kumar oynamak isteyen büyük bir kitle var. madem öyle çok paraya ihtiyacı var hükümetlerin, kumarhaneleri serbest bıraksınlar, ama öküz gibi de vergi koysunlar. benzinden alınandan daha fazla gelir vergisi alınsın kumarhane işletmecilerinden. zaten kumar her halükarda oynanıyor, bari devlet bütçesine gelir olur. turizme de katkısı olur emin olun. aileyi çok mu düşünüyorsunuz? kişiye günlük oynayabileceği miktar üzerinden limit koyun. (bu üzerinde kafa yormadığım öylesine bir talep) ne bileyim bir çaresi illa bulunur. ama kumar oynamayı ve kumarhaleri yasaklamak bence biraz safça bir uğraş.

Bülent Tezsay
Bülent Tezsay - 10 yıl Önce

Sabah gazetesi yazarı Dilek Hanımın yazdığı bu haberin kaymağını yine yabancıların yemesine müsade edeceğimiz ve bu güne kadar çok geç kalınmış gelir kaynağının(Devletin diyer şans oyunlardan elde ettiği kontrollu vergi kazançlarını unutmamak lazım Bu sektörün de Ligal veya illigal olduğu çıkarılacak yeni kanunlarla tespid edilip müsade verilmesinin bir sakıncası olmıyacağı eleştiriye de açık olması lazım )kazancını da başkalarına altın tabakta sunucaz

Amerika Destinasyonlu Karibik adaları turları 25-30 Cruising şirketinin her biri 2500.6000 yolcu kapasiteli en moderen gemileri ile bu alanda hizmet vermekteler yine bu gemiler sadece Kumarhane hizmetleri altında senede 10. milyon yolcu taşımakta Gemilerin uğrak limanların hiç bir şekilde tarihi veya göresel güzelliği yok

sadece mevsim hangi mevsim olursa olsun klima olarak ılık olması ve gidilen adaların vatandaşlarının (Sömürgelicilikten kalan eziklikleri ile son derece cana yakın davranmaları)gelen trustlere yöresel orkide çıçeklerini sunarak ve yine yöresel müziklerini dinleterek karşılamaları onların misafir perverliğini

gösteriyor.

Aslında bizlerde ayni parelelde bulunan Doğu akdeniz ülkesi olarak böyle bir hizmeti verebiliriz ama nerde o kapasitede ki ciddi iş adamlarımız malesef internasyonal Denizcilik yolcu taşımacılığının hiç birinden faydalanamıyoruz . Burada bir önemili unsurada deyinmeden geçemiycem 3-5 milyon € alınan yolcu gemileri ilede bu sektöre de hizmet verilmez( şu günlerde bir şirket bu iş için böyle bir gemi alımda cesaretlerini kutlarım)

Bülent Tezsay

Tez Cruise&Ferry Consulting

Tezferry@t-online.de

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176