banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

 İnce Denizcilik, Gemide Yaşanan Vahim Olayla İlgili Açıklama Yaptı

İnce Denizcilik: Olayın başlama nedeni 10 Kasım töreni değil

GÜNCEL 21.12.2019, 21:17 Nermin İstikbal
1907
 İnce Denizcilik, Gemide Yaşanan Vahim Olayla İlgili Açıklama  Yaptı

İnce Denizcilik, Gemide Yaşanan Vahim Olayla İlgili Açıklama  Yaptı

“İnce Karadeniz” isimli gemide makine yağcısı Ergin A.’nın bıçaklı saldırısı sonucu kaptan Bora Ekşi’nin hayatını kaybetmesinin ardından İnce Denizcilik tarafından yapılan açıklamada, olayın başlama nedeninin 10 Kasım anma töreni olmadığına dikkat çekilirken geminin Kolombo Limanı’na seyir halinde olduğu öğrenildi.

Endonezya’nın Semerang Limanı’ndan yükünü aldıktan sonra okyanusa açılan “İnce Karadeniz” isimli kargo gemisinde makine yağcısı Ergin A., dehşet saçmış, geminin kaptanı Bora Ekşi’yi bıçaklayarak öldürmüştü. Olayda 4 kişiyi daha yaralayan zanlı, mürettebat tarafından bağlanmıştı.

Hint Okyanusu'nda gemide yaşanan dehşet olayı sonrasında İnce Denizcilik konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

 İnce Denizcilik Tic. A.Ş. tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şirketimize ait M/V İnce Karadeniz gemisinde yaşadığımız elim olayla ilgili olarak dün sabah saatlerinde yaptığımız kamuoyu bildirisinde merhum Kaptanımızın ailesi ve sevenleri ile olayda yaralanan personelimizin yakınlarını aniden korkutup endişelenmelerine sebep olmamak ve merhumun ailesinin bir sağlık ekip kontrolü altında olduklarına emin olmadan isim/rütbe beyanında bulunulmamıştır. Vuku bulan bu olay, bilgisi olmayan kötü niyetli kişiler tarafından gerçeği yansıtmayan şekilde kamuoyuna aksettirilmiştir. 

Merhum kaptanımızın ailesi tarifsiz bir acı içinde olduklarını, bir an önce kaptanımızın cenazesinin yurda gelmesini ve zanlının adli makamlara teslimini istediklerini belirtmişler, aynı zamanda içinde bulundukları acılı durum nedeniyle basına beyanda bulunamayacaklarını fakat basının bilgi almak istemesini anlayışla karşıladıklarını söyleyerek şirketimize mevcut bilgiler çerçevesinde bir açıklama yapılmasının doğru olacağını bildirmişlerdir.

Vuku bulan elim olay bildirildiği andan itibaren Ankara Arama Kurtarma ve Hindistan Sahil Güvenliği ile temasa geçilerek öncelikli olarak yaralılara müdahale edilmesi ve gerekirse tahliyeleri için talepte bulunulmuştur. Hindistan Sahil Güvenlik ekipleri gemiye çıkarak sağlık kontrollerini tamamlamış ve tahliyeye gerek duymamıştır. Adli işlemler ve ileri sağlık tetkiklerinin devamı için en yakın uygun liman araştırılmıştır; ülkelerin hukuki ve liman kısıtlamaları nedeniyle tüm ilgili tarafların ortak kararı neticesinde Srilanka’nın Kolombo Limanı’na gitmesine karar verilmiştir. 

Şu an gemide Hindistan Kurtarma ekipleri tarafından tavsiye edilen şekilde tutuklu bulunan şahsın neden olduğu bu elim olayın başlama nedeni sosyal medyada anlatıldığı gibi 10 Kasım anma törenleriyle ilgili değildir. Ailevi ve maddi sıkıntıları olduğu düşünülen personele, merhum gemi kaptanımız tarafından gemide bulunulan süre içerisinde sürekli destek olunmuş, topluma kazandırılmaya çalışılmıştır. Gelişme gösterdikçe gemide kalmasına ve kontratını tamamlanmasına gemi-şirket görüşmesi sonucu karar verilmiştir. Geminin açık deniz seyri başladığı tarihten bir süre sonra olumsuz hareketleri tekrar nüksetmiş ve merhum kaptanımız tele-sağlık hizmetine danışma gereği duymuş ve medikal geçmişini tele-sağlık tavsiyesi üzerine ailesinden öğrenmek için şirket ile görüşmüştür. Şirketimiz sağlıklı/doğru bilgi verebilmek için şahsın ailesiyle irtibata geçmiş olup medikal geçmişi/düzenli kullandığı ilaçlar sorulmuş ve ardından gemiye bilgi verilmiştir. Aynı gün akşamı da yağcı Ergin A.’nın kendisini iyi hissetmesi ve destek olması için merhum gemi kaptanımız tarafından ailesi aranarak konuşturulmuş ve şahsın kendini daha iyi hissettiğini bildirmesi üzerine telefon görüşmelerini tekrarlama kararı alınmıştır.  

20.12.2019 tarihinde sabah saatlerinde kaptan kamarasından ses gelmesi ve kapının kilitli olması üzerine sesi duyan personel, diğer çalışanlara haber vermiş, bu sırada kaptan kamarasından çıkan yağcı Ergin A., olaya müdahale etmek isteyen diğer personele saldırmaya başlamış ve 4 personelimiz daha yaralanmıştır. Etkisiz hale getirilen yağcı Ergin A., başka bir personele ya da kendisine zarar vermemesi ve adli makamlara teslim edilene kadar başka bir adli suçun işlenmemesi amacıyla başında sürekli nöbetçi bulundurularak kamarada kilit altına alınmıştır. Gemimiz şu an adli işlemlere başlanabilmesi ve yaralılara ileri müdahalenin yapılabilmesi için Kolombo Limanı’na doğru ilerlemektedir.

Merhum kaptanımız ve tüm gemi personelimizin, aile ve yakınlarının daha fazla zarar görmelerinin engellenmesi adına konunun hassasiyeti dikkate alınarak, yanlış ve yanıltıcı bilgilere itibar edilmemesi kamuoyundan arz olunur. Elim hadiseye dair detaylı bilgilendirme gemimizin 22 Aralık tarihinde Kolombo Limanı’na varmasına müteakip TC Srilanka Büyükelçiliği, adli makamlar ve şirket temsilcilerinin intikaline müteakip yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü