banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Hürmüz Boğazı'nda Askeri Tatbikat Var

İran, ülkenin güneyindeki stratejik öneme sahip Hürmüz Boğazı ve Basra Körfezi'nde geniş kapsamlı askeri tatbikat başlattı.

GÜNCEL 25.02.2015, 13:21
Hürmüz Boğazı'nda Askeri Tatbikat Var

Hürmüz Boğazı'nda Askeri Tatbikat Var

İran, ülkenin güneyindeki stratejik öneme sahip Hürmüz Boğazı ve Basra Körfezi'nde geniş kapsamlı askeri tatbikat başlattı.

Tatbikatta gerçek boyutuyla aynı maket Amerikan uçak gemisini onlarca füzenin isabetiyle batırıldı. İran Devrim Muhafızları Ordusu, dünya petrol ticaretinin geçiş noktalarından Hürmüz Boğazı'nda "Büyük Peygamber 9" adlı geniş çaplı askeri tatbikata başladı.

Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, bu sabah Basra Körfezi'yle Umman Körfezi'nin kesiştiği Hürmüz Boğazı'ında başlatılan tatbikatın, "dışarıdan bölgeye nüfuz etmeye çalışan düşmanları caydırmayı hedeflediğini" belirtti.

Bölgedeki asıl sorunun, "bölge dışından olan düşmanların müdahalesi" olduğunu ifade eden Caferi, tatbikata ilişkin şunları kaydetti: "Bu tatbikatlarla dünyaya, İran’ın askeri gücünün Fars Körfezi (Basra Körfezi) ile Hürmüz Boğazı'na kıyısı olan ülkelerin güvenlik ve huzuru korumaya devam edeceğini ilan ediyoruz. 'Büyük Peygamber 9' tatbikatı, dışarıdan bölgeye nüfuz etmeye çalışan düşmanları caydırmayı hedefliyor.

Tatbikatın hedefi bölgede güvenlik ve barışı korumaktır ve bu tüm bölge ülkelerinin çıkarınadır. Sorunumuz bölgeye dışarıdan müdahale etmeye çalışan düşmanlar. Umarım bölge ülkeleri gelecekte bugün olduğundan çok daha fazla birlik içerisinde olur ve böylece bu düşmanlar bölgeyi terk ederek bu insanların yaşamlarını sürdürmelerine izin verir."

Tümgeneral Caferi, tatbikatta denenen silahları gerçekte kullanmayı hiçbir zaman arzu etmeyeceklerini ifade ederek, "Ancak Devrim Muhafızları Ordusu, Fars Körfezi (Basra Körfezi) ve Hürmüz Boğazı'nda İran'ın sınırlarına yapılacak her türlü ihlal ve müdahalede bu silahları kullanmaktan kesinlikle çekinmeyecektir" uyarısında bulundu.

Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ali Fedevi de üç gün sürecek tatbikatta denizaltı torpidoları dahil 20 yeni füzenin de test edileceğinin bilgisini verdi. Balistik füzelerin yanı sıra 500 hücumbotunun katıldığı tatbikatta, ABD'nin Nimitz sınıfı uçak gemisinin aynı boyutlardaki modeli de kullanıldı.

Kıyıdan seyir (Cruise) füzeleriyle ve hücumbotlarından Amerikan uçak gemisinin modeline 15 dakika boyunca atış yapılarak gemi batırıldı. Tatbikatın ikinci gününde ise Devrim Muhafızları Ordusu kara birliklerinin Basra Körfezi kıyılarında tatbikat yapacakları belirtildi. Tatbikatı, Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi ve çok sayıda üst düzey askeri komutanın yanı sıra Meclis Başkanı Ali Laricani'nin de izlediği bildirildi.

İran Ordusu ve Devrim Muhafızlarına ait kara, deniz ve hava kuvvetleri Aralık'ta da “Muhammed Resulullah” adıyla geniş çaplı tatbikat yapmıştı

Yorumlar (0)
12°
açık
banner102