banner191

banner148

banner179

banner176

İDO'nun Feribotunu İple Çektiler...

İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi’nin (İDO) 15.45 ek seferini gerçekleştiren Cezayirli Hasan Paşa-1 adlı hızlı feribotun dümeni kilitlendi.

GÜNCEL 17.07.2013, 02:20
İDO'nun Feribotunu İple Çektiler...

İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi’nin (İDO) 15.45 ek seferini gerçekleştiren Cezayirli Hasan Paşa-1 adlı hızlı feribotta arıza meydana geldi.

Feribot, Fatih Sultan Mehmet isimli başka bir feribotla Yalova iskelesine çekilerek yolcular tahliye edildi.

Yenikapı-Yalova 15.45 ek seferini yapan Cezayirli Hasan Paşa-1 adlı hızlı feribotun Yalova açıklarında dümen kilitlenmesi olduğu söylenen bir arıza yaşandı..

Gemi gemiyi römorkör gibi çekti

Yaşanan arıza üzerine Fatih Sultan Mehmet isimli başka bir feribot gemiye yanaştı. Fatih Sultan Mehmet feribotu, arıza yapan Cezayirli Hasan Paşa-1’i Yalova İskelesi’ne kadar halatla çekti.

Ancak, çeken geminin römorkör gibi gemiyi yanaştırma imkanı olmadığından uzun süre geminin yanaştırılmasına uğraşıldı. Rüzgarın da etkili olması nedeniyle sıkıntı yaşandı.

Geminin emniyetle yanaşması için römorkör çağrılması gerekirken, bir başka gemiyle yanaştırılmaya çalışması içindeki 400 yolcunun emniyeti açısından riskli olarak değerlendirildi. 

Yaklaşık bir saat süreyle feribot iskeleye yanaştırılmaya çalışıldı. Uzun çabaların ardından feribot iskeleye yanaştırıldı. Geri geri iskeleye yanaştırılan feribottan daha sonra içindeki yolcu ve araçlar boşalttı.

Arıza nedeniyle feribottaki yolcular ve İDO çalışanları arasında tartışmalar yaşandı. Yolcular yaşanan tartışmaları cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

Yolcular yaşanan arıza nedeniyle mağdur olduklarını dile getirdi.

Yalova Liman Başkanlığının geminin gemiyle çekilmesi işlemi konusunda inceleme başlatabileceği bildirildi.

Yorumlar (8)
Denizci 6 yıl önce
Biz de sizin haberlerde denizcilik dilini kullanmanızı "iple çekiyoruz".
Nusret 6 yıl önce
Gemi gemiyi yedekleyebilir ama yanaştıramaz. O rüzgarda gemiyi gemiyle yanaştırmaya kalkmak yolcuların can güvenliğinin hiçe sayılmasıdır. Gemi rıhtıma çarpabilir panik çıkabilir ve hatta batabilirdi. Gemi demirlenerek römorkör çağrılmalıydı. Yapılan işlem denizde yolcu taşımacılığıyla ilgili emniyetsiz bir işlem olmuştur.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Geçmiş olsun. Oldum olası bu dümen kiltlenmesi deyimine bozulurum. Boğazda akıntıyı yenemeyip karaya bindiren gemiler dümen kiltlenmesine sığınırlar. Dümen arizası derdik biz eskliden. Neyse bu olayda dümeni arızalanan gheminin başka bir gemi tarafından hemen yedeklenmesi doğru bir olaydır. Romorkör gecikebilirdi. O zaman yolcuların sinirleri daha çok bozulabilrdi. Gemi güvenceye alındıktan sonra rıhtıma yanaşması teferruattır. Şimdi yedekleyenler bir ücret hakediyorlar. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
Nedim Yzsvn 6 yıl önce
Artık tüm kazaların sebebi dümen kitlenmesi oldu.Ayrıca iple çekme deyimide ayrı bir facia.Bunu bırak bu feribotlar waterjet sistemiyle çalışıyor dümen nasıl kitlenirki ? Olmayan bişey nasıl kitleniyor :)
marinero 6 yıl önce
dogru water jetle calısıyor ancak water jet saga sola ve ileri geri hareket ediyor. yoksa nasıl dönebilir. bu hareket de hidrolik.hidrolik sistemde bir arıza olmuş olabilir.o zaman sağa-sola hareket edemez.
-
YOLCU 6 yıl önce
Şimdi bu arıza haber olmuş, herkesçe duyulmuş evet ya gemi iskelede manevra yaparken halat kopsa da bir yolcuyu kesmiş olsa idi, örnek olarak yıllar önce Ankara Feribotunun da limanda manevra sonrası halatları kesilmiş ve birkaç kişi can vermişti. O zaman yetkililer hemen devreye girmiş gemi kaptanına ve başmühendise de bildiğim kadarı ile ceza verilmişti. Şimdi bu olayda Allaha çok şükür can kaybı olmamış, olabilir her gemi arıza yapabilir bu doğal bir olaydır.Fakat arıza yada kaza sonucunda ne yapılması gerektiği hem kaptanlarca hem de sektör tarafından açıkça bilinmektedir. Bilmiyorsanız da google yedekli seyir yazarsanız bile ilk çıkan sonuç "YEDEKLİ SEYİR İŞLEMLERİNDE TAKİP EDİLECEK ESASLARA İLİŞKİN UYGULAMA TALİMATI" budur. Romörkör gelene kadar en yakın geminin demir sahasına kadar getirip demir atılması ve emniyetli şekilde romörkörün gelmesi beklenmeli idi. Değerli Üstadım Refik Kaptan'a da bu emniyetsiz olayı bekleme süresini kısaltacağı için normal bir olay gibi görmesine de üzüldüm.tekrar söylemek istiyorum manevra sırasında ya bir can kaybı olsaydı..Bu gibi olaylarda ilgililere mevzuata aykırı işlem yapılmasının yanında can emniyetini de tehlikeye atmaları sebebi ile yaptırım uygulanmalı ve benzer olaylara mahal verilmemelidir.
Ertuğrul KÖSEOĞLU 6 yıl önce
Bu zor şartlarda geminin emniyetle limana yanaşmasında rolü olan herkesi tebrik ediyorum.
kerim alp öçal 6 yıl önce
yahu bu gemi ne zaman çalışsa yolcuların basına bir şey geliyor idonun haberi yoktur cezayirli hasan paşa adlı kapalı feribotu arızalı arızalı nasıl sefere koyuyorlar
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?