banner191

banner148

banner179

banner176

Hopaport'tan Rusya'ya Maden İhracatı Gerçekleştirildi

Erzurum’dan Hopa Limanına getirilen 2.300 Ton Perlit madeninin Rusya’ya ihracatı gerçekleştirildi.

GÜNCEL 02.04.2015, 20:10
Hopaport'tan Rusya'ya Maden İhracatı Gerçekleştirildi

HOPAPORT’TAN RUSYA’YA MADEN İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Erzurum’dan Hopa Limanına getirilen 2.300 Ton Perlit madeninin Rusya’ya ihracatı gerçekleştirildi. 

Erzurum’un Pasinler ilçesinden volkanik kayalıklardan çıkartılan ve KALEBLOKBİMS Fabrikalarında işlenip paketlendikten sonra Hopa Limanına getirilen Perlit madeninin ilk partisi olan 2.300 Ton Perlit Madeni ATAKA DIŞ TİC. tarafından Arslanbey isimli gemiye yüklendikten sonra Rusya’ya ihraç edildi.

İzolasyondan, Gıda, Kimya, Deterjan sanayine kadar birçok alanda kullanılan Perlit madeninin Rusya’ya ihracatının önümüzdeki günlerde 2. partisi de HOPAPORT üzerinden gerçekleştirilecek.

HOPAPORT bölgenin ihtiyaçlarının tespiti ve bu ihtiyaçların hangi yoldan nasıl temin edilebileceği ve bölgede var olan kaynakların iç ve dış pazarlara satış ve ihracatının sağlanması konusunda yapılan araştırmalar sonucu yeni bir ürünün HOPAPORT üzerinden Dünya pazarlarına gönderilmesinin yollarını açmaya devam ediyor. HOPAPORT’un gerek depolama ve gerekse her türlü ürünün elleçlenmesine uygun makine parkı sayesinde kısa bir sürede M/V Arslanbey gemisine yüklemesi tamamlanan Perlit madeni HOPAPORT’un ilk olarak ihracatı yapılan ürünler kategorisinde yerini almış oldu.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, bilgi birikimi ile araştırmacı bir ruha sahip olan girişimleri ile yeni ürünlerin de limana gelmesinin yolunu açtığını ifade ederek “Ülkemizin tek kara ve deniz sınır kapısı olan HOPAPORT, 2015 ve daha sonraki yıllara bugünden hazırlık yapmaktadır.

Liman sahamızda Aşkale Çimento tarafından mayıs ayı içinde hizmete alınacak olan 5 adet çimento silolarının ardından Cengiz Holding şirketlerinden Eti Bakır tarafından Murgul’da çıkartılan konsantre halinde HOPAPORT üzerinden taşınması sağlanan Bakır madenine ek olarak yeni bir maden olan Perlit madenini de HOPAPORT üzerinde Rusya’ya ihracatını gerçekleştirdik.

Krom madeni ihracatı ile ilgili araştırmaların devam etmekte olduğu ve bu konuda söz sahibi olabilmek için aynı zamanda Konteyer hattı içinde girişimlerde bulunulduğu bilgisini verdi.

Biz HOPAPORT’un 18.000 m2’lik kapalı depolama ve 102.000 m2’lik açık ambar sahamızla, 38.000 m3’luk tank terminalimizle, her biri 1.000 ton olan 10 tanktan oluşan toplam 10.000 ton’luk tahıl terminalimizle, 600 tona kadar olan her türlü proje kargo yük elleçlemeye uygun makine parkıyla ve tecrübeli personelimizle her türlü zor işin üstesinden gelecek tecrübeli personelimizle sektörümüze hizmet vermeye devam ediyoruz.”

Yorumlar (0)
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?