banner191

banner148

banner179

banner176

Hisarönü Köyü'nde Yat Liman'ı İstemiyoruz!

Hisarönü Köyü'nde yapılmak istenen yat limanına karşı çevreciler harekete geçti.

GÜNCEL 09.11.2012, 13:57
Hisarönü Köyü'nde Yat Liman'ı İstemiyoruz!
MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'ne bağlı Hisarönü Köyü'nün Azmak mevkisinde yapılmak istenen yat limanına karşı çevreciler harekete geçti. Gerek sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta sayfa açan ve gerekse de köye giderek imza toplayan çevreciler, marinayı yaptırmamaya kararlı olduklarını belirtti.

Hisarönü Köyü Azmak mevkisinde Karsan Karadeniz Kimya ve Gıda Ltd. Şti. tarafından yapılmak istenen Yat Limanı ve Çekek Yeri Projesi'nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için süreç başlatılmasına karşı çıkan Marmarisli çevreciler harekete geçti. ÇED duyurusunun köy muhtarlığına asılmasının ardından itiraz süresi kısa olduğu için harekete geçen çevreciler imza kampanyası başlattı. Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, köye giderek kahvede toplantı yaptı ve 50 imza topladı. Ersan'ın oğlu Murat Ersan da Facebook'ta bir sayfa açarak tepkileri toplamaya başladı. Murat Ersan'ın sayfasına ilk gün bin kişi tepkisini belirten mesaj yazdı.

GREENPEACE İLE BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ'

Filiz Ersan, gerek ÇED toplantısı ve gerekse askı sürecinin köylüden adeta kaçırıldığını öne sürerek şunları söyledi:

"Biz tüm yetkililere 'bizi de çağırın' dedik ama kimse haber vermedi. Askı süresinin bitimine 3 gün kala biz kendimiz öğrendik. Acil olarak imza kampanyası başlatıp internette sayfalar açarak bir an önce kamuoyuna duyurmak istedik. Bir günde bin olduk, üç günde 5 bine ulaşmak istiyoruz. Greenpeace ve diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket edeceğiz.

'DONDURMALARINI BOYKOTA ÇAĞIRACAĞIZ'

Yat limanı yapmak isteyen şirketin, dünya markası olmuş bir dondurma firması da olduğunu kaydeden Ersan şöyle konuştu:

"Dünyaca marka değeri olan bir dondurma firması bunu yapmak istiyor. Gerekirse bu firmanın dondurmalarını boykota çağıracağız. Büyük araştırma kuruluşları ve Piar şirketleriyle konuşuyoruz. Ülke çapında eylem bile planlıyoruz. Şimdi limanı azmak içinden daha kenara taşıyacakları haberini alıyoruz. Limanın oraya yapılması gerçek bir cinayet olur."

'BAKAN GÜNAY'LA GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ'

İlk gün kendisinin kahveye gittiğini, şimdi de arkadaşlarının köy pazarında olduğunu kaydeden Ersan açıklamasını şöyle tamamladı:

"Bir başka grup da köydeki evleri teker teker gezerek imza almaya çalışıyor. Toplanan tüm imzaları ilamın son gününde Muğla ÇED İzin ve Denetim Müdürlüğü'ne imza karşılığında teslim edeceğiz. Ayrıca Osmaniye Köyü'ndeki Balevi'nin açılışı için yarın ilçemize gelecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile de bu konuyu görüşmek istiyoruz."
Yorumlar (1)
Prof. Dr. Aydın ŞALCI 8 yıl önce
Hisarönü; Dünyanın cenneti doğal güzellikleri asla bozulmaması, korunması gereken bir yerdir. Herkesin her aklına geleni yapma özgürlüğü yoktur. Özel Çevre Koruma Kurumu'nun da bu duruma müdahale etmesi gerekmektedir. Tabii, karşılarında onların fikir ve görüşlerine saygı gösterecek bir makam varsa ! Çoğu yerde bilfiil Çevre ve Orman Bakanlığı'nın koruması, sahiplenmesi gerekirken neler yaptığını görüyoruz. Bu konuda; istenildiği takdirde hiçbir ücret karşılığı olmaksızın, oradaki kurumlara, Belediyelere danışmanlık olarak yardıma, destek olmaya hazırım.Köyceğiz Dalyanında Doğa ve Çevrenin Korunması Açışından Tekne Trafiğinin Düzenlenmesi. ÖÇKK-GTZ Projesi Yürütücüsü (1992)
16°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?