banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

"Güvenli Taşımacılık İçin Sigortanın Önemi Büyük"

Milyon dolarlık sevkıyatların sigortasız olarak taşınması, üstelik, taşımaların bu kadar kötü gemilerle gerçekleştirilmesi sektörümüz açısından kabul edilebilir bir şey değil.

GÜNCEL 08.12.2009, 10:11
1993

"Güvenli taşımacılık için sigortanın önemi büyük"

Generali Sigorta Nakliyat Müdür Yardımcısı Muzaffer Oktay, Türkiye’de sigorta bilincinin yeteri kadar yerleşmemiş olmasına vurgu yaparak, bunun sonucunda da ülkemizin sıklıkla yaşadığı felaketlerde, telafisi olmayan ekonomik kayıplarla karşı karşıya kalındığını söyledi.

Nakliyat sigortalarında da bu durumun çok farklı olmadığını belirten Oktay, “Uluslararası ticaret yapan kişi ya da kurumlar, diğer alanlara göre her yönden daha iyi eğitim ve donanımlı oldukları halde, sigorta konusuna ilgisiz kalıyorlar ve yıllardır yerleşmiş alışkanlıklarından, anlayışlarından vazgeçemiyorlar” dedi.

SİGORTASIZ TAŞIMA KABUL EDİLİR BİR ŞEY DEĞİL

Emtia Nakliyat Sigorta’ poliçesinin gümrük ve bankacılık işlemlerinde ibraz edilmesi gereken bir kağıt parçasından ibaret olarak görüldüğünden yakınan Oktay sözlerine şöyle devam etti:

 “Bu arada yeterli bilgileri olmadığı için, kendilerini yanlış yönlendiren, bu işten yıllardır para kazanan kişilerin kurbanı oluyorlar veya bilinçli olarak, çok yaşlı gemilerle yaptıkları taşımalarda da, gemi yaşından dolayı fazla sigorta primi vermemek için geminin limana varışından sonra sigorta poliçesi talep ediyorlar. Milyon dolarlık sevkıyatların sigortasız olarak taşınması, üstelik, taşımaların bu kadar kötü gemilerle gerçekleştirilmesi sektörümüz açısından kabul edilebilir bir şey değil.”

Muzaffer Oktay, sigortalının taşımasını başlangıcından önce sigortalattığı takdirde hemen hemen aynı primleri ödeyeceği seçeneklerin de mevcut olduğunu ifade ederek, bunun, hangi şartlarla malını taşıtırsa taşıtsın, her durumda sigortasının yapılacağı anlamına gelmediğini belirtti. Oktay sözlerine şöyle devam etti:

“Elbette geminin yaşına, klas durumuna ya da bayrağına göre fiyatlandırma yapılacak, gereken ek primler alınacak. Hatta burada sigorta şirketlerinin katı olmalarında fayda var. Hangi sigorta teminatı istenirse istensin, gerek gemi yaş zammının uygulanması, gerekse çok yaşlı ve kötü klaslı gemilere tolerans göstermemeleri ve bu tür işleri sigortalamaktan kaçınmaları, deniz taşımacılığı sektörünün de biraz daha toparlanmasına, filolarını gençleştirmelerine yol açabilecektir.

Bu bağlamda, sigorta sektörü belki daha çok prim yazabilecek, deniz taşımacılığımız daha iyi bir filoya sahip olmaya çalışacak, diğer yandan yurtdışına milyonlarca dolar ödenerek satın alınan ya da ülkemizde bin bir zahmetle üretilip, yurt dışına satılan milli servetlerimiz daha güvenli koşullarda ve sigortalı olarak taşınacak.”

Generali Sigorta’nın müşterilerine sigorta poliçesini satarken, satın aldıkları sigorta poliçesinin önemini belirttiğinin altını çizen Oktay, “Sadece bu konuda kendilerinin de biraz daha titiz olmaları gerektiğini ve emtia nakliyat sigortasının ticaretin fiilen olmazsa olmaz bir parçası olduğunu acentelerimiz ve diğer satış kanallarımız aracılığıyla anlatıyoruz” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı. 

 

Yorumlar (1)
Metin Öztek 11 yıl önce
Bu demeçleri veren arkadaşın sektör hakkında ne denli bilgisiz olduğu çok açık. Türk bayraklı yada yabancı bayraklı ama Türk armatörlerin gemilerinin yaş ortalamalarına bakıp ona göre demeç vermesi doğru olacaktır. Açıklama yaparken bilgi sahibi olunması çok önemlidir.
14
açık
Günün Karikatürü Tümü