banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

IMO Başkanlığı 2 Yıllığına Türkiye'nin

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün Genel Kurulu Başkanlığı'na 2 yıllığına Türkiye seçildi.

GÜNCEL 25.11.2013, 14:36
2745
IMO Başkanlığı 2 Yıllığına Türkiye'nin

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün Genel Kurulu Başkanlığı'na 2 yıllığına Türkiye seçildi. Türkiye'nin IMO Daimi Temsilcisi Ahmet Gücel'in çalışmaları, Londra Büyükelçiliği'nin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın destekleri ile gerçekleşen bu başarı IMO tarihinde Türkiye açısından bir ilk. 

İngiltere'nin başkenti Londra'da bu sabah başlayan Uluslararası Denizcilik Örgütü Genel Kurulunda Türkiye'nin İngiltere Büyükelçisi Ünal Çeviköz, 2 yıllığına Genel Kurul Başkanlığına seçildi. 

Genel Kurul, IMO'nun en üst düzey karar alma organı olarak görev yapıyor. Genel Kurul 2 yılda bir toplanarak bu süre zarfında alınmış olan kararları sonuca bağlıyor. 

Türkiye'nin adaylığı İngiltere tarafından önerildi ve 2. destek Meksika'dan geldi. Tüm Genel Kurul üyeleri Türkiye'nin Başkanlığını alkışlarla onayladılar. 

Genel Kurul'da Başkan 1. Yardımcılığı'na Nijerya seçilirken 2. Yardımcılığa ise Panama seçildi. Seçim, Türkiye saati ile 14:30'da gerçekleşti. 

Çeviköz teşekkür etti

Başkanlığa seçildikten sonra Genel Kurula hitaben kısa bir konuşma yapan Büyükelçi Çeviköz, Başkanlığa seçilmesi için verdikleri destekten ötürü İngiltere ve Meksika'ya ve tüm Genel Kurula teşekkür etti.

Konsey Seçimleri Cuma günü

IMO Genel Kurulunda Cuma günü Konsey üyeleri seçilecek. 178 ülkenin yarışacağı Konsey üyeliği için Türkiye de aday. C Kategorisinden aday olan Türkiye, 1999 yılından beri Konsey üyeliğine üstüste seçiliyor. Eğer bir sürpriz olmazsa Türkiye'nin bu yıl da konsey üyeliğine seçilmesi bekleniyor. 

 

Yorumlar (1)
Kaptan Tevhit Ahmet ÖRSCÜ 9 yıl önce
Denizcilik sektöründe, bırakın Başkanlığı konsey üyeliği bile 30 yıl önce hayal idi.

Etkinliği dışında sadece Ülkemizin prestiji için bile harika.

Sayın İngiltere büyükelçimizin bu makamı, dışişlerimizin kalitesi ile Türkiyemizi mükemmel temsil edeceğine inancım tamdır.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi konseye de bir delege seçtirebilirsek kaymaklı olur.

Tombaladan çıkmayan bu makamlar için lobi vs. çalışmaları yapanlar ile Etkin ülkeler tarafından Denizciliğimizin de buna layık görünmesine, uzun yılardır her boyutta özellikle başta Zabitan olmak üzere tüm Gemi Personellerine özveri ile çalışarak beyaz bayrağa geçmemize neden oldukları için ayrıca teşekkür borçluyuz. (Türk denizcisi istedi mi Yapar) Tabi Armatör ve İdareleri unutmadan.

Dileğim; Örgüte U.E.F.A. daki gibi değil, Yurdumuzdan şahsiyetli ve nitelikli profesyonel kadrolar taşınmasıdır.

Ar tık ecnebi limanlarda I.M.O. başkanının ülkesinin gemisinin kadroları olarak biraz daha dikkatli çalışarak bu haklı gururu taşıyalım.

Saygı larımla.
20
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü