banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

İngiliz gemilerini muhafızlar koruyacak

İngiltere Başbakanı David Cameron; Somali açıklarında seyreden İngiliz ticaret gemilerine kısa bir zaman içerisinde silahlı muhafız alma hakkı tanınacağını bildirdi.

GÜNCEL 31.10.2011, 01:45
2074
İngiliz gemilerini muhafızlar koruyacak

İngiltere Başbakanı David Cameron; Somali açıklarında seyreden İngiliz ticaret gemilerine kısa bir zaman içerisinde silahlı muhafız alma hakkı tanınacağını bildirdi.

İngiltere halen büyük tonaja sahip ülkeler arasında gemilerinde silahlı muhafız bulundurmaya müsaade etmeyen bir kaç ülkeden birisi durumunda iken bu durumun Başbakan Cameron'un açıklamasından sonra değişeceği anlaşılıyor.

İzin vermeyen diğer ülkeler ise Japonya, Yunanistan, Hollanda gibi ülkeler.

Bununla birlikte diğer ülkelerden armatörler dünya ekonomisine her yıl milyarlarca dolar zarar veren Hint Okyanusundaki korsanlık olaylarına karşı silahlı muhafız bulundurma imkanına sahipler.

BBC tarafından yapılan bir röportajda Cameron, İngiltere’nin gemilerde silahlı olarak görev yapacak muhafızlara izin belgesi vermek üzere çalışma yürüttüğünü bildirdi.

Cameron; "Silahlı muhafız alan gemilerin saldırıya uğramadıklarını, fidye için rehin alınmadıklarını görüyoruz ve bu yüzden bu adımın ileriye atılmış önemli bir adım olacağını düşünüyorum" dedi.

İngiltere'nin sıkı silah bulundurma kurallarında getirilecek muafiyetle muhafızlar tabancadan otomatik silahlara ve hatta roket fırlatıcılara kadar pek çok silahı gemide bulundurabilecek.

Yorumlar (3)
9 yıl önce
darası türk denizcilerimizin basına..
Umut Metin 9 yıl önce
Aklıma gelen birkaç soru:1- Muhafızlar ellerinde silahla Kaptanı dinler mi yoksa Kaptan tek karar veren olmaktan çıkar mı?2- Acaba bu muhafızları olur da korsanlar alt ederse, gemi personeline o sinirle neler yaparlar?3- Kaç muhafız olacak, filikalarda yeterli boşluk yoksa gemiden adam mı indirilecek?4- Tankerlerde silahlı çatışmanın sonuçlarını hesaba katan birisi var mı?Denizcilik camiasına yeni bir sektör daha hayırlı olsun. Yakında biz de başlarız muhafız işine. Ancak unutulmamalıdır ki korsanların kaybedecekleri birşey yok, bizim ise çok.U.Y.Kpt Umut Metin
9 yıl önce
Aslında korsanları muhafız olarak alsalar korsanlığı bitirirler
9
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü