banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Işık 3, Abhazya Limanı'na Yanaşmadı"

Geçtiğimiz hafta Işık 3 Gemisi'ne Gürcistan'da el konulması hakkındaki tüm detayları Geminin Armatörü Hidayet Öz'den aldık.

GÜNCEL 02.05.2012, 13:14
3666

Marmara Denizcilik firmasına ait Işık 3 Gemisi geçen hafta Gürcistan'da Abhazya Limanı sınırına girdikleri gerekçesi ile tutuklanmıştı. Olay hakkındaki tüm gelişmeleri Marmara Denizcilik'ten Işık 3 Gemisi'nin Armatörü Hidayet Öz denizhaber.com ile paylaştı.  

Armatör Hidayet Öz'den aldığımız bilgiye göre; Türk Bayraklı MV Işık 3 Gemisi 16 Şubat tarihinde Karadeniz Ereğli Limanı'ndan yüklediği alçı yükü ile Sochi Limanı'na gidiyordu. Ancak hava muhalefeti nedeni ile Sochi Liman sınırları içerisinde demirde duramayıp Abhazya sularında 24 Şubat ile 27 Şubat tarihleri arasında demirlemek zorunda kaldı. 28 Şubat tarihinde havanın düzelmesi ile Işık 3 Gemisi Sochi Limanı'na tahliye yapmak üzere yanaştı.  Ancak 2 Mart'ta havanın tekrar kötüleşmesi ile Işık 3 Sochi Limanı'nda barınamayıp tekrar Abhazya sularında demirlemek zorunda kaldı. 7 Mart'ta hava tekrar düzeldiğinde gemi Sochi Limanı'na yanaştı ve tahliyesini bitirdi.

Yaşanan bu olayların ardından 19 Nisan'da Işık 3, Poti-Nemrut destinasyonlu bir yükü yüklemek üzere Poti Limanı'na uğradı. Ancak gemi 25 Nisan'da demirde yanaşma sırası beklerken; gemi personeli, beşer kişilik gruplarla Poti'de Sahil  Güvenlik Askeri Personel tarafından alındı ve sorguya çekildi.

5 Personel için tutuklama kararı çıktı ve para cezası olarak kişi başına 3000 LARI olmak üzere toplamda 15,000 LARI (Yaklaşık USD 9375) Gürcü makamlara ödendi.         

Daha sonra gemi personeli serbest bırakıldığı ve geminin yüklemesi bittiği halde 30 Nisan'da   Sahil Güvenlik ve Liman Başkanlığı tarafından bırakılmadı ve geminin tutuklandığı belirtildi.

"3 gündür limanda yüklü vaziyette bekletilen gemi için günlük 950 USD liman masrafı alınıyor. Konuyla ilgilenmesi için 2 avukat görevlendirildi ve 2 şirket yetkilisi de Gürcistan'a gönderildi" diyen Hidayet Öz; Şu ana kadar limanda tutulan Işık 3 Gemisi için yapılan tüm masrafların 30,000 USD civarında olduğunu söyledi.

Hidayet Öz son olarak şunları belirtiyor; "Türk Bayraklı Gemiler sudan bahaneler ile Gürcistan'da tutuklanıyor. Bizim gemimiz kesinlikle Abhazya'ya yük götürmedi ve oradan da yük yüklemedi. Ayrıca herhangi bir Abhazya Limanı'na da yanaşmadı. Abhazya ile hiçbir ticaretimiz olmadı. Kötü havadan dolayı, eğer gemimiz Abhazya sınırına demirlemiş olmasaydı gemi batacak ve mürettebat da ölecekti. Türkiye Cumhuriyeti devletimizden geminin ve personelin biran önce serbest kalması için yardım bekliyoruz."

Yorumlar (5)
10 yıl önce
Gurcistan makamlarına kendilerinin vede ordan atadıkları avukatların hiçbir etkisi olamiyacaktır.Bu konuda T.C. Diş İşleri Bakanlığı vede Denizcilik ulaştırma BakanlığıyLa ortak takıp yurutmelidirler. aksi halde Gurcistanda yapılan her kişisel şirketsel girişim neticesiz kalacaktır.Bu sureci yaşayan bir çok armator netice alamamış en son Devlet erkanıyla beraber gemilerini 3 yıl sonra geri alabilmiştir.Her ne gerekçe ve sebep Gurcistan mahkemelerine sunulsada netice alinamıyacaktır çunku Gurculerin anlama gibi bir niyetleri yoktur sadece siyasi gerekçelerle gemiyi mahkum edip Devlet butçelerine katkı peşindelerdir.Allah yardımcınız olsun,
Özgür Ökten 10 yıl önce
Geminin ilgili tarihlerdeki AIS kayıtlarına göre seyir izi bu linkten (http://on.fb.me/IMietd) görülebilir.
dursun k 10 yıl önce
Işık denizciliğe büyük geçmiş olsun.

Hiç bir ticari faaliyette bulunmayan gemiyi ne hakla tuttukları anlaşılır gibi değil.TÜRKİYE tarafından Gürcistan'a çok sert yaptırımlar uygulanmadığı müddetçe devam edeceği kanısındayım.

Başta armatör ali ışık-mehmet ışık olmak üzere ışık denizcilik brokeri hidayet abiyede çok geçmiş olsum dileklerimi iletirim.dursun k.

sahin deniz.

KAFKAS İSMET 10 yıl önce
ISIK GEMİSİNE PERSONELİNE GEÇMİŞ OLSUN SAHİBİNE ALLAH YARDIM ETSİN DÜNYANIN NERESİNDE VAR ACABA CAN VE MAL EMNİYETİNİ KORUMAK İÇİN LİMANA DEMİRLEMEK BU KADAR İNSAFSIZCA CEZA VE EZİYETE MARUZ BIRAKILIYORLAR TÜRK DEVLETİ GÜÇLÜYSE BU SORUNU BİRAN ÖNCE ÇÖZMEK DURUMUNDADIR YOKSA BUNLARIN DİLİNDEN PUTİN ANLAR.....
Ünal CUĞ 10 yıl önce
Şımarık çocuklar gibi davranan gürcistan ne zaman ders alacak bilmiyorum,fakat bu gibi tavırlar bizim gemici ve armatörlerimiz için ciddi sorun olmaya başladı.

Bildiginiz üzere 2014 olimpiyatları için çok uzun bir süre kalmadı.Soçi ve civarında inanılmaz bir inşaat yapılanması var

inşaat malzeme talepleri çok yüksek oranda bu nedenle bizim Ticaret,Dış işleri,Ulaştırma bakanlıklarımız,Müteahhitlerimiz bu tür zorlama ve dayatmalara karşı üzerlerine düşenleri yapmak zorunda ne demek yani türkiye olarak bu şımarıklaga izinmi verilecek!

Rusya bu bölgeye 2014 yılına kadar yaklaşık 100 milyar dolar civarında yatırımı tamamlayacak ve Türkiye adeta uyuyor yazık!!

Artık bu çocukluga bir son verme dönemi gelmedimi sizce!!!

İyilikle kalın.

Ünal CUĞ
19
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü