İDO, Blok Satış Yöntemiyle Satılacak

Dünya Gazetesi´nin Haberine göre, İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve İGDAŞ´ın satış süreci için başkan Kadir Topbaş yetkilendiriliyor.

İDO, Blok Satış Yöntemiyle Satılacak

İDO, Blok Satış Yöntemiyle Satılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) müteahhitlere olan borçları ve yeni yatırım ödeneklerine kaynak yaratmak amacıyla iştirak satışında gaza bastı.

Dünya Gazetesi´nin Haberine göre, İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve İGDAŞ´ın satış süreci için başkan Kadir Topbaş yetkilendiriliyor.

Yetkilendirilme teklifi Hukuk ve Bütçe Komisyonu´nda değerlendirildikten sonra belediye meclisine gelecek. Bu ay içinde prosedür tamamlanıp, satış süreci başlayacak. İDO blok olarak, İGDAŞ ise halka arz yönetimiyle özelleştirilecek.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, iki iştirakin satışının 2010 yılında gerçekleştireceklerini belirtti. "Global kriz girdilerimizi etkiliyor" diyen Topbaş, İETT arazisinin Sama Dubai´ye satışının gerçekleşmemesi
nedeniyle zor durumda kaldıklarını belirterek, "2 yıl önce satılsaydı, bu durumda olunmazdı" değerlendirmesi yaptı.

Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl 15 milyon lira kar eden, 425 milyon lira özkaynağı bulunan, 100 milyon yolcu taşıyan İDO ile dönem karı geçen yıl 17.2 milyon liraya ulaşan, net satışları 2.6 milyar lirayı geçen İGDAŞ´ın satışı sürecini başlatmaya hazırlanıyor.

Belediyenin iki iştirakinin satışında Başkan Kadir Topbaş´ın yetkilendirilmesini öngören teklif önceki gün İBB Meclisi´nde değerlendirildi. Meclis, teklifi hukuk ve bütçe komisyonuna gönderdi.

Komisyonlar en geç 1 ay içinde raporlarını hazırlayarak, konuyu yeniden meclis gündemine getirecek. Özelleştirmeye ilişkin esaslar daha sonra ortaya çıkacak.

Dünya´ya konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, İDO´da blok satış, İGDAŞ´da halka arz yönetimini benimseyeceklerini belirterek, "iki şirketin satışında aynı yönetimi kullanmayacağız. Çünkü ikisinin de işletim ve yönetim olarak farklılıkları var. İDO´nun bazı yatırımlar yapması gerekiyor, İGDAS daha farklı. Halka arz ile ilgili fizibilite raporları yapılıyor. Özelleştirme İdaresi"yle birlikte çalışıyoruz. Bu yıl sonuna kadar çalışmaları tamamlayıp, önümüzdeki yıl iki şirketi satmış oluruz, diye düşünüyorum" dedi.

İDO´ya Avrupalı ve Körfez ülkelerinden yatırımcıların ilgi gösterdiğini söyleyen Topbaş, iki şirketin şansından beklenen gelirle ilgili rakam telaffuz etmedi. Ancak uzmanlar bu iki şirketin satışından 10 milyar dolara yakın gelir sağlanabileceği yorumları yapıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.HAYDAR AYDOGDU
T.HAYDAR AYDOGDU - 10 yıl Önce

ahmet öztürk
ahmet öztürk - 10 yıl Önce

satın hiçbir şey kalmasın, bitince ne yapacaksınız merak ediyorum. yahu kar eden dünyada iyi bir yere gelmiş bir kuruluş neden satılır, satıştan alınan paralarla türkiye şimdiye kadar ihyamı oldu, bu özelleştirmeleden brezilya ne hale geldi biliyormusunuz, artık brezilyada her sene cari işlemlere negatif katkıda bulunan bir kar transferi sorunu var. bizim sanki cari açık sorunumuz yokmuş gibi, bir de şirketlerin yabancılara satışı ve onların kar transferleri sonucu türkiyenin cari açık sorunu ileriki senelerde daha da artacak.

tam mirasyediler gibi davranıyor devletin başındakiler, ha diyecekler ki idoyu biz bu hale getirdik satarız. kusura bakmayın ama denizcilik işletmelerinin bir çok kolu ve devletin özel sektöre kullandırmadığı tekel hatları da ido nun bugünkü durumuna gelmesinde önemli etken, siz de bunları iyi değerlendirip ido yu bir yere getirdiniz, artık bunu satıp yaptıklarınızı heba etmeyin

ahmet ziya önder
ahmet ziya önder - 10 yıl Önce

sevgili deniz dostları

ist deniz otobüsleri adlı şirketin satılması biz ist halkı için çok doğru bir karar olduğuna inanıyorum devletimiz artık işletmecilikten elini çekmeli rekabet ortamı olşturulmasına imkan vermelidir son 15 yıldır ido her gecengün büyümektedir tüm istanbul halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum kara trafiği için adım atılacak olması ayrıca mükemmel bir karardır yöneticilerimize başarılar diliyorum

YAVUZ  kaptan
YAVUZ kaptan - 10 yıl Önce

İDO nun özelleştirilmesi büyükşehir belediyesinin eline büyük bir kaynak gelecek ve hiç şüphesiz bu kaynak istenbul için kullanılacak.Ancak kısa bir süre sonra SINIRLI KAPTAN yeterliğini alacak olan ben ve benim gibi arkadaşların(ben çekirdekten yetişmeyim) kafasındaki soru biz bu işten ekmek yiyebilirmiyiz?İDO ya girmek her zaman çok zor olmuştur.Burada nice uzakyol vardiya zabitleri,makinistleri,gemici ve yağcı kadrosunda görev yapmakta biz onada razıyız ancak özelleştirmeyle birlikte bizim içinde bir umut olamazmı? bugün şehir hatlarının onlarca vapuru ve deniz otobüslerinin çok büyük bir kısmı 500 grt altı ancak VAPURLARDA çekirdekten yetişme kaptanlar çalışırken emekli olanların yerine y.d.o mezunu uzakyol kaptanları çalışmakta bu -unlimited- abilerimiz,Bizimde hakkımız olan bu deniz otobüslerinde kaptanlık yapmakta.İdo ise devletin verdiği ehliyeti beğenmiyor hele çekirdekten gelme zabitlere hiç yüz vermiyor.İnşallah bu devran böylece biraz düzelir bende 496 grostonluk bir deniz otobüsünde KAPTAN lık yapabilirim kimseler gücenmesin EHLİYETİM KURTARIYOR ...ayrıca bunca zamandır ve halen tonajları yükseltilmeyen ve üvey evlat muamelesi gören sınırlı vardiya zabiti,sınırlı makina zabiti,sınırlı başmakinist ve sınırlı kaptanlar için bir umut kapısı olur İDO MUZ....

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176