banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İspark Tekneparklar Kuruyor

İstanbul'un otopark problemini çözmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005'te kurulan İspark, 60 bin araç kapasitesiyle her gün 80 bin işlem yapıyor.

GÜNCEL 05.06.2012, 00:06
2534
İspark Tekneparklar Kuruyor

Geçen yıl 120 milyon lira ciroya ulaşan şirket, yeni projelerle bu rakamı 600 milyon liraya çıkarmayı hedefliyor. Değnekçiler ve otopark mafyasına karşı 2005 yılında kurulan İspark, 2011 sonunda 120 milyon liralık bütçesiyle dev bir şirket haline geldi. 4 milyar dolar değer biçilen İspark, torba kanunla değerini katladı. Yeni düzenlemeyle hafriyat alanı yönetiminden balık haline, taksilerin tek çatı altında toplanmasından sebze-meyve halinin idaresine kadar birçok alan, şirketin uhdesine verildi. İspark, bu yıl yeni projelerle değerini katlayacak. 60 bin araç kapasitesiyle her gün 80 bin işlem yapan İspark, cirosunu 5'e katlamayı hedefliyor. Yeni projelerle 120 milyon liralık ciroyu 600 milyon liraya çıkaracaklarını belirten İspark Genel Müdürü Mehmet Çevik, "Boğaz'da iki yeni teknepark kuracağız. 388 tekne kapasiteli 2 marinadan 5 milyon Euro gelir bekliyoruz. Ayrıca 8 teknepark daha açacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı'na kurduğumuz bin araçlık otopark, yeraltı ve yerüstünde açmayı planladığımız yeni otoparklar, 18 bin taksinin tek çatı altında toplanacağı call center kurulması, 10 cep otogarının kurulması ile birlikte hedeflediğimiz 600 milyon lira ciroya ulaşacağız." dedi.

İstanbul'u otopark mafyasından kurtaran İspark teknepark projesiyle sahillerin mafyası olarak anılan tonozcuları sona erdirmeyi hedefliyor. İnşası süren İstinye ve Tarabya'daki tekne parkları 1 Ağustos'ta hizmete alacaklarını vurgulayan Mehmet Çevik, "Tonozcuların tekne sahiplerinden yılda 5 bin ile 14 bin Euro arasında park ücreti aldığını duyuyoruz. Geçenlerde bir arkadaşım tonozcuya artık ücret ödemeyeceğini, İspark'ın projesini beklediğini söylemiş. Şahıs da tekneye zarar verip, halatını çözerek denize sürüklenmesine sebep olmuş. Teknepark projemizle yat ve tekne sahiplerini tonozculardan kurtaracağız." diye konuştu. Çevik, İstinye koyunda 180 ve Tarabya'da 208, toplam 388 yat kapasiteli projenin hayata geçmesinin ardından kısa sürede Büyükdere (Sarıyer), Bebek, Paşabahçe (Beykoz) ve Çengelköy'de (Üsküdar) tekneparklar inşa edeceklerini açıkladı. Çevik, "Tekne parkların ön başvurularını 2 Mayıs'ta almaya başladık. 7 günlük sürede 700'e yakın başvuru aldık. Tekneparklarla kıyı şeridinde düzensiz parklanmaya son vererek, niteliksiz işletmeciliği sonlandırarak, sahilleri vatandaşların kullanımına açacağız." açıklamasını yaptı.

İspark, 'Park Et Devam Et' kapsamında yeni bir projeyi hizmete sunuyor. Vatandaşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı'na 5 dakika mesafede kurulan bin araç kapasiteli İspark otoparkına araçlarını bırakarak istedikleri noktaya seyahat edebilecek. Yolcu durumuna göre 15 dakikada bir, Otopark-Sabiha Gökçen Havalimanı arası düzenlenen ring seferlerinden ücretsiz faydalanacak. Çevik, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: "Bir seyahatte aracımı 5 günlüğüne havalimanının otoparkına bıraktım. Otopark ücreti olarak 150 lira istendi. Vatandaşa ucuza nasıl bu hizmeti vereceğiz diye çalışma yaptık. Otopark fiyatımızı günlük 7 lira olarak belirledik. Havalimanlarında günlük 25-30 liralık ücretlerin yanında bizim fiyatlarımız çok cazip. Ayrıca Atatürk Havalimanı ile ilgili Belediye Başkanı'mız Kadir Topbaş ile görüştük, orada bir nokta tespit ettik. En yakın zamanda burada da İspark'ın bir otoparkını açacağız."

Yorumlar (3)
10 yıl önce
sahillerdeki başıboşluğa sonunda bir çözüm üretilebilecek gibi.aralık ayında yapılamasına başlanacaktı umarım bu sefer bir aksilik olmaz.
husamettin canbilen 10 yıl önce
Kadıköy den Maltepe ye kadar olan alandaki bütün balıkçı barınakları gizli marinacılık yapmaktadır.Kayıt yok, vergi yok,hizmet zaten yok.Bu balıkçı kooperatifi altındaki yerler acaba kaç kilo balık istihsal ederler? Bilen varsa söylesin.

Bu iş başka türlü değnekçiliktir.Para alıyorsan güvenlik,elektrik,su vs hizmette vereceksiniz.Aldığın parayı makbuzla belgeleyeceksin.Işıklandırma ve tel örgü ile çevirme yok,her taraf hırsız yatağı olmuş.Bu ne kepazeliktir anlamadım.

İlgililwer bu konuyada el atmalıdır.
raur kibar 10 yıl önce
Deniz dere kenarındaki tonozcu denilen çarpıcılara bu güne kadar devlet nasıl neden ne için göz yummuş acaba .

Tekne kullanıcısını neden kollamamış, devlet bu çarpıcılara özellik ile mi fırsat tanımış acaba diye düşünüyor vatandaş? . (Bunun cevabın kim verecek halka ).

Şimdi tonozcu kalkacak yerini belediye alacak ,yani oto park işini oturtmadan önce yaşanan karmaşanın aynı, sokakların halka kiralanması olayı gibi şimdi dereler denizler halkın kendine kiralanacak, üç beş gün sonra da özelleşecek. Yani biri benim denizime dolaylı yoldan ,hukuki sorun çıkmadan sahip olacak ki buna ne denir?. Malum .

Belediye otopark mafyasını kovaladığı gibi tonozcuyu da kovuyor, Belediye halka hizmet veriyor artık mı diyelim bu olaya.Maliye BAĞLAMA KÜTÜĞÜ adı altında hiçbir karşılık vermeden zaten bu parayı halktan alıyor, bunu motor gücü olarak alıyordu şimdi tekne boyuna göre alıyor,(9,9 beygir gücü ve de 5 metre uygulamaları gibi süre gelen saçma sapan cahil ce uygulamalar ile denizlerde zorlanan millet güçsüz denize elverişsiz tekneler ile can veriyor. BUDA AYRI MESELE )

Şimdi de belediye devreye girdi ki verdiği limanca geçersiz evraktan para topluyor idi şimdi bu yeni uygulama ki kooperatif teknelerinden dahi bu para alınacak diye yola çıkılıyor gibi bir durum var ortada .Yada bu bize ulaşan karmaşa yanlış bilgi ki kim nasıl anlarsa anlasın ama belediye gelirini sağlasın diye ortaya atılmış bir bilgi gibi duruyor ortada, buna bir açıklık getirilmesi gerekiyor .Şöyle ki - açıkçası :

Beykoz belediyesi Riva deresindeki kooperatife bağlı teknelerden bu tonoz parasını alacak mı. Dere, dere ıslah çalışmaları sırasında o tekneler ne olacak o teknelere derede bir liman verilecek mi yoksa böyle ortada bırakılıp belediyeye gelir kaynağı mı olacaklar .

Dere gelgit olayı ile ve sazlıkların lagünün doldurulması ile taşkınlara sebep olmakta, kooperatif tekneleri dahil tekne ler ve sahipleri nin can güvenliği söz konusu olduğu halde kooperatifin barınak yapması gerektiği yer kooperatifin güçsüz olması, hukuki prosedürlere uymak zorunda olması, dere ıslah planlarının yeni köprü karmaşası ile yeri henüz belli olmaması Balıkçı kooperatifin yerine zengin güruhun tenis sahası yapma arzusu ile göz dikmesi Balıkçı Kooperatifi kuruluşuna Beykoz bürokrasisinin bu bağlamda gizli destek vermesi sebebi ile tekneler açıkta kalmıştır ve şimdi ise belediyenin gelirlerimi ne yapsam da arttırsam müdürlüğünün kumpasına gelmekteyiz.

Sayın müdürüm dere ağzını deniz her yıl kum ile kapanmakta bunu Kooperatif ve DSİ birlikte açmakta .Bundan sonra dere ağzını belediye tarafından mı açacak acaba ?Biz zaten maliyeye tekne bağlama kütüğü evrakı karşılığı bu parayı ödüyoruz, belediye de bir başka ad altında bunu bizden istiyor buna karşın maliye teknelere sadece bir kağıt verdi pekii belediye bu paranın karşılığında vatandaşa ne verecek .

Parmak iskele.

Bu iskele Riva deresinin taşkınında teknelerimizi koruyacak mı, yoksa park yerlerindeki değerli eşyalarınızdan sorumlu değiliz yazısı buralara da asılacak mı .Belediye hiç olmazsa deremize Arıtma tesisinden arıtmadan Sarıgazi nin Ümraniye nin lağımını boşaltmasa, deremizin lağününün doldurulduğu belediyece malum, sazlıklar parsel, parsel türlü bahaneler ile toprak doldurulmaya hala devam ediyor, tarım alanı yalanı ile 5 yıl sonra imara açılıyor, ileride oraya yapılan binalardan Riva deresi sonunda intikamını da alacaktır.

Bunun sorumlusu kim olacaktır.

Derede envayi çeşit balık ki bu derede somon balığı dahi yataklanmıştı,ördek o bir zamanlar sözü geçen nadide sayılan kuşlar, koruma altına alınmış bitkiler artık hak götüre, dere olmuş lağım kanalı. Şimdide belediye o berbat ettiği artık buradaki doğal üremeyi Allahın izni ile hallettik dediği dereden, Kooperatif teknelerinden dahi pay çıkartmaya çalışılıyor olmuyor mu ?.

Hem de bu işlere engel olması gereken, bunun en baş sorumlusu olan, çevreci olması halka hizmet vermesi gereken, halkın kuruluşu olan, maaşını halktan alan o belediye .

23
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:45
Günün Karikatürü Tümü