banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Hat İzni İptaline Kadar Artan Cezalar Geliyor

Deniz yoluyla yapılacak düzenli seferlerde, sorumluluk ve yasaklara uymayan gemiler için gemi işletmecisine; uyarmadan, hat izin iptaline kadar artan cezalar uygulanacak

GÜNCEL 24.08.2014, 01:08
2605
Hat İzni İptaline Kadar Artan Cezalar Geliyor

Deniz yoluyla yapılacak düzenli seferlerde, sorumluluk ve yasaklara uymayan gemiler için gemi işletmecisine; uyarmadan, hat izin iptaline kadar artan cezalar uygulanacak

Deniz yoluyla yapılacak düzenli seferlerde, sorumluluk ve yasaklara uymayan gemiler için gemi işletmecisine uyarmadan, hat izin iptaline kadar artan cezalar uygulanacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Deniz Yolu ile Yapılacak Düzenli Seferlere Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. 

Türkiye Cumhuriyeti liman-iskeleleri arasında yapılan düzenli seferlere ilişkin usul ve esasları belirleyen ve yolcu motorları, yolcu, Ro-Ro-yük, Ro-Ro-yolcu, feribot gemileriyle yapılan düzenli seferleri kapsayan yönetmeliğe göre, düzenli sefer yapmak isteyen işletmeciler, idarece belirlenecek belgelerle idareye başvuruda bulunacak. İşletmeci; mevsimsel yoğunluk, işletim maliyeti gibi nedenlerle gemisini veya gemilerini hat izni süresi içerisinde farklı hatlarda çalıştırmak üzere hat izni başvurusu yapabilecek ve hat izni alınan geminin çalışamaması durumunda eşdeğer gemi çalıştırmak amacıyla ilgili liman başkanlıklarına başvuruda bulunabilecek. 

İlgili liman başkanlıkları tarafından yerine çalıştırılacak geminin izinli olunan hatta çalışmasının uygun bulunması halinde, idareye bilgi vermek kaydıyla 2 aya kadar müsaade edilebilecek. İşletmeci hat izni bulunan bir gemiyi başka bir işletmeciye kiralaması durumunda, mevcut hat izni bitiş süresinin değişmemesi kaydıyla askıya alınacak.

- Tarifeli sefer izinleri

İdare tarifeli sefer izinlerinde; ilgili liman başkanlıkları tarafından hazırlanan iskelelerin, limanların ve gemilerin taşımacılığa uygunluk raporunu, istenilen belgeleri, varsa daha önceki hat izin süresi içerisinde idare tarafından düzenlenen cezai müeyyideleri dikkate alarak değerlendirme yapacak. 

Yönetmeliğe göre yeterliliği tespit edilen gemilere, idarenin belirleyeceği ücret karşılığında klaslı gemiler için en fazla 3 yıl, diğer gemiler için en fazla 2 yıl süreli hat izin belgesi düzenlenecek. Tehlikeli madde taşıyan gemilerin yapacakları seferler ilgili mevzuata göre değerlendirilecek. İşletmeci, hat iznine sahip gemisi için ilave hat izni talep etmesi halinde, idareye müracaat edecek.

Uygun görülmesi durumunda, ilave hat izni idarenin belirleyeceği ücret karşılığında mevcut hat izni süresi bitimine kadar verilebilecek. İşletmeci, süresi bitecek olan hat izninin yenilenmesi için süre bitiminden en az 1 ay önce idare belirlenen belgelerle birlikte idareye başvuracak. İdare yönetmelik kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde uygun bulması halinde söz konusu gemi ya da gemilerin hat iznini izin bitim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, idarenin belirleyeceği ücret karşılığında klaslı gemiler için en fazla 3 yıl, diğer gemiler için en fazla 2 yıl süreli hat izin belgesi düzenleyecek. 

- Hat izni iptal edilen gemiler, 6 ay izin alamayacak

Yönetmelik kapsamında tüm gerekleri yerine getirerek idareye başvuran işletmeler hariç olmak üzere hat izni olmadan tarifeli sefer yapan gemilerle idareden izin almış ancak sorumluluk ve yasaklara uymayan gemiler için gemi işletmecisine uyarmadan, askıya alma ve hat izin iptaline kadar artan cezalar uygulanacak.

Gemilere verilen hat izinleri, askıya alma yaptırımı uygulanan gemilerin yönetmelikte belirtilen sorumluluk ve yasaklara tekrar uymaması ve işletmecinin talep etmesi halinde gemiye verilen hat izni-izinleri iptal edilecek. Hat izni iptal edilen gemiler, iptal tarihinden itibaren 6 ay süreyle hat izni alamayacak ve bu süre zarfında o hatta çalışamayacak. Hat izni askıya alınan gemilerin, askıya alma süresi içinde bildirilen uygunsuzluğu gidermediği durumlarda hat izni iptal edilmiş sayılacak. Gemiye ilişkin uygunsuzluğun olması halinde o gemiye ait hat izninin, işletmeciye ait uygunsuzluğun olması durumunda işletmecinin almış olduğu tüm hat izinleri iptal edilecek. İptal tarihinden itibaren geçerli olacak 6 aylık hat izni alamama hususunun başlangıç tarihi, askıya alma tarihi olarak kabul edilecek.

Yorumlar (1)
Sos sos 8 yıl önce
Bence siz bakanlık olarak önce iskelelerin kiralanması için bi genelge çıkartın sonra ise düzenli yolcu taşımacılığı isteyin örnek:poyraz balıkçı limanı ile beykoz balıkçı barınağı arasında ibb den ruhsat almak kaydı ile yolcu taşımacılığı yapabilirsiniz neden mi ikisidr milli emlakdan kiralanmıştır ve bu nednle YOLCU İNDİRME BİNDİRMEYE musait olmuştur ve hali hazırda taşımacılık yapan iskelerden hiç bir farkı yoktur.varsa bir yetkili söylesin ama hali hazırda çalışan ibb den ruhsatı olan ama iskele yeri kiralanamamış olan kurumlar şahıslar bu işi yapamaz çünkü iskelesi yok(Neresinden bakarsanız bakın neresinden tutarsanız tutun böyle saçma bir yönetmelik gelişi güzel hazırlanan bir kanun yok ) Ayrıca gezinti vetenezzüh teknelerinden de baglama yeri göstermez ise DEB ine şerh düşülmesini çok komik buluyorum ve bir yetkilinin çıkıp valinin verdiği veyaturiz il müd belge ile DEB in ne alakası olduğunu merak ediyorum
27
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 07 Ağustos 2022
İmsak 04:17
Güneş 05:59
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:21
Yatsı 21:56
Günün Karikatürü Tümü