banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İlk Yüzen Rüzgar Türbinleri

Dünyanın ilk yüzen rüzgar türbinleri bu hafta sonu Norveç açıklarında denize bırakıldı.

GÜNCEL 08.06.2009, 09:57
2145
İlk Yüzen Rüzgar Türbinleri

Yüzen Rüzgar Türbinleri

Dünyanın ilk yüzen rüzgar türbinleri bu hafta sonu Norveç açıklarında denize bırakıldı.

Statoil şirketinin enerji bölümü yöneticilerinden Alexandra Beck Gjorv, BBC‘ye yaptığı açıklamada Hywind adlı yüzen rüzgar türbinlerinin, kıyılarda bulunan rüzgar tarlalarının göz önünden kaldırılmasına olanak tanıyacağını, türbinlerin açığa taşınmasının aynı zamanda askeri operasyonlar ve denizcilik işletmeleri kadar balıkçılık, turizm ve kuş türleri açısından da faydalı olacağını, hem de açıkta rüzgarın daha güçlü ve sürekli olduğunu, dolayısıyla türbinlerden daha yüksek verim alınacağını söylüyor.

Siemens tarafından üretilen Hywind, 2.3 megawatt enerji kapasitesine sahip. Hem rüzgar eerjisi sektörü, hem de petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Yeni türbinler Norveç açıklarında 2 yıl boyunca test edilecek. Buz dağının büyük bölümünün su altında olması gibi, Hywind türbinlerin de deniz zeminine kablolarla demirlenen 100 metrelik  bir uzantısı bulunuyor ve 700 metre derinliğe kadar olan sularda kullanılabiliyor.

Maliyetleri karadaki sistemlere oranla daha fazla olmasına karşın, Statoil bu maliyetin kısa süre içinde karadaki sabit rüzgar türbinleri ile aynı seviyeye geleceğini düşünüyor.

Pilot bölgedeki çalışmaların olumlu sonuç vermesinin ardından Kuzey Amerika ve İber yarımadasında, Norveç’in diğer bölgeleri ve İngiltere’de de faaliyete geçebilecek olan yüzer türbinler, enerji ihtiyaçlarını mevcut kaynaklardan sağlayamayan veya rüzgar tarlaları dolu olan ülkeler tarafından kullanılabilecekler.

Türkiye’nin 3 tarafında deniz var, her yerden cereyan yapıyor fakat bizim enerji sistemlerimiz çok şükür rüzgar tarlalarına ihtiyaç olmayacak kadar yeterli. Hatta Norveç gibi ülkelerde insanlar bisiklet kullanmaya çoktan başlamışken bizde enerji o kadar bol ki maliyeti ucuz olduğu için ikinci bir otomobil bile alabiliyoruz.

Yorumlar (1)
13 yıl önce
ATA SININ İZİNDE OLAN,

İLMİN IŞIKLARI ÜNİVERSİTELER,

ÇEKİRDEKTEN YETİŞMİŞ UZMANLAŞMIŞ ASİL TÜRK MİLLETİN EVLATLARI.

TÜRKİYE MİZİN HER KARIŞ OLAN YERLERİN DE DENİZİNDEN,GÖLÜNE,TEPESİNDEN YAYLALARINA VADİLERİNE KADAR

HER ŞEY VAR

HADE YAPAMIYACAĞINIZ ŞEY YOKTUR.

SAYGILARIMLA..

Mehmet T.TUFANOĞLU

TRABZON

21
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü