banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

İMEAK DTO Olağan Meclis Toplantısı başladı

İMEAK Deniz Tivcaret Odası Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başkanlığında başladı. Mecliste, bir whatsapp grubunda Mustafa Muhtaroğlunu kastederek ve DTO meclisini de katarak "edepsizleri kendi çıkarları için aklayan sorumsuzlar"olarak beyanda bulunan Ali Deniz Eraydın'a bu beyanı için kınama cezası verildi.

GÜNCEL 11.07.2019, 14:05 12.07.2019, 09:59 Nermin İstikbal
1052
İMEAK DTO Olağan Meclis Toplantısı başladı

İMEAK DTO Olağan Meclis Toplantısı Yapılıyor

İMEAK Deniz Tivcaret Odası Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başkanlığında başladı.Toplantıda, Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır açılış konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu'nu tebrik etti başarılar diledi ve kendisini en kısa zamanda Oda ziyaretine beklediklerini açıkladı.

DTO Disiplin Kurulu Başkanı Fatih Yıldız, Ali Deniz Eraydın'ın bir WhatsApp grubunda, DTO için, "Edepsizleri kendi sığ çıkarları için aklayan sorumsuzlar" ifadesini kullandığını ve kendisinden bu ifadesi için yazılı özür talep edilmesine rağmen özür dilenmediği için Disiplin Kurulu adına kınama cezası verilmesini talep etti ve konu oylamaya sunuldu.

Söz alan Levent Karaçelik kınama cezası teklifini saçma sapan bulduğunu açıkladı.

Oylamadan önce Ali Deniz Eraydın’ın kullandığı sözlerin DTO Meclisi’nde gündeme gelmesi üzerine kürsüye gelen Levent Karaçelik kınama cezası teklifinin reddedilmesi gerektiğini belirterek "30 senelik meclis üyesiyim böyle bir ifadeyi bu kürsüden ilk defa duydum. Ve gerçekten sinirlendim. Ben buraya fikir özgürlüğü için çıktım, CYE petrolü savunmaya çıkmadım. Hep yaptığım gibi fikir özgürlüğünü savunmaya çıktım. Bu kararın şiddetle reddedilmesi gerekir’’ açıklamasını yaptı.

Yunus Can söz aldı gerçek kişilerin yaptığı yanlışlarda, tüzel kişiliği bağlayarak cezalandırılmayacaksa o zaman disiplin kurulunu lağvedelim dedi.Disiplin kurulu çalışarak ortaya bir karar çıkarmıştır ve bunun onaylanmasını tavsiye ediyorum dedi.

Halim Mete söz aldı daha önce Mustafa Muhtaroğluna verilen cezayı meclis kaldırdı bunu da kaldırmasını öneriyorum dedi. 

Kenan Türkantos, bu ona bir örnek olmalıdır, burada meclise de hakaret vardır dedi.

Recep Düzgit söz aldı. Geçmişte olan konuyla bunun bir ilgisi yok. Kanunlarla belirlenmiş bir kanun maddesi yok kabul edemeyiz. Disiplin kurulu kararları mecliste onaylanır kanuna göre, meclisin soru sorma hakkı var. Bu husus karışık değil. Kişiler ve tüzel kişiler diye bir karışıklık ta yok, kişi o şirketi temsil ediyor. Başka beyanatları da var o kişinin. Bekledik. Şimdi ise meklis üyelerine söz etmiştir ve disiplin kurulu kararını buna göre vermiştir. 

Tamer Kıran söz aldı, biz yk olarak tam imzayla bu oylamayı YK adına değil meclis üyeleri için yaptık. Hiç kimse klavye silahşörlüğü yapıp meclise laf edemez."edepsizleri kendi çıkarları için aklayan sorumsuzlar"ifadesini kabul etmiyorum etmeyeceğim.

Disiplin komisyonu kararı "oy çokluğu" ile kabul edildi.

İzmir Şube Hizmet Binası ile ilgili bilgileri YK üyesi Burak Akartaş açıklıyor.

Toplantı devam ediyor Kapt. Semih Dinçel piyasalar ile ilgili sunumunu gerçekleştiriyor. Kaptan Dinçel sunumdan önce haberlerin iyi olduğu müjdesini verdi.

Prof. Dr. Oral Erdoğan konuşuyor piyasalarda düzelme ve resesyonun bitmesi şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Cengiz Kaptanoğlu söz aldı. "Kayıtlara geçsin diye söz aldım, sakın 3. gemi sicili diye düşünmeyin, 2. sicil için bir teklifim var.2. sicilde Özal devrinde birlikte yaptık, bence yeni bir gelişme varsa onu tercüme ettirelim, yeniden bir uluslararası gemi sicili yazdırırız. Koster filosu için fon kaynaklı teşvik uygulaması yapalım bunu eximbank ile başarırız" dedi. 

Kaptanoğlu ayrıca "Piri Reis Üniversitesi Oda'nın olsun, para sanatını iyi idare ediyorsunuz ama bunu da öneriyorum" dedi.

Erkan Dereli konuşuyor ;"denizcilik" kelimesi denizcilik liselerinden kaldırıldı dedi.

YK Başkanı Tamer Kıran tekrar hoş geldiniz toplantımıza diyerek başladığı konuşmasını gerçekleştiriyor. Yoğun bir ay geçirdik.Çok konu vardı, 11. kalkınma planı en son önemli konuydu. Bu planlarda detaylar yazmaz ama hedefler yazılır. Burada yer almak önemlidir. 2023 yılına yönelik "güçlü Türkiye hedefine" doğru hususlar yer alıyor. Daha fazla değer üreten ve daha adil paylaşan hedefler olduğunu görüyoruz bu planlarda...

Toplantı devam ediyor, ayrıntılar gelecek....

Yorumlar (1)
yorum sizin 2 yıl önce
bu ne ilkel olaylar böyle ne disiplini ne cezası
10
açık
Günün Karikatürü Tümü