banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İlk Yerli Sismik Gemi Denize İniyor

MTA Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’da yaptırılan “Turkuaz” adlı yüzde 100 yerli sismik gemi tamamlandı.

GÜNCEL 24.03.2015, 07:03
4827
İlk Yerli Sismik Gemi Denize İniyor

İlk Yerli Sismik Gemi Denize İniyor

MTA Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’da yaptırılan “Turkuaz” adlı yüzde 100 yerli sismik gemi tamamlandı. Gemi, hafta sonunda Başbakan Davutoğlu’nun katılacağı törenle denize indirilecek.

Türkiye’nin ilk yerli sismik gemisinin inşaatı tamamlandı. MTA Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan gemi, bu hafta sonu denize indirilecek. Törene Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılacak. “Turkuaz” araştırma gemisi, Türkiye’de yapılan ilk geniş kapsamlı araştırma gemisi olma özelliği taşıyor.

Gemi, yalnızca sismik araştırma yapmayacak, “nükleer santral yeri belirleme”den deniz altındaki batık şehirleri belirlemeye kadar çok kapsamlı jeolojik araştırmalar yapabilecek. MTA Genel Müdürlüğü ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından ihale edilen ve İstanbul Tersanesi tarafından yapılan yüzde 100 yerli sismik araştırma gemisi, “MTA Turkuaz” cumartesi günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle Tuzla’da denize indirilecek.

Yüzde 100 yerli olan geminin tüm tasarımı, Türk mühendislerinden oluşan bir dizayn ekibi tarafından gerçekleştirildi. İnşa sürecinde ihtiyaç duyulan malzeme, ekipmanın büyük bölümü yurt içinden temin edildi.

Sismik araştırma gemisinin bilimsel araştırma ekipman ve sistemlerinin entegrasyonu da yurt içinde tamamlandı. 2 ve 3 boyutlu sismik araştırma kapasitesine sahip olan, “Turkuaz” sismografik araştırmalarda, özellikle de petrol ve gaz araştırmaları ile derin jeolojik yapıların araştırılmasında kullanılacak. Yerli sismik gemi Turkuaz, doğal kaynakların aranması, karalardaki jeolojik yapıların denizlerdeki devamlılığının tespiti, deprem, iklim değişikliği, deniz kirliliği ve ekolojik araştırmalar ile deniz altı mühendislik çalışmaları gibi araştırma faaliyetleri için tasarlandı. Ancak “Turkuaz” bu faaliyetler dışında çok sayıda araştırma da yapabilecek.

İhtilaflı sularda

“Turkuaz”, cumartesi günkü törende “Tüm denizlerde ve özellikle Ege ve Doğu Akdeniz gibi bazı ihtilaflı deniz alanlarında, petrol ve doğalgaz başta olmak üzere tüm doğal kaynakların araştırılmasında da görev alacak gemi, ulusal araştırma gemisi ile icra edilmesi, ülkemizin ekonomik ve siyasi çıkarları açısında zaruridir” ifadeleriyle tanıtılacak.

Yorumlar (5)
meraklı biri 7 yıl önce
"yüzde yüz" yerli gemimizin ana makinalarını, ve hatta yardımcı makinalarını kim yapmış acaba?
XL 7 yıl önce
bu haberi yapanın %100 ne demek olduğundan haberi yok.

Geminin motoru, güç aktarma organları, vs. bütün önemli donanımları hatta pervanesi bile yurt dışından geliyor maalesef. Ama buna da şükür. Eskiden 30 yaşışndaki savaş gemilerini satın alıyorduk. Şimdi kendimiz yapıyoruz yada yapmayı planlıyoruz. Askeri bürokrasinin yurtdışıdan hazır alım hevesi kırılmasaydı buda olmazdı. Bizin anlı şanlı generallerimiz vazgeçemiyordu yabancı ülkenin işçisini yaptığı gemiye binip zafer bayramında geçit töreninde caka satmaya.
% 100 ???? 7 yıl önce
Bence haberi yapan %100 nedemek bilmiyor. Yada Türkiye kendi makinasını yaptı biz bilmiyoruz.
%100 yerli kafa 7 yıl önce
TASARIMI YÜZDE 100 YERLİ

MTA Turkuaz'ın tasarımı yüzde 100 yerli ve tamamen Türk mühendislerinden oluşan dizayn ekibi tarafından gerçekleştirildi.
İnşa sürecinde ihtiyaç duyulan malzeme, ekipman ve hizmetlerin büyük bölümü yurt içinden temin edildi. Ayrıca bilimsel araştırma ekipmanları ve sistemlerinin entegrasyonu da yurt içinde tamamlanacak
ADINIZI YAZIN 7 yıl önce
Artık yeter diyen tüm duyarlı insanlara buradan şükranlarımı iletiyorum.Bizimde bir silahımız var.Bizim de bir gemimiz var Bizim de bir nükleer silahımız var diyeceğimiz günler geldiği için teşekkür ediyorum.Emeği geçenler tarihe kahraman olarak geçecektir.
26
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü