banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Haliç Tersanesi’nde inşa edilen ilk deniz taksi suya indi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Haliç Tersanesi’nde inşasına başladığı 50 deniz taksiden ilki suya indi ve deneme seyirlerine başladı.

GÜNCEL 06.09.2021, 09:37 07.09.2021, 15:13 Halit Emre İbrahimoğlu
178
Haliç Tersanesi’nde inşa edilen ilk deniz taksi suya indi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları tarafından Haliç Tersanesi’de milli tasarım ve olanaklarla inşa edilen deniz taksilerden ilki denize buluştu. Halk oylaması sonucu tekneler için boğaz rengi seçilirken, Şehir Hatları Genel Müdürü Müh. Sinem Dedetaş, “Bu ilk tasarımımız. Tamamen kendimiz geliştirdik, Haliç Tersanesi’nde ürettik. Şu an 10 teknemizin daha donatımına başlandı. Bütün sistem yeni olduğu için teknik, görsel ve konfor denemelerini yapıyoruz. Tamam dediğimiz anda diğerlerine başlayacağız” dedi.

50 deniz taksiden 5’in elektrikli

Toplamda inşa edilecek olan 50 deniz taksiden 5’in elektrikli olacağını belirten Dedetaş, “deniz taksiler toplu ulaşımı götüremediğimiz yerlerde yardımcı olacak, sürat kazandıracak. Bu bir kamu kaynağı ve denizci vizyonumuzun bir parçası olacağı için dengeli ve yerinde kullanacağız” diye konuştu.

İki mürettebatın görev alacak

Göreve geldiklerinde Haliç Tersanesi’nin atıl durumda olduğunu hatta başka amaçlarla kullanmaya çalışıldığını belirten Dedetaş, “başkanımız Ekrem İmamoğlu ile beraber bizim iç sular deneyimimizi yansıtan ve ihraç da edilebilecek bir tekne yapılabilir mi dişe düşündük. Bunlar da tamamen Haliç markalı tekneler oldu. Sürat teknesi formu olmasına rağmen, üst tarafını yüksek ve vapuru hatırlatacak şekilde yaptık. Böylece iniş binişleri kolaylaştırdık” dedi. Deniz taksiler de kadın denizcilerin de görev yapacağını belirten Dedetaş, teknelerde bir kaptan ve bir yağcı olmak üzere iki mürettebatın görev alacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü