banner191

banner148

banner179

banner176

İMEAK DTO Yılın İlk Meclis Toplantısını Gerçekleştirdi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aralık Ayı Meclis Toplantısı, bugün İMEAK DTO Meclis Salonunda gerçekleşti.Toplantıda Meclis Bütçesi oylandı.

GÜNCEL 11.01.2018, 22:47 12.01.2018, 20:35 Nermin İstikbal

  İMEAK Deniz Ticaret Odası yılın ilk meclis  toplantısını, bugün Cengiz Kaptanoğlu başkanlığında İMEAK DTO Meclis Salonunda gerçekleştirdi.Toplantıda Meclis Bütçesi oylandı.

Toplantı Bülent Şener’in Ekim ve Kasım ayı mizanını meclis üyelerine sunmasıyla başladı.

2018 yılı bütçesinin belirlendiği toplantıda İMEAK Deniz Ticaret Odası merkez ve şubelerine ayrılan toplam bütçe, 97 Milyon TL olarak açıklandı.

2018 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından Deniz Ticaret Odası Başkan Adayı Tamer Kıran kürsüye gelerek bütçeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi olan Tamer Kıran, 2018 yılı bütçesini onaylamayacağını söyledi.

Tamer Kıran:‘’Gemi karaya oturdu, oturacak’’

Tamer Kıran, son 4 yıldır Deniz Ticaret Odası’nın gelirlerinin giderleri karşılayamadığını belirterek ‘’Gemi karaya oturdu, oturacak’’ yorumda bulundu.

Kıran, bütçe görüşmelerine dair, “Bugüne dek güven üzerine kurulu bir düzen ile geldik. Birbirimize daima omuz verdik. Son dönemlerde belirli göstergeler, konunun önemini gösteriyor. Geçen ay üyelere 2017-2020 yıllarını kapsayan stratejik plan dağıtıldı. Denizcilik ile ilgili sorunlar ve çözümler sıralanmış. 2014 yılından beri gelirler giderleri karşılamamaya başladı. Odamız sürekli olarak borçlanıyor. Varlıklarımız da ipotek altına alınıyor. Bankalar gayri menkul teminatı da istiyor. 2017’de TOBB’dan gelen yazıya göre, TOBB’a borcumuzun 9 milyon TL olduğu belirtiliyor. 1 milyonu ise faiz. 2018’de nasıl bir tabloyla karşılacağız. Personel gideri yüzde 250, eğitim gideri yüzde 300, finansman gideri ise yüzde 5 bin artmış. Bütçeye göre 2018 yılında TÜDEV’e 50 milyon TL ayrılmış. Üyeler Koster filosunun yenilenmesini beklerken, lobi faaliyetleri gerekirken, üyelerinin barınma sorunları devam ederken, yüzde 70 oranında kesinti yapıp TÜDEV’e aktarıyoruz. Bunu açıkça söylemeliyiz” dedi.

Çetin Taşkent: "İsmim yazılmış haberim yok"

Tamer Kıran’ın konuşması bittikten sonra Meclis Üyesi Çetin Taşkent söz aldı. Kendisinin bütçeye dair herhangi bilgisi olmamasına rağmen isminin plan içerisinde yer aldığını söyleyerek tepki gösterdi. Çetin Taşkent, yaptığı konuşmada, “Bu bütçe hazırlanırken, adımı neden yazdınız? Hiçbir toplantıya katılmadım. İsmimin olduğunu, kitapçık bana verildikten sonra öğrendim” 

Metin kalkavan:"Bu muydu benim emek verdiğim?"

DTO Başkanı Metin Kalkavan, Tamer Kıran’ın yönetime dair eleştiriler hakkında, “Muhalefetten birinin konuşması, seçim konuşması yazık. Bu muydu benim emek verdiğim. Hiç kendisine uymuyor. Benim bildiğim, emek verdiğim o değil. Hem yönetim kurulu üyesi olup, her şeyin altına imza atacaksınız, her bilgiyi alıp, hiçbir şerh koymayacaksınız. Hiçbir itirazını yok. Yönetimde niye oturuyorsunuz? Hiç şerh koymayacaksınız sonra burada seçim konuşması yapacaksınız…”

Kalkavan,bütçe konusunda yapılan eleştirilerin bir seçim konuşması olduğunu vurgulayan Kalkavan sözlerini şu şekilde sürdürdü; ‘Az önce yapılan konuşma bir bütçe konuşması değildir. Seçim konuşmasıdır. Üzücüdür. Bu muydu bizim verdiğimiz emekler, gerçekten çok şaşırıyorum. Seçimler geçicidir. Benim şikayetim, hem Yönetim Kurulu'nda olacaksınız hem de üniversitemizin mütevelli heyetinde olacaksınız, sonra da bu bütçeye karşıyım diyeceksiniz o zaman neden buradasınız? Formayı ıslatmak başka bir şeydir, rekabet başka bir şey, uygulama başka bir şey. Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün demiş Mevlana.’

'Her türlü proje ve eser meclis yetkisiyle yapılıyor'

Yapılan her türlü proje ve eserin meclisten alınan yetki neticesinde yapıldığını hatırlatan Metin Kalkavan, borç konusunda dolar kurundaki farktan dolayı bu tip rakamların çıktığını söyledi. Kalkavan şu anda toplam borcun 7 bin 392 bin dolar olduğunu belirterek; "Ortalama maaliyetimiz 6 bin civarındadır. Gerçek maaliyet ise 450 bin dolardır. Gerisi mecburen gerçek bir gider değildir ve borcumuzun çoğu da budur. Keşke bunları söylemek yerine, neden borçlanıyoruz diye sorsaydınız. Söyleyeyim neden borçlandığımızı; Yönetim Kurulu'nun aldığı yetki ile büyük bir proje yaptık. Bu projeye 150 milyon doların üstünde yatırım yapıldı. Bugünkü değeri 250 milyon dolar olan proje, 60 bin metrekare alana sahip bir tesistir. Ayrıca 85 dönüm arazimiz var. Bugün satmak istesek ciddi gelirler sağlayacak çok değerli bir yer. 2013 yılında yeni kampüs açtık. Ondan sonra aldığımız krediler ile ödemeler geldikçe bir taraftan kredi ödüyoruz, bir yandan ögrenci alıyoruz. 5-6 bin kişilik bir üniversite çok az bir kapasiteyle işletmeye açıldı. Yatırımlar yapıldı. Ödemek için devamlı odamızdan kaynak aktarımı yaptık. 2014’e kadar odamızın gelirleri artıdaydı.’ 

Recep Düzgit: "Neden şube görüşmelerine belirli kişiler çağrılıyor?" 

Başkan Metin Kalkavan'ın şube ziyaretlerinden bahsetmesine yönelik olarak, DTO'nun yapmış olduğu şube ziyaretlerini eleştiren Recep Düzgit, "Neden şube görüşmelerine belirli kişiler çağrılıyor? Neden bizlere haber verilmiyor? Bu bir seçim propagandası mı?" diye sordu.

Deniz Ticaret Odaları Konsey Toplantısı’na, 116 yıllık Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği ve Türkiye Gemi İnşa Sanacileri Birliği’nin davet edilmediğini vurgulayan Düzgit; ‘Denizcilik sektörünün sorunları ile ilgili çözüm önerileri sunulurken, her zaman katkı sağlardık, bu konuda katkımız istenmedi. Dolayısıyla sektörün güncel sorunlarını, son giden raporu bilmiyoruz. Bunlar odamıza zarar verecek şeyler, ayrıştırma yapmayalım. Orada kimse siyaset yapmayacak, gidilecek sektör konuları konuşulacak.’ dedi.

Ordino konusuna değinen Düzgit; ‘Ordino konusu özellikle kamuoyu oluşturmak için PAGEV tarafından dile getirildi. Acentelar derneği olarak biz de konuyu iyice inceledik ve bir basın açıklamamız oldu. Sonra odamızın yazısı gitti. Gemi acentelarını ilgilendiren bir husus, Gemi Acenteları Meslek Komitesi'nde konuşulmadan ve tartışılmadan, başkan danışmanının hazırladığı bir metinle Ankara’ya gitti. Özellikle giden metnin son cümlesinde mutabık değiliz. Fakat bizim daha önce yazdığımız yazılarda da işin gidişatı farklı bir yöne gittiği için, bakanlıkta bir rakam belirleme noktasında kaldık. Bundan memnun olmayanlar var fakat ben memnunum. En azından bir fahiş fiyat uygulamasının önüne geçildi.’ 

DTO Borç Para verebilir mi?

Deniz Ticaret odasının DTO Petrole borç para verdiğine değinen Düzgit sözlerine şöyle devam etti: "DTO borç veriyor. Uyarı alıyor. Borcunu da alamıyor. Tahsil edilemeyecek alacakları var. Sermaye arttırması lazım. Burada bir karar alındı. Onaylandı. O meclisin kararı alması müfettiş mecbur etti böyle yapacaksınız diye. Borcun alınamadığını görünce, borcu sıfırlayın dedi. Burada yapılan her şey pırıl pırıl değil. En ufak eleştiride bin tane laf söyleyeceksiniz. Yüz  tane cevapla gelmenin manası yok. 210 öğrencinin stajı için 10 milyon harcamanın ne mantığı var? Tabi ki staj görülecek.  DTO gelirlerinin yüzde 60’ını aktarma yetkisi verdi meclise. Bu ne biliyor musunuz? Cirodur. 97 milyonun yüzde 60’ı gidiyor. Kimse bir şeye karşı değil. Tabi yatırım yapılacak. Hesapsız yapılacak diye bir şey yok! Eğitimde de hesap hatası olur. Herkes bu konunun destekçisi. Hesap yanlış bir yere gidiyorsa, ortak olunan bir şirket, bir gemi orada yatarken yeni bir gemi alıyoruz, borçlanıyoruz doğru değil. Seçim çalışmalarını da izlettirilmeyi doğru bulmuyorum şeklinde konuştu"

‘Deniz Ticaret Odası’nda her şey hatasız değil’

Konuşmasında DTO Yönetimi’ni eleştiren Tamer Kıran’a cevap veren Metin Kalkavan’ı hedef alan Düzgit; ‘Az önce Yönetim Kurulu’nun görevleri okundu. Duyanınız var mı Deniz Ticaret Odası borç para verebilir mi? Deniz Ticaret Odası, iştiraki olan DTO Petrol A.Ş’ye. borç veriyor. Sonra bu konuda uyarı alıyor, borç veremezsin diye, borcunu geri istiyor alamıyor. Tahsil edilemeyecek alacakları var. Bunun üzerine iştirak odanın sermaye artırması lazım. Kasım Ayı meclisinde, bir karar alınıp onaylandı. Bu Yönetim Kurulu talebi ile olmadı, Gümrük Ticaret Bakanlığı’ndan gelen müfettiş; Deniz Ticaret Odası, DTO Petrol A.Ş’den alacağını tahsil edemediği için bu kararı aldırdı. Gümrük Ticaret Bakanlığı’ndan gelen müfettiş, DTO Petrol’ün mal varlığı olan Rize Yatırım A.Ş’nin hisselerinin bir kısmını satın, borcu alın dedi ve meclis karar alıp onayladı. Dolayısıyla burda yapılan her şey hatasız değil, her eleştiriye bin cevap verilecek bir durum yok.’ şeklinde konuştu.

Recep Düzgit. "210 öğrencinin stajına 10 milyon harcandı"

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Düzgit; 'Eğitim konusuna gelelim, eğitimle ilgili kimsenin bir sıkıntısı yok. En ufak konuşana 100 tane cevap vermenin anlamı yok. 210 öğrencinin stajına 10 milyon lira harcamanın mantığı yok. Kişi başı, 50 bin lira yapıyor. Gemiler eylül ayından beri Zeyport’ta yatıyor. Temmuz ayında sefere çıkacakmış. Zaten bir tanesi bu iş için çok fazlaydı, ikincisi alındı. Nerden alındı? Aramızdan birkaç kişinin olduğu, -ben dahil- ortak olduğu batık şirketi, kiraya verdik o şekilde aldık. Bunları yaparsınız ama fazla bütçeniz vardır, tabiki ihtiyaçtır ama bizim söylemek istediğimiz, ayağını yorganına göre uzatacaksın.’ dedi.

Deniz Ticaret Odası’nın, gelirlerinin yüzde 60’ını aktarma yetkisinin mecliste alınan kararla verildiğini hatırlatan Düzgit, bunun kârın yüzde 60’ı olduğunu vurgulayarak; ‘Kârın yüzde 60’ı gidiyor. Odanın gelir gider farkının yüzde 110'unu aktarıyoruz. Zaten yetmiyor, borçlanıyoruz. Bir de TOBB’a borcumuzu ödeyemiyoruz.’ diye konuştu.

Recep Düzgit ayrıca şube ziyaretleri kapsamında seçim propagandası yapılmasını doğru bulmuyorum dedi.

Yorumlar (0)
16°
sisli
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?