Haliç Gemileri Cuma Günü Suya İniyor...

Haliç ve Üsküdar hattında kullanılmak üzere tasarlanan her biri 600 yolcu kapasiteli Haliç Gemileri’nin ilki “Kasımpaşa” törenle suya indiriliyor.

Haliç Gemileri Cuma Günü Suya İniyor...

HALİÇ GEMİLERİ SUYA İNİYOR

Haliç ve Üsküdar hattında kullanılmak üzere tasarlanan her biri 600 yolcu kapasiteli Haliç Gemileri’nin ilki “Kasımpaşa” törenle suya indiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbullulara kaliteli hizmet anlayışıyla deniz ulaşımına yatırımlarını sürdürüyor. Kentin trafik sorununa yönelik alternatif çözümler üreten İDO,  “Haliç Gemileri “ projesiyle yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor.

Sütlüce”, “Hasköy” ve “Kasımpaşa” adlarıyla ilk aşamada 3 adet üretilecek olan ve Haliç köprülerinin altından geçebilecek formda tasarlanan 600 yolcu kapasiteli Haliç Gemileri’nin ilki, 26 Haziran 2009 Cuma günü saat 14.30’da Haliç Tersanesi’nden törenle suya indiriliyor.

Panoramik görüş açısıyla Haliç’in tarihi güzelliğine farklı bir açıdan bakma fırsatı sunan Haliç Gemileri’nde, İDO’ nun yeni nesil deniz araçlarında bulunan standart özelliklerden;  engelli kullanım alanları, hayvan barınağı, büfe hizmeti vb. donanımlar yer alıyor.

12 deniz mili hız kapasitesinde, 42 metre boyunda ve 8.5 metre eninde inşa edilen Haliç Gemileri, Haliç ve Üsküdar deniz hattına uygun olarak, özellikle de bölgede bulunan köprülerin altından rahatlıkla geçebilecek şekilde tasarlandı. Yaklaşık 1 yılda toplam 9,4 milyon Euro’ya malolan gemilerle, yolculara yüksek konforda, hızlı, güvenli ve keyifli yolculuklar sunulması hedefleniyor.
 
Bu gemilerin benzerleri Venedik, Amsterdam, Budapeşte gibi Avrupa şehirlerinde turistik amaçlı kullanılıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa erbas
mustafa erbas - 10 yıl Önce

Gemi inşaatı durdurulan haliç tersanesınde yenı ınsa edılmesı gercekten gurur verıcı.Yalnız semı deplasman yolcu gemılerı ne gore surat oldunca yetersız.seyır suratlerı 16 veya 18 olmalıydıFyat ta bana yuksek geldı 45 metre lux mega yatın malıyet bıyatı bu fıyata cıkıyor.ve ısletme malıyetlerı de yuksek ıdonun bu boyutlarda kı gemıler de yıllardır sehır hatlarında daha ufak yeterlık tekı ehlıyelı kaptanlar calısırken ıdo neden uzakyol kaptanları calıstırıp daha yuksek malıyeler yapıyor.Bu uzak yol kaptanları buyuk gemıler ıcın yetısıp boyle ufak gemıler de calısmalarını anlamsız buluyorum.uluslar arası tuzuge gore daha ufak ehlıyetlı kaptanlar yeterlıy ken bu gemıler de

saygılarımla

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176