banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

İlk Sismik Araştırma Gemisi İmza Töreni

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yaptırılacak Türkiye’nin ilk ‘sismik araştırma gemisi’nin imza töreni yapıldı.

GÜNCEL 25.04.2012, 11:21
İlk Sismik Araştırma Gemisi İmza Töreni

Türkiye’nin ilk ‘sismik araştırma gemisi’nin imza töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer ile İstanbul Denizcilik Gemi İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ İcra Kurala Başkanı Atilla Çiftçi Güzeli’nin katılımıyla gerçekleşti. Törende konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yapımı gerçekleşecek olan geminin stratejik önemine dikkat çekerek, Türkiye’nin her kilometresinde çok önemli çalışmaların yapıldığını, yapılacağını belirtti. Ülkenin çevresinin denizlerle çevrili olduğunu hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti: “Bizim bir sözümüz var, ‘Denizlere hâkim olan cihana hakim olur’ Şimdiye kadar bu tür gemileri hep kiralıyorduk. Artık kendi kendimize yetecek duruma geleceğiz. ‘Türkiye’nin bugünü dünden daha iyi’ dedik ama yarını da bugünden daha iyi olacak.” Gemiyi yapacak olan İstanbul Tersanesi yetkililerine de seslenen Yılmaz, sözleşmedeki 30 aylık yapım süresinin uzunluğuna dikkat çekti ve bu sürenin daha erken olması için çalışmaların gece gündüz olmasını istedi.

 
‘Sismik araştırma gemisi’nin 100 milyon euroya mal olacağını kaydeden Bakan Taner Yıldız da “Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şuan maketini gördüğümüz geminin kendisini inşallah göreceğiz. Şunu da belirtmek isterim ki TPAO ortaklığıyla yine bir gemiye de yine sahip olacağız. Böyle hayırlı bir işe tanıklık ettiğim için çok mutluyum” dedi. Kendilerinin şimdiye kadar savunma sanayi için çalışmalar yaptığına değinen Savunma Müsteşarı Bayar da bu gemini ülke için stratejik öneme sahip olduğu bildirdi. Konuşmaların ardından iki bakan ve diğer yetkililer imza törenine geçti. İmza sırasında Bakan Yıldız, duyduğu heyecanı dile getirerek, hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. İmzalar sonrasında Bakanlar Yıldız ve Yılmaz’a birer plaket takdim edildi.  Projeye göre yapımına başlanacak olan gemi aramalarını 3 boyutlu yapabilecek. Son teknolojinin kullanılacağı gemide büyük oranda yerli malzemenin kullanılacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
12°
orta şiddetli yağmur
banner102