banner191

banner148

banner179

banner176

İhsan Alyanak Su Üstüne Çıkarıldı

Mendirekteki deniz fenerine çarpınca, dönüp yolcularını indirdikten sonra Konak İskelesi’nde batan ’İhsan Alyanak’ vapuru, içindeki su boşaltıldıktan sonra vinçle çıkarıldı.

GÜNCEL 20.09.2011, 20:29
İhsan Alyanak Su Üstüne Çıkarıldı

İZMİR Körfezi’nde, geçen 25 Temmuz’da Konak- Karşıyaka seferini yaparken mendirekteki deniz fenerine çarpınca, dönüp yolcularını indirdikten sonra Konak İskelesi’nde batan ’İhsan Alyanak’ vapuru, içindeki su boşaltıldıktan sonra vinçle su üstüne çıkarıldı. Vapurun yüzdürülerek Aliağa’daki gemi söküm tesislerine götürüleceği belirtildi.

İzmir’de geçen 25 Temmuz’ta Konak İskelesi’nden 200 yolcusunu alan İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZDENİZ’e ait ’İhsan Alyanak’ adlı vapur, dümen kilitlenmesi nedeniyle mendireğin ucundaki deniz fenerine çarpınca hasar gördü. Geminin su alması üzerine kaptan hemen yakındaki iskeleye dönerek yolcuları indirdi. Vapur iskelede kontrollü şekilde batırıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi batan vapuru çıkartmak için ihale yaptı. İhaleyi kazanan Derin Dalgıçlık Şirketi’nin 9’u dalgıç 17 çalışanı, batan gemiyi su yüzeyine çıkarmak için önce hasar gören yeri onardı. Kapı ve pencelerin sızdırmazlığı sağlanarak, içindeki su, pompalarla boşaltılmaya başlandı. Geminin içindeki eşya ve ambar bölümü de boşaltıldı.

Dün bir bölümü su yüzeyine çıkarılan, ancak hala yan yatar durumda bulunan vapuru yüzdürme çalışmalarına bugün de devam edildi. Vapur, getirilen vincin yardımıyla düzeltilerek su üstüne çıkarıldı, yüzer konuma getirildi. Hala süren çalışmaların tamamlanmasının ardından sigortayla ilgili incelemelerin yapılacağı, sonrasında da vapurun Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ne götürüleceği belirtildi. Ancak götürülme işleminin bugün yapılmayacağı bildirildi.

Yorumlar (1)
CAPTAİN 8 yıl önce
Bu Gemiyi Su üzerine çıkaran Tüm Personelin Emeğine Ve eline Sağlık.....
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?