banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"İnce İnebolu" Ege'de karaya oturdu

İnce Denizcilik'e ait 190 metre handysize dökme kuru yük gemisi İnce İnebolu, Yemen'den Rusya'ya gitmekte iken Ege Denizinde Astypalaia adasına çıktı.

GÜNCEL 08.09.2014, 00:58

İnce Denizcilik'e ait 190 metre handysize dökme kuru yük gemisi İnce İnebolu, Yemen'den Rusya'ya gitmekte iken Ege Denizinde Astypalaia adasına çıktı. Kayalık zeminde karaya oturan gemide kazaya Yunan basınının iddiasına göre vardiya zabitinin ihmali neden oldu. Kaza esnasında deniz ve hava şartlarının iyi olduğu öğrenildi. Geminin boş olarak balastlı vaziyette seyir yapmakta olduğu öğrenildi. 

Geminin baş pik ve 1 numaralı ambar bölümünde 4,5 metre uzunluğunda yarık meydana geldi. Ancak yakıt tanklarında herhangi bir hasar olmadığı ve herhangi bir kirliliğin oluşmadığı öğrenildi. 

Geminin 22 kişilik mürettebatının bulunduğu ve mürettebattan yaralanan olmadığı bildiriliyor. Geminin alabora olma veya batma ihtimalinin bulunmadığı da gelen haberler arasında. 

Gemiye açılan yarıktan ilk başta su girdiği ancak daha sonra suyun pompalarla tahliye edildiği ve hasarın da su girmeyecek şekilde geçici tamirinin yapıldığı Yunan basınında yer alan haberler arasında. 

Yunan makamları gemiye devriye botu gönderdiklerini ve sörvey yapılmadan geminin hareketine izin verilmeyeceğini açıkladılar. 

52.376 DWT'luk gemi Türk Bayrağı taşıyor. Gemi 2002 yılında inşa edilmiş. 

 

Yorumlar (2)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 5 yıl önce
Deniz hali bu, gemiyi insanlar idare ediyor. Bir sürü olumsuzluklar gemi seyrini etkiliyor. Böyle modern gemilerde böyle göz göre göre dokuz oturak bir gemiinin oturması için birçok olumsuz koşullar bir araya gelmiş olabilir. Kimse böye bile bile oturmaz, insanlık hali bu. İyi analiz edildiğinde ders olarak anlatılabilir ve önlemler nasıl alınır gösterilebilir.İşte deniz ticarteti sanatını bilenler böyle durumlarda bile para kazanabilirler. Allah yardımcıları olsun.

www.refik akdogan.com
bas mak 4 yıl önce
kopru ustunde alarm kapatılıyor.bmvs var ıse kagıt. kalem baglanarak havalandırma fan uflemesı ıle hareket saglandıgından alarm calmıyor .vardıya zabıtı uyuması sonucu ortaya cıkan sonuc uzucu .radarlarda alarm mevcut .mesafe alarmı koyulmamıs ..herkese gecmıs olsun
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?