banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İphone İle Yönetilen En Büyük Türk Yatı!

Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü Altunbaş, 58 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde Türkiye’nin ilk yerli yapım özelliğini taşıyan en büyük yatını denizle buluşturdu.

GÜNCEL 01.10.2012, 16:45
2213
İphone İle Yönetilen En Büyük Türk Yatı!
ALTUNBAŞ Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü Altunbaş, 58 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde Türkiye’nin ilk yerli yapım özelliğini taşıyan en büyük yatını denizle buluşturdu. 5 yılda üretilen “Egeria” adlı yatın Türkiye bandrolünü taşıyan en büyük yat olduğunu ifade eden Altunbaş, ”Biz denizi seven insanlarız, Karadenizliyiz, Rizeliyiz. Bütün işimiz denizcilik” dedi. Yatın yapım aşamasına değinen Altunbaş, “Uluslararası bir fuara katılmıştık ve teknemiz Avrupa birinciliği kazanmıştı. Orada ‘Türkiye’de böyle bir yat yapılabilir mi?’ yönünde tartışmalar oldu. Bunun üzerine neden olmasın dedik ve bu 58 metrelik bu yatı yapmaya karar verdik. Amacımız Türkiye’de bu üretim kolunun geliştiğini ispatlamaktı” diye konuştu. Altunbaş, bu yatla yerli üreticileri teşvik niteliği taşımasını da amaçladıklarını anlatarak, “Kişisel amacım ise bu yatla dünya turu yapmak” dedi.

4 katlı, 22 mil hıza çıkabiliyor

Yatın kaptanı Cemal Demir, 4 katlı yatın, dört güverte ve helikopter pistine sahip olduğunu söyledi. Demir, 20-22 deniz mili hızına kadar ulaşan yatın kaptan köşkünün de 35 metrekareden oluştuğunu belirtti. Yolcular için 6, personel için 6 kamara bulunduğunu kaydeden Demir, 1 VIP kamarası bulunan yatın, 135 tonluk bir yakıt deposuna sahip olduğunu anlattı. Paslanmaz çelik gövde ve üst yapıya sahip olan yatın, iPhone ile yönetilebildiğini ifade eden Demir, “Yatın kendisi dahil olmak üzere, elektronik aksamlarının çoğu uzaktan kumanda edilebiliyor. Kabin içlerindeki banyo ve tuvaletlerin yapımında yüksek kalite mermer kullanılırken, yatın iç dizaynında lamine ceviz tercih edildi. Mürettebat için sauna ve spor salonu imkanlarının sunulduğu yatta, bir de havuz bulunuyor” dedi.
Yorumlar (0)
17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü