banner191

banner148

banner179

banner176

İBB Galataport'tan vazgeçiyor

Büyükşehir Belediyesi, "Galataport Projesi'nin imar planlarının onaylanmasına ilişkin işlemin iptali için Danıştay'da açılan davadan vazgeçilmesinin düşünüldüğünü" açıkladı.

GÜNCEL 08.01.2006, 15:25
İBB Galataport'tan vazgeçiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ''Galataport Projesi'nin imar planlarının onaylanmasına ilişkin işlemin iptali için Danıştay'da açılan davadan vazgeçilmesinin düşünüldüğünü'' bildirdi. Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan, Galataport Projesi ve Dubai Towers ile ilgili basında yer alan haberler üzerine yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İstanbul'un Beyoğlu İlçesi Tophane Salıpazarı Kruvaziyer Yat Limanı'na (Galataport) ait 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarının onaylamasına ilişkin işleminin iptali için Danıştay'da dava açtığı anımsatıldı.

Mimarlar Odası, Beyoğlu Belediye Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin söz konusu plana ilişkin itirazlarının, 15 Nisan 2005 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderildiği bildirilen açıklamada, şöyle denildi: ''Bakanlığın Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'nün yazısıyla söz konusu itirazların değerlendirildiği ve İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 23 Mart 2005 tarihli kararı ile avan projenin uygun bulunduğu belirtilerek, konunun bu çerçevede değerlendirilmesi bildirilmiştir.

6 Aralık 2005 günlü yazımızla, İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan söz konusu karar ve 1/1000 ölçekli avan proje istenmiş ve elden teslim edilmiştir. İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 23 Mart 2005 tarihli kararı ve eki avan proje incelendiğinde, belediyemizce itiraz edilen ve dava açılması istenen teknik gerekçelerden, 'mevcut yoğunluğun düşürüldüğü, irtifaların indirildiği ve saat kulesi çevresinin açılarak denizle bütünleştirildiği ve kamuya açıldığı' tespit edilmiş olduğundan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi davadan vazgeçmeyi düşünmektedir.''

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
banner225
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?