banner191

banner148

banner179

banner176

İspanya'da 87 bin tersane işçisi atılacak

AB yardımının geri ödenmesi halinde bunun "19 İspanyol tersanesi için idam cezası olacağını" ve "87 bin tersane çalışanının bundan direkt olarak etkileneceğini" açıklandı.

GÜNCEL 09.07.2013, 09:18
İspanya'da 87 bin tersane işçisi atılacak

Yunanistan'da AB kaynaklı işçi çıkarılması, İspanya'ya da taşındı. AB Rekabet Komisyonu'nun geçtiğimiz ay yayınladığı raporda, İspanyol tersane sektörüne 2005-2011 arasında yapılan ve 3 milyar euroyu bulan yardımın tamamını geri istenmesiyle 87 bin tersane işçisi işten atılmayla karşı karşıya kaldı.

Gemi inşaatında uluslararası alanda önemli bir yerde bulunan İspanya'da, başta Galisya, Bask, Asturias ve Endülüs bölgelerinde toplam 19 özel tersane firması binlerce kişiye istihdam sağlıyor.

Krizin etkisiyle 50 kadar gemi siparişini kaybettiklerini belirten sendikalar, AB yardımının geri ödenmesi halinde bunun "19 İspanyol tersanesi için idam cezası olacağını" ve "87 bin tersane çalışanının bundan direkt olarak etkileneceğini" açıkladı.

Önceki gün Vigo kentinde yürüyüş yapan tersane işçileri; 'Avrupa dinle, Tersane işçileri mücadele ediyor' şeklinde pankart taşıdılar, sloganlar attılar. 

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?