banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

İskenderun'a Denizcilik Fakültesi Açılacak

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, İskenderun'a Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Fakültesi kurulacağını, kararın da Resmi Gazetede yayınlandığını ifade etti.

GÜNCEL 09.04.2012, 12:31
İskenderun'a Denizcilik Fakültesi Açılacak

Hacı Bayram Türkoğlu, hükümetin Dörtyol, Erzin ve İskenderun için yoğun bir çaba içinde olduğunu kaydetti. Bu ilçelerin ekonomide gelişeceğini söyleyen Türkoğlu, ''Bölgemizde önemli gelişmeler var. Döryol'da yeni devlet hastanesi yapımı için çalışmalarımız da sürüyor, bakanlığımız bu konuyla yakından ilgileniyor. Özellikle son yıllarda bu bölge sanayide daha fazla gelişecek. Bunun için enerji ihtiyacı olacak. Erzin Burnaz'a doğal gaz çevrimli termik santral kuruluyor, yapımına başlandı. Hidro Elektrik Santrali (HES) için de çalışmalar sürüyor. Bizim en çok ithalatımızda payı olan konu enerji konusu. Bizim bu açığı kapatmamız için yerel teşvikleri arttırmamız lazım. İskenderun limanına yenilenmesi için 1 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak.'' dedi.

Türkiye'nin muasır medeniyet seviyesine ulaşmasının yolunun eğitim ve sanayiden geçtiğine vurgu yapan AK Partili Türkoğlu, ''Hatay ekonomide gelişecek. Muasır medeniyet seviyesine ancak bu şekilde ulaşabiliriz. İskenderun, Türkiye'nin önemli körfezlerinden bir tanesi. Geniş bir limana sahip. Yeni yapılacak yatırımlarla liman daha kullanışlı hale gelecek. İskenderun limanı konteyner limanı olacak. Eğitimde oldukça önemli. Dörtyol'a Fen Lisesi kurulacak. İskenderun'a Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Fakültesi kuruluyor. Onay kararı Resmi Gazetede yayınladı. Bizde temel atacağımız günü dört gözle bekliyoruz.'' dedi.

Milletvekilli Türkoğlu, Suriye'de yaşanan olayların kaygı verici olduğunu söyledi. Beşar Esed'in zulümle halkına acı çektirdiğine dikkat çeken Türkoğlu, ''Suriye'de yaşanan olaylar Hatay olarak Türkiye olarak bizleri kaygılandırıyor. Özellikle Halep kentinde gidip rahatlıkla Türkçe konuşabilirsiniz. Orada bir zulüm var. Ama şunu unutmamalıyız, zulümle abad olunmaz. Bizim dileğimiz Suriye'deki olayların sona ermesidir.''şeklinde konuştu.

Erzin'de MKÜ'ye bağlı Meslek Yüksek Okulunun ilçe halkında 'kapanacak' korkusu bulunduğunu belirten Milletvekili Türkoğlu, ''Biz Erzin'i ayrı görmüyoruz. Erzin içinde hükümet olarak çalışmalarımız olacak. Özellikle İçmeler bölgesine çok ciddi yatırımlar yapılacak. Bununa dışında Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)'ye bağlı yüksek okulumuzun da öğrenci ihtiyacı bulunuyor. Bu sorun halledilirse yüksek okulun ilçe ekonomisine canlılık getireceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

4+4+4 yeni eğitim sisteminin çok tartışıldığına vurgu yapan Türkoğlu, ''Ben şahsen 50'ye yakın eğitimciyle konuştum. Tabi bu sistemin hayırlı olabileceğini söylediler. Biz bu eğitim sisteminin Türkiye açısından bir dönüm noktası olduğu kanaatindeyiz.'' ifadesini kullandı.

Yorumlar (9)
Denizci Toplum 9 yıl önce
Ekonomiye canlılık katmak adına Denizcilik Fakültesi kurulması oldukça ironik.
9 yıl önce
yazık.. bunun önüne geçebilecek kimse yokmu ? Dünyada acaba kaç tane denizcilik fakültesi var ? buralardan mezun olacaklar hangi şirketlerde çalışacaklar çok merak ediyorum. Ucuz iş gücü yaratılmak isteniyor. Artık bu mesleğin duayenleri biraraya gelmeli ve bir kamoyu olusturulmalı bu işin iyice tadı kaçtı mevcut okulların durumu ortada protesto ediyorum !!1
çılgın denizci 9 yıl önce
Arkadaşlar iyi yerlerde çalışmak istiyorsanız kesinlikle İTÜ diyorum. Çevremdeki insanlarıda bu yönde uyarıyorum. Bu okulların bir gelecek vaadettiğini düşünmüyorum. IMO ya bu açılan okullar hakkında bilgi verilmeli mustesarlıgın ilgilendiği yok gordugumuz kadarıyla insanların hayelleriyle oynanmamalı. PRÜ rektorunun dediğine gore hedefleri 23 tane df/yuksekokul olacakmıs .. butun hareket tarzları bu yonde..Dernizcilik sektoru bu kadar okulu kaldırmaz buna dur denmeli acilen lütfen bilinçli olalım yoksa meslek bitiyor.. yakınyola ekmek bırakmadılar.. şimdide bahane dunyadaki gemiadamı açıgını bahane edip heryeri uzakyol ile dolduracaklar oyuna gelmeyelim mesleğimize sahip çıkalım !!
Ali Türkmen 9 yıl önce
İskenderun Limanı çok eski deniz ticaret ve kültür merkezidir.

İskenderun DTO gemilerden topladığı milyonları aşan aidatlardan bir bölümünü deniz eğitimine tahsis ederse Muhteşem bir fakülte ortaya çıkar.

Emeği geçen herkese teşekkürler..
9 yıl önce
Denizcilik mesleği üniversitede öğrenilecek bir meslek değildir, öncelikle bu işi yapıcak kişinin denizciliğe gönül vermesi gerekir, bu mesleğin tüm dünyada askeri sisteme benzer yatılı fakültelerde okutulmasının sebebi okulda beraber yaşamayı öğrenme, alt üst ilişkilerini öğrenme, kapalı bir ortamda nasıl davranılacağını öğrenmek gibi sebeplerdir, bu iş evden okula okuldan eve kurs gibi giderek öğrenilemez. Sonucu ortada gemiye çıkan hayal kırıklığına uğrayıp biran önce karada iş bulmaya çalışmakta tecrübesi olmadığından onda da başarılı olamamaktadır. Bu işe girecekleri tekrar uyarıyorum, eğer bu mesleği tanımıyorsanız sırf fazla maaş var diye girmeyin. Denizcilikte kişiliğinizden verdiğiniz ödünün, hayattaki herşeyinizden uzak kalmanın karşılığı parayla ölçülmez ancak gerçek bir denizci parayı düşünmeden bu zorluklara katlanır. Denizcilikte kesinlikle aldığınız maaş verdiğinizin karşılığı değildir ve bu iş çocuk oyuncağı değildir. Armatörlerin ucuz adam çalıştırmak için açtıkları kurs niteliğindeki okullara bu meslekte para var deyip bilmeden yönelmeyin, piyasada iş bulamayan bir sürü okul mezunu var

selametle
denizcilik lisans öğrencisi ktü 9 yıl önce
Arkadasın dediğine katılıyorum. Bu açılan okulları IMO bildirmek lazım madem bizimkiler kontrol etmiyorlar. Böyle saçmalık dünyanın hiç bir yerinde görülmemiştir. Öğretim görevlisi yok teçhizat yok habire lise açtılar şimdide fakülteleri arttırma derdine düştüler. Acaba seyir dersine lisedeki gibi cografya hocalarımı girecek yada harita muhendislerimi ?

Çok büyük oyunlar oynanıyor arkadaşlar. Birlik olma zamanıdır.

Bakan bey itünün yurt açılısında bir çok lise açıp sektordeki ara elaman ihtiyacını karşıladıklarını soyleyip bununlada ovundu. Bu liseler hiç bir gelecek vaadetmiyorki gemici olmak için lise okumayada gerek yok 2 yıllıgın verdiği ehliyette belli liman kaptanı acaba buradan çıkan çocuklar nasıl sarlarda çalısıyor haberleri varmıdır kosterlerdePeki bu açılmaya çalısılan fakulte yuksekokullar neyin nesi 1500 usd ye çalışacak adam ihtiyacımı yoksa kapılarda kuyruk olacak kolelermi yazıklar olsun!!! açık var diye diye 8-10 yıla piyasayı torba adamlarla dolduracaklar! Arkadasın dediği gibi bu açılması planlanan okullar hiçbir zaman İTÜ nün yerini tutmaz gerek mezun dayanışması gerekse sektörün önde gelen şirketleri ki sAdece İTÜ den çalıstıran şirketler var gerisi bu sistemin dısında kalır insanların hayalleriyle oynanmalı bunun önune geçilmeli artık.. Müstesarlıgı goreve davet ediyorumAçılmamalımı tabiki açılmalı ama işin suyu cıkmadan benim sahsi kanaatim 30 lise(denize kıyısı olan her ilde) 15 myo ve 10 fakulte/yuksekokul denizci millet olmak için yeter ve artar bile.. Hep birlikte çalısarak bu okulların eğitmen techizat açıkları kapatılabilir yoksa 20 tane fakulteye kimse yetişemez artı kalitede duser, gelecekte vaadetmez.

saygılarımla ..
yakamoz 9 yıl önce
Yorumlara katılmamak mümkün değil. Bu işin artık iyice cılkı çıktı. Bir nevi ..... yarışına dönüştü. Bu eğitimi doğru dürüst yapabilen, ülkemizde sadece üç kurum vardır. İTÜ, DEÜ ve KTÜ.

Zaten, sadece bu üç üniversite "Dünya Denizcilik Üniversiteleri Birliği" nin (IAMU) resmi üyesidirler. Denizciliğin (D) sinden anlamayan, denizi resimlerde görmüş, yüzmeyi bile bilmeyen adamlar, kurulmakta olan bu okulların başına yönetici olarak getiriliyorlar.Hiçbir kriter uygulanmıyor. Deniz kenarında kampusu olmayan bir kurum, denizcilik eğitimi vermemelidir. Saf öğrenciler; 3000 $ maaşla işiniz hazır, Dünyanın ilk ve tek yeşil kampusunda okuyacaksınız diye kandırılıyorlar. İnşaatı durdurulmuş, yeşil kampuslarda koyunlar otluyor. Deniz Eğitim Merkezi diye lanse edilen yerlerin gecekondudan, ahırdan farkı yok. Gençler aldanmayın, güvendiğiniz insanlara danışın, görüşün, palavra reklamlara kanmayın. Ortalık sahtekarlarla dolu.
harbi denizci 9 yıl önce
YDO farklı bir boyutta.. Hiç bir okul yerini tutmaz .. Türkiyede tek dünyada ilk üç deniz harp okulu ile .. abi -kardeş ilişkisi .. diğer türlü elinizden tutanınız olmaz silinir gidersiniz .. bence en önemliside bu okulu tek kılan dayanışma okuldaki ..

Müstesarlık,ido.kılavuzlar hepsi itüden bilip bilmeden bu meslege atılmayın genç arkadaslar .. Bu meslek itü ye bitmez ama diğer okullara biter..ydonun her zaman iş garantisi var gerisi yalan ve palavraarkadaslara katılıyorum insanların hayelleriyle oynanmamalı ..

En kötü deü ve ktü ama ydo çok farklı bu piyasada ve dünyada ..

..selametle..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
parçalı bulutlu
banner102