banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Hayalet gemi, Kanada açıklarında

Japonya'daki tsunami sonrası "sır" olan kargo gemisi, bir yıl sonra Büyük Okyanus kıyısına 260 kilometre açıkta bulundu.

GÜNCEL 25.03.2012, 14:35
2573
Hayalet gemi, Kanada açıklarında

Japonya'yı vuran tsunami sırasında açık denize çekilen 45 metrelik kargo gemisine, Kanada'nın Büyük Okyanus kıyısındaki British Colombia eyaleti açıklarında rastlandı. Kıyıdan 260 kilometre açıkta bulunan hayalet geminin 1 yıldır okyanusta başıboş şekilde dolaştığı belirtildi. Rutin bir devriye uçuşu sırasında fark edilen gemi yüzünden bölgede alarm verildi ve yakındaki gemiler uyarıldı. Henüz geminin kıyıya çekilip çekilmeyeceği açıklanmadı. Gemi çekme uzmanı Paul Gray, "Hayalet gemi büyük ihtimalle hiç para etmez. Kimse onun kıyıya çekilmesi için gereken masrafı yüklenmek istemeyecektir" dedi. Gray ayrıca tsunami sırasında denize çekilen milyonlarca ton enkazın akıntıyla birlikte önümüzdeki yıllarda Alaska, Kanada'nın Büyük Okyanus kıyıları ve Washington eyaleti kıyılarına vuracağını belirtti.

5 bin kilometreye yayıldı

Tsunami sonrası Amerika kıyılarına vuran en büyük enkaz parçası olan gemide, denize çekildiği sırada içinde mürettebat veya yük olmadığı bildirildi. Büyük Okyanus'un kuzeyinde 5 bin kilometre genişliğinde bir bölgeye yayıldığı düşünülen ev, araba, çöp, tekneler ve diğer eşyalar içeren tsunami enkazının önümüzdeki yıllarda Amerika kıyılarında deniz trafiği ve canlılarını olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Enkazın çoğunun Japonya açıklarında denize battığı belirtiliyor.

Korku filmi gibi...

2002'de çekilen 'Hayalet Gemi' isimli film, tsunamide kaybolan gemiyle benzerlikler taşıyor. Filmde, bir kurtarma römorkörünün 1962'den beri kayıp olan yolcu gemisini terkedilmiş halde bulmaları ile başlayan garip olaylar zinciri anlatılıyor.

Yorumlar (0)
15
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü