banner191

banner148

banner179

banner176

Hızlı feribot ÇED raporu bekliyor

Bursa-İstanbul arasını bir saat 15 dakikaya indirecek hızlı feribot projesinin kaderini, iskelenin kurulacağı Mudanya'nın Güzelyalı sakinleri belirleyecek.

GÜNCEL 04.04.2005, 10:34
Hızlı feribot ÇED raporu bekliyor

Bursa-İstanbul arasını bir saat 15 dakikaya indirecek hızlı feribot projesinin kaderini, iskelenin kurulacağı Mudanya'nın Güzelyalı beldesi sakinleri belirleyecek.

İskelenin projesini hazırlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi Çevresel Etki Değerlemesi (ÇED) raporunun çıkmasını bekliyor.

Güzelyalı'da 7 Nisan'da yapılacak "ÇED sürecine halkın katılımı toplantısı"ndan sonra rapora son şekli verilecek. Toplantı hızlı feribot için referandum niteliği taşıyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Planlama Genel Müdürlüğü tarafından Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen yazıya yöre, 7 Nisan'da Güzelyaiı halkının katılacağı bir toplantı yapılacak. Toplantıda hızlı feribot iskelesi ile ilgili ilgili belde sakinlerinin, görüş ve önerileri alınacak. Toplantıda ortaya çıkacak görüşün nisan ayı sonunda açıklanması beklenen ÇED raporunu da şekillendireceği belirtiliyor. Vatandaşın "evet" demesi halinde proje kaldığı yerden devam edecek, vatandaş "hayır" derse projenin rafa kaldırılması gündeme gelecek.

Mudanya Belediye-Başkanı Erol Demirhisar ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP grubu, iskelenen Güzelyalf ya yapılmasına karşı çıkıyor. Bu görüşün vatandaşı nasıl etkileyeceği merakla beklenirken, Büyükşehir Belediyesi proje ile ilgili olarak İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri ile önprotokolü imzaladı. Bu çerçevede iskelenen projesi tamamlandı, Avustralya'ya da iki gemisiparişi verildi.

ÇED raporunun olumlu çıkması halinde belediye yönetimi Devlet Liman ve Hava Meydanları'na ruhsat almak için başvuracak ve vakit kaybetmeden ihaleye çıkıp işe başlayacak.

(Kaynak: Önce Vatan )

Yorumlar (0)
15°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?