banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

“İDO, SOLAS 74 Kurallarına Uymadı”

Kumburgaz’da kaybolan 5 gençle ilgili İDO tarafından yapılan açıklama tartışmalara neden oldu.

GÜNCEL 21.08.2014, 14:26
“İDO, SOLAS 74 Kurallarına Uymadı”

Sahil Güvenlik: “İDO, SOLAS 74 kurallarına uymadı”

Sahil Güvenlik'ten İDO'ya sert yanıt

 Kumburgaz’da kaybolan 5 gençle ilgili İDO tarafından yapılan açıklama tartışmalara neden oldu. Gençlerin Marmara açıklarında görüldüğü iddiası üzerine İDO yetkilileri sahil güvenlik ekiplerine haber verildiğini açıkladı. Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı yetkilileri ise İDO’nun gençlere yardım etmeyerek SOLAS 74 kurallarını çiğnediğini belirtti. Kumburgaz sahilinde geçen Pazar günü kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan ve kaybolan 5 gençten günlerdir haber yok. İddiaya göre Avşa’dan Yenikapı’ya gelen İDO feribotunun yolcuları gençlerin kaybolduğu gün denizde onları çırpınırken görüp, durumu kaptana iletti. İDO kaptanı ise durumu Kıyı Emniyeti’ne haber verdi. İDO’dan yapılan açıklamada da “Kaptan, yolcuların yaptığı ihbarı esas alarak, derhal Kıyı Emniyeti’ni, bağlı sektör Marmara’yı 14. Kanal’dan aramış, bulundukları koordinatı ve ihbar edilen olayın mevkiini bildirmiştir, ihbarın alındığının teyidini yapmıştır” dendi.

SOLAS KURALLARINA UYULMAMIŞTIR

Olayın ardından İDO’nun kaybolan çocuklara yardım etmemesi tartışılırken, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı yetkilileri farklı bir konuya dikkat çekti. Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri İDO yetkililerinin çocukları gördüğü an SOLAS 74 (Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi 1974) kurallarına göre müdahale etmesi gerektiğini belirtti. Komutanlık yetkilileri şu açıklamayı yaptı: “SOLAS kurallarına göre İDO personeli çocukları gördüğü an müdahale etmek zorundadır. Çıkan haberlere göre, deniz üzerinde yardım bekleyen çocuklar görülmüş ve Sahil Güvenlik birimlerine haber verilmiş. İDO feribotları acil müdahale yapmaya müsaittir. Çocukları bırakıp gitmek yerine müdahale etmeliydi. Yapılan ihbarla ilgili araştırmalarımız da devam ediyor.”

SOLAS 74 NEDİR?

Uluslararası Denizcilik örgütü (IMO) tarafından hazırlanan bu sözleşme “1974 Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi ya da kısaca “SOLAS 74” olarak bilinir.

Deniz ticaret filosunu ilgilendiren bu sözleşme ile Taraf Devletler denizdeki gemilerin ve malların ve gemideki insanların canlarının güvenliğinin artırılması için yapılan bu Sözleşmeyi ve Eklerini uygulamakla yükümlüdürler. Denizde emniyetli seyir, eğitimli denizci ve çevre kirliliğinin önlenebilmesi için denizcilik kurallarının duyurulması ve uygulanabilmesi Uluslararası Denizcilik Teşkilatı (IMO) nun çalışmalarıyla gerçekleşmekte ve tüm uluslara yol göstermektedir.

CEZAİ YAPTIRIMI VAR

Hurriyet.com.tr’ye konuşan Denizcilik Federasyonu Başkanı Bülent Temur ise deniz otobüsünün insan kurtarmak için çok elverişli bir araç olmayabileceğini belirterek, “Bu hassas bir konu olay yerinde olmadan tüm detayları bilmeden bir hakim gibi karar vermek doğru olmaz” dedi. Denizciliğin temelinde yardıma ihtiyacı olan her insanı kurtarmanın zorunlu bir durum olduğunu ifade eden Temur, “ Bu tip kurtarma durumlarında kaptanın inisiyatifi çok önemlidir. Söz konusu kurtarma koşullarını çok iyi bilmek gerekir” diye konuştu.

Solas 74 ile ilgili olarak da bilgi veren Temur, “ Solas kuralı denizde canlı kalabilme ve insanların kurtarılması kurallarını açıklar. Türkiye’de bunu kabul etmiştir. Uluslararası hukukta Solas’a uymamanın yaptırımları vardır” dedi. Temur Solas kuralının ihmal edilmesi dahilinde yerel mahkemelerde de cezai bir hükmünün olacağını belirtti.

Yorumlar (5)
3. Şahıs 6 yıl önce
Lütfen unuttuğumuz veya bilmediğimiz aşağıdaki detayları not ediniz :- SOLAS 74 gereği inşa edilmiş olan bahsekonu denizotobüsü bu kuralları denetleyen klaslar tarafından "3 metre ve üzeri dalgalı havalarda düşük hızda ilerleyerek en yakın korunaklı alana varmak zorundadır" şeklinde inşa edilmiştir.

Kendisi bir tehlike içerisinde iken başka bir gemi/insan için elverişsiz koşullarda kurtarma operasyonu yapamamak SOLAS 74'e aykırı bir durum teşkil etmez. ( Şile'de kurtarma operasyonuna gitmeye çalışırken şehit olan insanlarımızı hatırlayınız )- Bahsekonu gemi SOLAS 74 kurallarına değil ilgili Ulusal kurallara tabidir.Ay rıca kişisel görüşlerim ;- Deniz bisikleti diye bir deniz taşıtı Türk icadıdır. Hiçbir emniyeti yoktur. Nasıl bir tehlikesi olduğunu binenler bilir. 5 kişinin bu alete binerek o havada denize açılmasına izin veren İşletme - İşletme ruhsatı veren Belediye - Bu aracın denizde hareketine izin veren Liman Başkanı ve gerekli denetlemeyi yapmayan Sahil Güvenlik müteselsilen sorumlu tutulmalıdır.


< br>- Sahilde gezerken kürek çekmeyi bilmeyen insanlara sandal kiralanması da dahil olmak üzere, eğitim almadan 10-300hp arası dıştan takma motorlar ile sahillere çok yakın sürat yapan teknelere müsaade edilmesi , bazı istisnai alanlar dışında bu tip teknelere yönelik denetimlerin eksikliği nedeni ile her yıl birçok can kaybedilmektedir.


- Kıyı emniyeti teşkilatının bir an önce acil müdahalelere imkan veren kaabiliyete kavuşturulması ve bunun için Helikopter de dahil olmak üzere tüm altyapıya acil şekilde kavuşturulması değerlendirilmelidir .

Can kaybının sorumluluğunu bahsekonu kaptan'a atmak işin kolaycılığına kaçmaktır ve bize herhangi bir ilerleme sağlamayacaktır.Ailelerinin sevdiklerine kavuşma ümidi halen devam etmektedir. Bu nedenle beklenti içerisindeki ailelere ve sevenlerine sabırlar diliyorum.T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Şimdi vicdanımla başbaşayım. Ben 450 yolcu taşıyan o geminin kaptanı olsaydım, o fırtınalaı havada felaketzedeleri görseydim, onları kurtarmak için dönermiydim dönmezmiydim sorusuna maalesef dönerdim yanıtını veremiyorum. Dönersem gemim alabura olarak 450 yolcuyla birlikte on personelle ben de deniz dibini boylardım diye düşünüğyorum. Çünkü bu gemilerin aklımda kaldığına göre ençok 5 kuvvetinde hava ve denizde seyir yapabilecekleri bilgisi karşısında

bu şlartlar altında dönülseydi,doğrusu büyük bir felakete neden olunabilirdi. Masa başında oturarak ahkam kesmek çok kolaydır. Elbette beş aslanlar gibi gencımızın uğradığı felaket karşısında insan dönseydi kurtarsaydı diyebiliyor ama iş deniz otobüsü ve fırtına olunca ahklam kesmeden önce çok iyi düşünmek gerekir.

ALLAH YARDIMCILARI OLSUN. www.refikakdogan.com
METİN CELAYER 6 yıl önce
Mutlaka denizde yardım isteyen kazazedeleri kurtarmak ve kurtarmaya çalışmak bir gemi Kaptanının asli görevidir. Ancak Deniz otobüsünü kullanmayan bilemez . Bu tekneler hafif olduklarından dolayı çok oynaktır. Manevra kabiliyetleri yüksek olmasına rağmen denizleri bordadan aldıkları vakit inanılmaz yalpaya düşerler ve bu durumda makinelerinin stop etme riskleri vardır. O anda gemide panik halinde 450 yolcu olduğunu düşündüğünüzde Kaptanın kazazedelere yardım etmen istemesine rağmen önce kendi gemisinde bulunan 450 yolcunun can ve mal emniyetini düşünüp yoluna devam etmesi normaldir. hemen asıl görevi kurtarma yardım olan Kıyı emniyete dakikalarca haber vermeye çalışması bunun en canlı şahididir. Eğer boş olsa idi inanıyorum ki bu kurtarma operasyonunu mutlaka yapardı. % gence Allahtan rahmet diliyorum ailelerine allah sabır versin.
SEDAT CATAL 6 yıl önce
IDO nun durumunu konuşmak yerine sar operasyonu ne zaman başladı, birazda bunu konuşalım. Haberlerde işletme sahibinin 1 gün sonra haber vermesi ile başladıgı söyleniyor. Peki VTS ido tarafından bilgilendirildiğinde kurtarma botları neden bölgeye intikal etmedi. Şeffaf olmak lazım ve birilerinin bunları sorgulaması gerekir. sayın editör bu konuda bilgi verirmisiniz sar operasyonu nezaman başlamış?
mehmet kanbo 6 yıl önce
kaptan taşıdığı 450 yolcuyu riske atmadan gereğini yapmış.sahil güvenlik istese yarım saatte gelirdi.ama önce ertesi gün arama faaliyetleri başlandığını söylüyor ama sonra o akşam 2020de ihbar aldık kadıköydeki bot gitti bulamadı ve 2240da döndü diyo.kadıköy b.çekmece arsı gidiş dönüş mesafesini düşünürsen(ki gitmişlerse eğer).sadece 40 dakika arama yapmışlar.dünyanın hiçbiyerinde 40 dk.arama yok.yine açıklamaya göre alo158 ihbarıyla gittik diyor.peki kıyı emniyet kendilerine bilgi vermemiş mi?durum baştan aşağı tezatlarla dolu.ama yarım saatlik mesafeye gitmeyen, fırtına da 450 kişiyi riske atıp "solas74" 9;den dem vurarak kamuoyu nezninde kendini temize çıkarmaya çalışıyor.anne babasından bile önce ihbar eden kaptan nasıl suçlu?
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?