banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

‘İlahi Güzellik’ İstanbul’a doğru yola çıktı...

Son yıllarda hızla geliştiği için denize kıyısı olan pek çok ülkenin ağırlık verdiği kruvaziyer turizm (otel - gemi tatili) sektöründe İstanbul ön plana çıkmaya başladı.

GÜNCEL 31.05.2012, 12:58
2174
‘İlahi Güzellik’ İstanbul’a doğru yola çıktı...

İtalyan MSC, dünyanın en büyük yolcu gemilerinden olan Divina’yı (İtalyanca: İlahi güzellik) Sophia Loren’in katılımıyla hizmete sokarken, gemi Marsilya’dan İstanbul’a doğru ilk yolculuğuna çıktı. 4 bin 345 yolcu kapasiteli 334 metre uzunluğundaki devasa MSC Divina’nın seyir bilgisayarlarına İstanbul Boğazı girişinde yapacağı manevraları ve izleyeceği rota yüklendi.

Klasik otel tatillerine alternatif olarak son 10 yılda hızla gelişen kruvaziyer turizm için firmaların yarışı devasa boyutlarda gemilerin yapılmasını sağlıyor. 11 otel - gemiye sahip olan İtalyan MSC firması, dünyanın en büyük yolcu gemilerinden birini daha denize indirdi. Akdeniz’de hizmet vermesi için geçtiğimiz yıllarda sefere konulan MSC Fantasia ve MSC Splendida’nın ardından MSC Divina da Marsilya’dan ilk yolculuğuna uğurlandı. 3 gemiye de isimlerini veren ünlü aktris Sophia Loren’in de katıldığı törende, Fransız aktör Gerard Depardieu ile UNICEF’in iyi niyet elçisi ünlü Rus kemancı Maxim Vengerov da yer aldı.

İlerleyen yaşına rağmen alımlı görünümüyle dikkat çeken Sophia Loren (75) gemiden daha fazla ilgi odağı oldu. Dünyanın birçok ülkesinden gelen yüzlerce basın mensubu, gemiyi uğurlayan Sophia Loren’i görüntülemek için yarıştı. Loren, şunları söyledi:

“Bir gün MSC’nin kurucusu Gianluigi Aponte ile sohbet ediyordum. Benden sonra ismimi bırakacağım bir geminin olmasını hayal ettiğimden bahsettim, o da bana olağanüstü bir deneyimin sonsuza dek süren anılar bırakacağını söyleyerek ‘Divina’ ismini önerdi. Ve işte MSC Divina gemisinin ismi böyle doğdu. Çünkü benim için seyahat bir çok kültürün ortak bir noktada buluşacak insanlarda sonsuza dek kalacak anılar bırakması demek.”

 

Gerard Depardieu, Sophia Loren

22 katlı apartman yüksekliğinde

MSC Divina her hafta İzmir ve İstanbul’dan çıkacağı yolculuğu Hırvatistan’ın Dubrovnik, İtalya’nın Venedik ve Bari ile Yunanistan’ın Katakolan limanlarına uğrayarak sürdürecek. 334 metre uzunluğunda 38 metre genişliğindeki 140 bin tonluk gemi 22 katlı bir apartmanın yüksekliğinde. Her seferinde 400-500 Türk yolcuyu taşıması beklenen gemi çeşitli ülkelerden 4 bin yolcuyu da İstanbul’a getirecek. İzleyeceği rota bilgisayarlarına yüklenen MSC Divina’nın yapacağı her manevra üzerinde de uzun uzun çalışıldı. 5 Haziran’da Karaköy Limanı’na demirleyerek yolcularını almayı planlayan dev gemi şimdiye kadar İstanbul’a gelen en büyük yolcu gemilerinden biri olacak.

Yorumlar (3)
sailor 10 yıl önce
MSC İtalyan firması değil,İsviçre/Cenevre merkezli bir denizcilik şirketidir. yayınlamadan önce keşke MSC'nin resmi internet sitesine bakılsaydı ;)
10 yıl önce
italyan firması dememişler İTALYAN MSC demişler ki dogrudur.. firma Isvicrede kayitli olabilir (malum vergi sebepleri ile..)

ama sahipliliği İtalyandir.. bak sende yeni bir şey öğrenmis oldun gördünmü... burda takılmaya devam et...
sezer gezer 10 yıl önce
siz haberciler haberi okutabilmek icin daha nasıl baslıklar yazacaksınız merak ediyorum, heralde güzellik kelimesinin basına baska sıfatlar da uretirsiniz siz....
30
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 07 Ağustos 2022
İmsak 04:17
Güneş 05:59
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:21
Yatsı 21:56
Günün Karikatürü Tümü