banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

"İşçisin Sen İşçi Kal, Giy Dedi Tulumları"

Deniz Ticaret Odası'nın bugün yapılan Meclis Toplantısında kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri konuşuldu.

GÜNCEL 05.03.2015, 18:36
6933

Deniz Ticaret Odası'nın bugün yapılan Meclis Toplantısında kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri konuşuldu.

İMEAK DTO Meclisi toplandı. Mart 2015 olağan meclis toplantısını gerçekleştiren Deniz Ticaret odasının gündeminde İŞKUR, DENTUR ve Türk Kılavuz Kaptanlar Derneğinin sunumları vardı.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı İsmail Akpınar, Dünyada ve Türkiyede kılavuzluk hizmetleri konulu bir sunum yaparken, sunumdan sonra mecliste hazır bulunanlar konuyla ilgili görüşlerini açıkladılar. 

Metin Kakavan" Meclis kürsüsü herkese açıktır"

DTO meclis toplantısı sunumlardan önce söz alan Başkan Metin Kalkavan, Bakan Elvan, Devlet Bakanı Ali Babacan ve kabineye teşekkür etti.Kalkavan son ay iki tane önemli karar çıktığını,bunların bir tanesinin karşılıklar yönetmeliği yani bankacılık denetleme düzenleme kurulunun 14 Şubatta çıkarmış olduğu bütün denizilik firmalarının kıredilerinin yapılandırılmasında, karşılık ayrılmasında gösterilen  kolaylık olduğunu anlattı. Bir diğernin ise 28 Şubatta çıkan kredi garanti fonu konusu diyen Kalkavan, "Sayın Bakanımızın geldiğinde de söylemiş olduğu gibi Bakanlar Kurulu Kararnamesi olarak yayınlandı"dedi.

Metin Kalkavan Yaşar Kemal'i anarak "Edebiyatımızın büyük üstadını ebediyete uğurladık Allahtan rahme diliyoruz diyerek ülkemizin büyük değerlerindendi onu anmadan geçmek istemiyorum. İnsanların kıymetini toplum olarak yaşarken pek anlamıyoruz. Teşekkür etmeyi seni seviyorum demeyi çok görüyoruz."diye sözlerine devam etti.

Başkan Kalkavan" Birazdan burada sunumlar olacak her ne olursa olsun konuşmaları dinlemeliyiz.Bu kürsü herkese açık isteyen süre sınırı dışında düşüncelerini sınırsızca açıklayabilir. İstediğinizi rahatça söyleyin. Biz herhangi bir fikri medeni bir şekilde tartışabilecek bir hale gelmeliyiz. Özellikle güzel olacağını tahmin ediyorum, kılavuzlukla ilgili sunumdan sonra mutlaka meclis güzel ve seviyeli bir tartışma yaşasın. İsteyen istediğini söylesin. Burada aramızda dünya kılavuzlar birliğinde Avrupa kılavuzlar birliğinde önemli görevlerde bulunan değerli arkadaşlarımız var" diyerek sözlerini tamamladı.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı İsmail Akpınar, Dünyada ve Türkiyede kılavuzluk hizmetleri konulu bir sunum yaptı.

TKKD başkanı İsmail Akpınar , kılavuz kaptanların tarihine değindi. Dünyadan çeşitli örnekler veren Başkan Akpınar istatistiklere göre Türk Kılavuz Kaptanları dünyada en düşük hasarla hizmet veren kılavuz kaptanlardır dedi. Akpınar " Bunu niye söylüyorum; herkes Türk Milleti olarak gurur duysun diye.Kılavuzlk hizmetlerinde rekabet tartışmaları var. Bu tartışmalar dünyanın her tarafında olmaktadır. Şu anda birkaç ülke dışında kılavuzluk hizmetleri rekabete kapalı. Nedeni ise kılavuzluk hizmetlerine kamusal hizmet olarak bakılmasıdır. Kamusal hizmet olan kılavuzluk hizmetlerinin güvenlik gereklilikleri ticari faaliyetlere göre daha ağır basıyor. Kılavuzlukta rekabet olduğu zaman ticari talepler daha ağır basacağı için özellikle yüksek riskli operasyonlarda kılavuz kaptan bağımsız karar veremeyeceği için kazalar olabilir" dedi.

Kılavuzluğun rekabette olduğu ülkelerde hasar tazminatlarının daha fazla olduğu yönünde bilgiler olduğundan bahseden Kaptan Akpınar bu konuda da dünyada yaşanan kazalarla ilgili örnekler verdi. En son 11. şurada kılavuzluk çok yönlü olarak incelenmiştir diye sözlerini sürdüren Akpınar bunun sonucunda kılavuzluk hizmetlerinde rekabet olamayacğı şeklinde resmi görüş çıkmştır dedi.

Kaptan Akpınar, bu konuda ulusal çıkarlar düşünümeli, kısa vadeli çözümlerle bu iş yapılmamalı, kamu yararını gözetilmelidir dedi ve Deniz Ticaret Odasının ise bu işte ortak kültüre sahip kuruluşlarla beraber bir kanun yapılmasında önayak olması gerekir diyerek sözlerini tamamladı.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı "Kılavuz Kaptanlar yüksek bir maaş alsınlar ama başka işe karışmasınlar"

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan kılavuzluk sunumundan sonra söz aldı. "Çok güzel bir konu" diyerek söze başlayan Kalkavan "Kılavuz Derneği Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çok güzel bir konu tartışıyoruz. Uzun zamandır bu konuda konuşmuyorum. Ama zamanı geldi. Hak verdik, demokratik bir ortamda konuşuldu. Ben şöyle bir geriye gideceğim. Bir soru soracağım; Şu anda söylediğiniz, benim anladığım kılavuzluk rekabeti açılmaması. Sizin şirketniz kılavuzluğa nasıl başladı? Başka bir kılavuzluk teşkilatı varken sizin şirketinin ikinci bir kılavuzluk teşkilatı olarak başladı, evet. Orada bir devlet varken, çalışırken siz ikinci bir kurum olarak çalışmaya başlamadınız mı? O zaman 4 tane kılavuzluk firması vardı ve onun mücadelesini veren bizlerdik.Şimdi siz o izinle  dördüncü olarak girip başladığınız şeye şimdi itiraz ediyorsunuz" dedi.

"Emniyet şimdi mi değişti?" diye soran Başkan Kalkavan bana çok güzel bir pas verdiniz size anlatacağım diye sözlerine devam ederek siz rekabet sayesinde devletin verdiği bir imtiyazla o bölgeye girdiniz.Bu yaptığınızla söylediğiniz pek uyuşmuyor dedi. Biz yıllarca kılavuzluğun emniyet bazlı olarak yapılması gerektiğini söyledik diyen Kalkavan, ama  öyle bir hale getirdinizki eski yönetimlerinizle taraf tutarak, işi DTO'nun talebinden çok daha farklı bir şekle dönüştürdünüz şeklinde konuştu.

Ticaretin olduğu her yerde rekabet olur.

Amerikadan örnekler verirken onun nasıl maliyetlendirdiğini söylemiyorsunuz. Orada emek bazlı, babadan oğula geçen bir sistemle emek tahakkuk ettiriliyor.Siz kar eden bir kuruma dönüştünüz diyen Başkan Kalkavan ticaretin olduğu her yerde rekabet olur dedi.

Kalkavan,  niyet önemli,  niyet kılavuzluktan para kazanmaksa emeğin karşılığı o farklı hem para kazanıp ortaklarıma kar payı dağıtacağım diyorsan onun farklı bir şey olduğunu, o zaman rekabete açık olunması gerektiğini belirtti. 2000- 2004 yıllarında rekabetle fiyatların nasıl yüzde elli oranında düşürülebildiğini soran Kalkavan "demekki yapabiliyorsunuz" dedi. Kılavuzluk böyle kutsal bir meslek evet, ama  ben dilerdim ki kılavuzluk karışmasın bu işlere kenarda dursun oysa sizler taraf tuttunuz ve on beş sene canımızı çıkardınız dedi.

Recep Düzgit: "Bu sunumun burada neden yapıldı?"

Yine kılavuzluk konusunda konuşmak üzere kürsüye Recep Düzgit geldi. Kendisinn acenteler birliği değil meclis üyesi ve bu konuda doktora tezi vermiş birisi olarak konuştuğunu anlatan Düzgit, konunun hassasyeti, güvenliği ,bizim için de önemli oluşu ve ticari olarak bir şirkete verilmiş olması, ayrıca da tekele dönüşmesi nedeniyle tepkimiz bunadır dedi. Mesleğe sözümüz yok diye sözlerine devam eden Recep Düzgit, bu işte maliyet düşük  kar marjı yüksek ise buna bütün tüccarlar girmek ister dedi. Dünyadaki örnekler böyle değil sizde artık kişiler ölmüş ve hisseler miras kalmış ve siz bu şirketin savunmasını yapıyorsunuz diye konuşan Düzgit bugün bu sunum burada niye yapıldı diye sordu.

"Eğer kapitalizme kapılırsanız  sizi çok fena hırpalarlar. "

Kılavuzluk konusuna devamla Başkan Kalkavn tekrar kürsüye geldi. Saim Kaptan çok önemli bir pas attı diyerek söze başlayan Kalkavan ben yıllardır sizi korumaya çalıştım dedi ve şunları ekledi:" Sonunda sizi çırak çıkarırlar. Eğer kapitalizme kapılırsanız  sizi çok fena hırpalarlar. Kılavuzluğu korumaya çalıştık. Onları uyardık. İsmail gibi iyilerle bir mücadele verdik.Şuna karar vermek zorundasınız. Şirket kurulduğunda 128 ortağı vardı. Bugün şirketin ortağı olmayan kaç kılavuzumuz var?  Bu sistem sürdürülemez. Nemanın çok olduğu yerde bunu size yedirmeyeceklerdi. Yedirmediler. Saim kaptanın teklifine DTO başkanı olaak evet diyorum. Her kılavuz pilot maaşı kadar para alacak başka bir şeye bakmayacak. Bugün pilotlar iyi maaş alıyor. Biz kılavuzlar fazla para almasın diye değil bögesel rekabet için uğraştık. Siz emtia gibi satıldınız zamanında . İsmail bizim tarafta. Yazık oldu.İstediğiniz kadar birlik olun. Mutlaka içinizde akıllı geçinen  üç kişi, daha fazla para kazanacağım diye sizi satacak.Bu gün geldiğimiz noktada çözüm, ya birlik olacaksınız, rekabete açık olmayacak, emeğe bağlı fiyatlandırma olacak, bu kabul. İyi maaş almak istemiyor musunuz?  "

DTO Yönetim Kurulu Başkanı "Kılavuz Kaptanlar yüksek bir maaş alsınlar ama başka işe karışmasınlar" derken, dünyanın en düşük kılavuzluk tarifelerinden birisine sahip olan Türkiye'de hizmetlerin daha fazla nasıl ucuzlayacağı merak konusu oldu. 

İzleyiciler, "Başkan, kılavuz kaptanlara işçisin sen işçi kal, giy dedi tulumları mesajı verdi" görüşünde birleşti. 

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Üyesi ve Anadolu Tersanesi (ADİK) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ürkmez, İMEAK DTO Mart Ayı olağan Meclis Toplantısı’nda fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Memorial Hastanesine kaldırılan Ürkmez'e ilk müdahale ambulansta yapıldı. Faruk Ürkmez'in anjiyo olacağı öğrenildi.

Yorumlar (6)
Ahu 7 yıl önce
Aç gözlülük böyle birşey işte ,hep bana hep bana derler
FARUK YERSEL 7 yıl önce
Devletin ve milletin yüksek menffatlerinin korunması açısından Türkiye Cumhuriyetindeki tüm kılavuzluk hizmetlerinin kamu eliyle yapılması gerektiği hususunda çok önemli verilerin elde edildiği bir toplantı olmuş. Kamusal bir yapı olan DTO ilgililerinin bu konuda rant öncelikli görüş beyan etmeleri Türkiyedeki sermayedar yapısı göz önüne alındığında normal karşılanabilir. Ancak emniyet, kalite ve denetim açısından bakıldığında bu mesleği hakkıyla yapmak için gereken şartların ülkemizde kamu dışında sağlanamayacağı artık bellidir. Körfezdeki hadisede bazı kişiler için tatlı, bazıları için acı tecrübeler bu konuda belirleyici olmuştur. Tarifesi dahi devlet kurumları tarafından belirlenen kılavuzluk ve hatta acentelik gibi kabotaj kanununa tabi işlerde rekabet ne menem birşeydir ki tartışılabilmektedir . Körfezinde rekabet adı altında bir süre devam ettirilen indirim kepazeliği kamunun ne kadar zararına sebep oldu bilen varmıdır? Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm kıyı ve limanlarında kılavuzluk acilen kamulaştırılmalıdır. Selamlar

seaman 7 yıl önce
Ey DTO yönetimi bu ne kibir... Recep bey,Kılavuzluk konusunda ihtisas yapmış mış ?,Metin Bey ise çırak çıkma konusunda deneyimli uzman Kapitalist.
cengiz kapt. 7 yıl önce
Özel limanlarda tamamen işine gelmiyorsa işte kapı mantalitesiyle yıllardır yaşam savası veren kılavuz kaptanları özellikle şartlar gereği erken emekli olmak durumunda kalmış 65 yaşına kadar mesleğinin tecrubesinden yararlanılan kılavuz kaptanları da sokağa mı dökeceksiniz.kıyı emniyetine girmenin koşullarını çok iyi biliyoruz.Emekliler hiç istenmiyor emekli maaşınından feragat edip yıllarca kamuda çalışan agabeylerimiz var.

Faruk Yersel kardeşim ben 50 li yaşlarda emekli ve de destekleme primiyle aslanlar gibi mesleğimi yapan bir ağabeyinim kamulaştırdın bir gecede bizi sokağımı koyacaksın.bazı şeyleri çok iyi düşünmek lazım.bizim ulusca sıkıntımız bu işte.Zaten yakın zamanda özel limanlarda çalışan kılavuz kaptanlara hizmet edecek bir sivil toplum yapılaşmasına gideceğiz.65 yaşına kadar her Türk vatandaşı kılavuz kaptanın yeterlik belgesi olduğu sürece o limanda çalışma özgürlüğü kısıtlanamaz.
bülent kaptan 7 yıl önce


Sayın Cengiz Kaptanım.B u dünyada ve öte dünyada Adalet her insana lazım.Bazen bu dünyada bu gene insanların zorlamalarıyle tecelli edemiyor.

Gerek Faruk Kaptan'ın ve gerekse sizin yazınıza destek ve eleştirel yorumu mu bir sonraki mesajda yazacağım.

Ben yazdığınız yorumun alt cümlesinde yazılan kısma " 65 yaşına kadar her Türk vatandaşı kılavuz kaptanın yeterlik belgesi olduğu sürece o limanda çalışma özgürlüğü kısıtlanamaz." bir kaç kelimeyle yorum yapmak niyetindeyim.


< br>Pilotluk vazifesi nedir? Kimler pilot olabilir?Hangi gemiler ve gemi kaptanları pilot almaktan muaf tutulabilir ve bunun gereksinimleri nelerdir?Bu soruların doğru cevaplandırılması gerekir.

Bu sorularının cevaplarına ilşkin pek çok ülke literatüründen sizlere örnekler belgeler vs. de sunabilirim.Fakat benim ecdadıma bu tarz elbiseler maalesef uygun gelmiyor.

O na gerek kendi terzisi kendi kumaşından ve kendi alın teri ile elbise dikilsin.....


< br>Yukarıdaki sorulan soruların birine cevap olarak; bu meslek için bundan yıllar öncesinde sizlerin de bildiği /desteklediği/engell emek adına her türü şahsi çıkarlarını gözetecek böyle bir takım kısıtlamalar vs. yoktu.Adal et mutlaka bir gün tecelli edecektir.Nitekim sizin için tecelli ettiği saatte Ölüm meleğinden müsade istemektesiniz.Unutt uğumuz bir şey ölüm meleği emri uygular emrin üzerine yorum yapmaz.Yaptığında sizlere “ İNSAN NE İLE YAŞAR “ romanındaki hikayeyi hatırlatırım.


< br>Pilotaj hizmetlerinin devlet tekelinde mi kalsın yoksa özelleşsin mi?

Bu gibi yerlerin para kapısı olmaya başlamasından sonra gözü dönmüş bazı kişi ve kurumlar kendi çıkarlarına göre kanun ve uygulamalar ortaya koymuş ve halen bu uygulamalarını devletin çeşitli kademelerinde devam etmekteler.

Bu kurumların başında olan şahıslar sanki o koltuktan mezara birlikte gideceklermişcesine oturmaya devam etmekteler.Başka bir vatan evladı mı kalmadı buraları idare edebilecek?Şimdi Sayın Cengiz Kaptan kendi durumunu şahsi menfaatlere bağlayarak kendi durumunu özetliyor.

Rabbi m bu tarz düşünen insanların düşünce şerlerinden bu milleti muhafaza eylesin.Yü z yılı aşkın süre öncesinde kurulmuş olan bir devlet ve millet teşekkülünün,kısa dönem öncesinde, nasıl ve kimler tarafından tarumar edildiğinin her aklı salim olan toplum fertleri bilir.Şimdi aynı mantığı bu alan için de talep etmekteler.Yunanista n'da arkasında devlet ve millet desteği olmayan firmaların halen nasıl ayakta kalmaya devam ettiği her hesin malumudur.

Öneml i olan buraları siyasi oyun alanı yapmadan millet menfaatleri gözeterek, adaletle,iffetle ve bir gün bunun hesabının mutlaka sorulabileceğinin bilinciyle idare etmek gerekirdi.

Males ef Ülkemizde böyle düşünen ve bu yolda kellesini ortaya koyabilecek vatan evladımız bulunmadığı için sonuçlar ortada.Bu yüzyıllık millet malının akibetinin ne olduğu hususunda kimse ağzını açmamakta.Sayın Cengiz kaptan yazınızda “ aslanlar gibi mesleğimi yapan bir ağabeyinim “ dilerdim ki bu bu agabeylik hatırlatmasını diğer meslekdaşlarınızın hakkı yenirken de söyleyebilseydiniz.Sivil toplum yapılaşmasına gideceğiniz yazmışsınız.Bu hususta sizi sonuna kadar desteklerim.Lakin sivil toplum kavramının içini boşaltmadan, ötekileştirme yapmadan bunu millet yararına yapma azminden vazgeçmeden yapılmasını ister ve takipçisi oluruz.Gir işilen bu kör döğüşün milletime zarar vermeden,hakkaniyetl e çözülmesi temennimdir.

Say gılarımla,

Bülen t kapt.

FARUK YERSEL 7 yıl önce
Değerli Cengiz ağabeyim. Elbette ki bizim her yaştan meslektaşımıza karşı bir duruşumuzun olamayacağını takdir edersiniz. Ama benim aklımın yettiği kadarıyla herhangi bir kamulaştırma durumunda mevcut kılavuz kaptanlar ilk defa kılavuz kaptan olacakların şartlarına uymak zorunda bırakılamazlar. Pratik uygulamada en akıllıca olan ilgili kurumun bölgede işi götüren mevcut kılavuz kaptanlarla iş akdi yapmasıdır. Mevzuatta buna engel bir durum olduğunu düşünmüyorum.
17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü