banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

İsrail Alman Denizaltılara Nükleer Silah Yerleştirdi

Almanya'nın etkili haftalık dergisi Der Spiegel, İsrail'in, Almanya tarafından üretilen denizaltılara nükleer başlıklı Cruise füzesi yerleştirdiğini duyurdu.

GÜNCEL 04.06.2012, 15:38
İsrail Alman Denizaltılara Nükleer Silah Yerleştirdi

Dergi, bugün yayımlanan sayısının kapağında yer verdiği haberde, bu gelişmenin Almanya'da büyük tartışmalara neden olacağını ileri sürdü.

Alman denizaltıların, İsrail nükleer silahlarının bir parçası olarak kullanıldığı yolundaki iddiaların şimdiye dek Berlin tarafından reddedildiğini de hatırlatan dergi, açığa vurulmamasına rağmen İsrail'in Ortadoğu'daki nükleer silaha sahip tek güç olduğuna dikkat çekti.

Alman Savunma Bakanlığı yetkilileri ise, dergiye İsrail'in savaş başlıklarını Alman denizaltılara değil de başka savaş gemilerine yerleştirdiğini sandığını söylediler.

Bir ay süren araştırma sonrası yayımlanan haberde, Almanya Dışişleri Bakanlığı dosyalarına göre, Batı Almanya'nın 1961 yılından beri bu uygulamadan haberdar olduğu belirtiliyor.

Almanya, İsrail'e sözkonusu denizaltılardan üç adet verdi ve fiyatının büyük bir bölümünü de kendi bütçesinden öderken, geçtiğimiz günlerde imzalanan bir kontrat uyarınca 2017 yılında üç denizaltı daha teslim edilecek.

Habere göre İsrail üç denizaltı daha almak için sipariş vermeye hazırlanıyor.

Yorumlar (0)
1
az bulutlu
banner102