İBB'den İDO İddialarına Açıklama

İBB, İDO'nun kanunen kabul edilmeyen giderlerinin, Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu kapsamındaki ikinci sicile kayıtlı tüm gemilere yapılan harcamalar olduğunu bildirdi.

İBB'den İDO İddialarına Açıklama

İBB'den İDO açıklaması
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) kanunen kabul edilmeyen giderlerinin, Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu kapsamındaki ikinci sicile kayıtlı tüm gemilere yapılan harcamalar olduğunu bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “İDO'nun kanunen kabul edilmeyen 283,7 milyon liralık giderleriyle” ilgili iddiaları üzerine açıklama yapılması gereğinin duyulduğu belirtildi.

“Kılıçdaroğlu'nun seçim kampanyası süresince İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerince yapılmış doğru, sağlam ve kent yararına yapılmış tüm işlere çamur atma gayreti içinde olduğu” görüşü dile getirilen açıklamada, “iddiaların temelsiz ve yapılan işlere gölge düşürme amacını taşığı” savunuldu.

Kılıçdaroğlu'nun son olarak “İDO'nun kanunen kabul edilmeyen 283,7 milyon TL'lik gideri” konusunu gündeme getirdiği ifade edilen açıklamada, konuyla ilgili iddialara İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 23 Şubat tarihle açıklamasıyla yanıt verildiği kaydedildi.

Bu yanıtta, “İDO'nun diğer şirketlerden farklı olarak istisnai bir durumu olduğu, filosunda bulunan tüm gemilerin 4490 sayılı 'Türk uluslararası Gemi Sicili Kanunu' kapsamındaki ikinci sicile 2003 yılından beri kayıtlı bulunduğunun” belirtildiği bilgisine yer verilen açıklamada, şu hususlar yer aldı:

“İkinci sicile kayıtlı gemilerin işletilmesinden elde edilen tüm kazançların kurumlar vergisinden istisna edildiği vurgulanmıştır. Buna göre istisna kapsamındaki bu kazançların elde edilmesi için yapılan tüm harcamaların 'kanunen kabul edilmeyen gider' olarak yazılmasının kanunun bir emri olduğu hatırlatılmıştır. Bir kez daha belirtiyoruz; ikinci sicile kayıtlı gemilerin işletilmesinden elde edilen tüm kazançlar 4490 sayılı kanunun 12. madde kapsamında Kurumlar Vergisi'nden istisna edilmiştir. Kurumlar Vergisi beyannamesi düzenlenirken vergi matrahının bulunabilmesi için Kurumlar Vergisi'nin 5'inci maddesinin son fıkrasına göre, 'istisna kapsamındaki bu kazançların elde edilmesi için yapılan tüm harcamaların kanunen kabul edilmeyen gider' olarak yazılması gerekmektedir. İDO'nun kanunen kabul edilmeyen giderleri ikinci sicile kayıtlı tüm gemilerine yapılan harcamalardır. Gemilerin yakıt, işçilik, kira, sigorta, amortisman, bakım-onarım, malzeme giderleri, taşeron hizmet alımları vs vergi beyannamesinde kanunen kabul edilmeyen gider olarak gösterilmektedir.”

Açıklamada, 2007 Mali Yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesi'nde kanunen kabul edilmeyen giderler olarak yazılan harcamaların dökümünün 283 milyon 741 bin 42 lira olduğu duyuruldu.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan Topcu
Hakan Topcu - 10 yıl Önce

Vapurlarımız İkinci sicile mi kayıtlı neden ?

Kadıköy/Bakırköy şehir içi yolcu taşıyan gemiler hangi ihtiyaçla

2nci sicile kayıt ediliyor ?

Yoksa İDOnun yurtdışında çalışan gemileri de mi var ?

Çok karışık Alengirli işler gibi geliyor , yeni açıklamalar bekliyoruz..

YAKUP CANGÜL
YAKUP CANGÜL - 10 yıl Önce

Arkadaşım ikinci sicil birinci sicil ne fark eder mühim olan vatandaşa hizmet değil mi nice zenginler var ssk ya vergi dairesine vergisini vermiyor.Sayın Bedrettin Dalanın başlattığı deniz otobüslerıne Sözen zamanında bir ilave yapılmadı.Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın zamanında ve sonrasında ido bu durumuna geldi.ido Bandırma seferleri başlamadan önce denizyolları gemiler ile 4 saatte gidilen yol şimdi 1 saat 45 dakkada alınıyor.Sayın Mehmet Ali Erbil 20 dakika sefer geç kaldı diye fırtınalar kopardığı yolu evvelden 4 saate gittiğini unuttu herhalde.

Gamze Işık
Gamze Işık - 10 yıl Önce

Lütfen yapılan hizmetleri görmeye çalışalım. Sürekli kötü niyet arayarak açıklamaları dahi olduğundan farklı gösterme çabası içindeyiz. Yasayla tanındığı söylenen bir hak için kanunsuz gider gibi göstermeye çalışmak insaf sınırlarını zorluyor. bu hizmetleri verenler bu ülkenin evladı değil mi? önemli olan hizmet. Topçular'dan Eskihisar'a geçerken saatlerce kuyrukta beklemeleri unutmayın, aracımızda yakıt bitecek korkusu yaşardık.

Burak Koç
Burak Koç - 10 yıl Önce

1 senede 283 milyon KANUNEN kabul edilmeyen giderler

ÇOK fazla, bu parayla 50 tane şehir hattı vapuru alınır.

50 tane Okul/Hastane yapılır..

Bir yerlerde birşeyler yanlış gidiyor..Şehir hattı vapurunun 2nci sicile ne ihtiyacı var ?

Eski alışkalıklar gene gerimi döndü ?

Yazık bu millete..

ali nail
ali nail - 10 yıl Önce

Sayın yakup Cangül konuyu çarpıtma,Mehmet Ali Erbil'in bindiği İDO ya ait deniz otobüsünün 20 dakika geç kalkması değil.Geç kalkmanın sebebi AKP seçim otobüsünün beklenmesidir.Başka birpartinin seçim otobüsü olsaydı İDO gene beklermiydi.İDO kimsenin saltanat kayığı değildir.

Engin TURAN
Engin TURAN - 10 yıl Önce

Yapilan hizmetleri nicin gorme zorunlulugumuzun oldugunu belirtebilir misiniz lutfen ? Eger vergi kelimesinin anlamini biliyorsaniz beklenen secim otobusune nicin bu kadar tepki verildigini ve hizmetleri gorme zorunlulugumuzun olmadigini anlarsiniz..Ama bilmiyorsaniz, milyonlarca dolardan 2 tane vapur alinir, o vapurlarla 100 sene idare edersiniz.Saygilarimla,Engin TURAN

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176