banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İngiliz kanalı BBC, İstanbul Boğazı’nın belgeselini çekiyor

4 kişilik çekim ekibi ile birlikte İstanbul Boğazı'nın belgeselini çekmek için Türkiye’ye gelen İngiliz BBC kanalı muhabiri Tim Whewell, İstanbul Boğazı E. Baş kılavuz Kaptanı Saim Oğuzülgen’in de tecrübelerinden faydalanarak bir röportaj gerçekleştirdi.

GÜNCEL 24.11.2021, 20:36 Nermin İstikbal
88
İngiliz kanalı BBC, İstanbul Boğazı’nın belgeselini çekiyor

4 kişilik çekim ekibi ile birlikte İstanbul Boğazı'nın belgeselini çekmek için Türkiye’ye gelen İngiliz BBC kanalı muhabiri Tim Whewell, İstanbul Boğazı E. Baş kılavuz Kaptanı Saim Oğuzülgen’in de tecrübelerinden faydalanarak bir röportaj gerçekleştirdi.

32 dilde yayın yapan İngiliz devleti destekli BBC (British Broadcasting Corporation), dünyanın en zor ve dar geçişiyle tanınan İstanbul Boğazı’yla ilgili bir belgesel çekmek için İstanbul’a geldi.

İngiltere’den gönderilen 4 kişilik ekip, İstanbul Boğazı E. Başkılavuz Kaptanı Saim Oğuzülgen’in tecrübelerinden faydalandı. Deneyimli kaptan Oğuzülgen, Türk Boğazlar Sistemi’ni oluşturan Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’nda çok önemli ve etkin görevler üstlenen kılavuz kaptanların sesi oldu.

Gökhan Karakaş'ın haberine göre, tek iç denizimiz Marmara Denizi ile bereketli suların toplandığı Karadeniz arasında biyolojik bir kanal olan İstanbul Boğazı uluslararası basının her zaman ilgisini çekiyor. 29 kilometre uzunluğuyla dünya ekosisteminin önemli parçası olurken denizler arasında bağlantı noktası özelliğini koruyan İstanbul Boğazı’nda pek çok başarılı gemi geçişini sağlayan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden emekli kılavuz kaptan Saim Oğuzülgen ile konuşan BBC, dünya genelinde yayınlanacak bir belgesel hazırlıyor.

Asya ve Avrupa kıtalarını ayırırken coğrafi konumuyla dünya deniz ticaretinin de kilit noktası olan İstanbul Boğazı için İngiltere’den gelen BBC muhabiri Tim Whewell ve 4 kişilik çekim ekibi, Kanal İstanbul tartışmalarına da mercek altına aldı.

bbc-1.jpgbbc-2.jpgbbc-3.jpg

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (1)
Kapt.Cengiz Sözdemir 4 gün önce
Sayın meslektaşlarım,Hani bir Atasözümüz vardır.Onu Hatırlatmayı borç bilirim.Karaman nın koyunu sonra çıkar oyunu.selametler.
17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü