banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Haliç Metro Köprüsü Hizmete Açıldı

Haliç Metro Köprüsü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı.

GÜNCEL 16.02.2014, 10:01
2393
Haliç Metro Köprüsü Hizmete Açıldı

Haliç Metro Köprüsü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı. 

Açılışta konuşan Erdoğan, köprünün özelliklerine değindi. Muhalefete de yüklenen Erdoğan, bu hatla Taksim'den Yenikapı'ya gitmenin 3,5 dakika olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro Hattı'nın açılışına Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda milletvekili ile vatandaŞ katıldı. Yenikapı Marmaray İstasyonu'nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, hattın İstanbullulara hayırlı olmasını diledi. Hatla ilgili bilgi veren Başbakan Erdoğan, "Bu hatla İstanbul ulaşımında tarihi bir adımı daha atıyor, Haliç üzerinden Şişhane'yi Yenikapı'ya bağlıyoruz. 3,5 kilometre uzunluğundaki bu hat sadece Şişhane'yi Yenikapı'ya bağlamakla kalmıyor. Bu hatla Sarıyer Hacıosman ile Yenikapı'yı da metroyla birbirine bağlıyoruz. Hacıosman, Taksim, 4. Levetn ve diğer bir çok istasyonu Yenikapı aktarma istasyonu ve Marmaray üzerinden Göztepe'ye, Maltepe'ye, Üsküdar'a, Kozyatağı'na, Kartal'a bağlıyoruz." ifadelerini kullandı. Hacıosman'dan metroya binen vatandaşın Haliç Köprüsü'nden geçek Yenikapı'ya ulaşacağını anlatan Erdoğan, "Buradan Marmaray ile karşıya geçecek, oradan da Kartal'a kadar gidebilecek. Artık Taksim, Yenikapı sadece 7,5 dakika. Bugün açacağımız hat 3,5 dakika ve 3 istasyondan oluşuyor. Ancak bu hat dünyanın metro inşaatında en zor gerçekleştiği bir hat oldu. Binlerce yıllık tarihi barındıran bir bölgede tarihi eserlere zarar vermeden, tam tersine tarihi ortaya çıkararak bu hattı inşa ettik." şeklinde konuştu. Tarihi eserlere zarar vermemek için ray bağlantılarında en son teknolojinin kullanıldığını anlatan Erdoğan, "Gürültü ve titreşim en aza indirdik. İstanbul'un güzelliğine güzellik katacak bir köprüyü de Haliç üzerinden inşa ettik. Körü üzerindeki istasyon sayesinde İstanbullular, Haliç'in İstanbul'un güzelliğini temaşa edecek, körü üzerindeki dinlenme ve eğlence imkanlarından istifade edecekler." dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Erdoğan, hattı kullanmak için istasyona indi. Erdoğan buradan, beraberindekilerle metroya bindi. Haliç Metro Köprüsü'ne hareket eden Erdoğan, köprünün ve hattın hayırlı olmasını diledi.

Yorumlar (1)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Zeytinburnunda yapılan bir otelin çok yüksek olan katları camilerimizin görünüşlerini bozuyor diye fazla olan katlarının yıkılması istenirken bu köprüğnün minare biçiminde olan dikmeleri daha doğrusu kazıkları camilerimizin canına okumuş. Resim de bunu dalga geçer gibi çok güzel gösteriyor. Eminim ki ilerde bu dikmeler yüzünden bu köprünün yıkılması kararı alınacaktır. Biraz dikkat beyler. Allah Kur'an'da aklınızı kullanmayacak mısınız diyor da kimsenin Kur'an'daki buyruklara aldırdığı yok. Bu buyruklara uyulsa bu ve benzeri kazıklar yenmez. Sen bizi terk etme ya Rabbim.
20
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü