banner191

banner148

banner179

banner176

Gürcüler Buket'i Açık Arttırmayla Satacak

Gürcistan tarafından Sinop açıklarında seyretmekte iken kaçırılarak Poti limanına getirilen M/T Buket adlı tanker dün gece Batum limanına götürüldü.

GÜNCEL 20.08.2009, 13:08
Gürcüler Buket'i Açık Arttırmayla Satacak

Kaçırılan M/T Buket Batum'a Getirildi

Gürcü yetkililer tarafından el konulan Abhazya’ya petrol götüren Trabzonlu işadamı Turgut Onur’un sahibi olduğu DENSA Tanker İşletmeciliği’ne ait Buket isimli Türk gemisi, dün gece Poti'den Batum'a getirildi.

 DENSA Tanker İşletmeciliği Ltd. Şti. Genel Müdürü Hüseyin Avni Şen, DenizHaber.Com'a yaptığı açıklamada; "Zorbalık devam ediyor. Hukuksuz, mahkemesiz açık denizde gemimize ve yüküne el konuldu. Hukuksuz mahkemesiz personelimiz gözaltına alındı. Şimdi de gemimizin Poti'den Batum'a getirildiğini, burada geminin ve yükünün açık arttırma ile satışa çıkarılacağını öğrendik. Gürcistan'ın Abhazya ile sorunu olabilir. Biz kaçakçılık değil ticaret yapıyoruz. Silah değil mal taşıyoruz. Gemimize haksız hukuksuz el konulmuştur. Devletimizin bize sahip çıkmasını bekliyoruz. Bugüne kadar gerek Dışişleri gerekse Müsteşarlık nezdinde yaptığımız girişimlerden henüz sonuç alamadık. Gürcistan bildiğini okumaya, uluslararası hukuku ihlale devam ediyor" dedi.

Hüseyin Avni Şen, hukuksal olarak uluslararası mahkemelerde haklarını sonuna kadar arayacaklarını, gemi ve yükünden doğan haklarını mutlaka tazmin edeceklerini söyledi.

BM Deniz Hukuku Sözleşmesi Ne Diyor?

Hüseyin Avni Şen,  Birleşmiş milletler deniz Hukuku Sözleşmesi'nin 110. maddesinde açık denizdeki bir gemiye hangi koşullar altında çıkılabileceği belirlendiğini, gemilerinin bu koşulların hiçbiri olmaksızın Gürcüstan tarafından hukuksuz olarak ele geçirildiğini belirtti.

BM Deniz Hukuku Sözleşmesi 110. Maddesi, Geminin deniz haydutluğu yaptığı; Geminin köle ticaretine karıştığı; Savaş gemisinin bayrağını taşıdığı devletin 109. madde uyarınca yargılama yetkisine sahip olduğu bir durumda, geminin izinsiz yayına hizmet ettiği; Geminin tabiiyetsiz olduğu; veya Yabancı bir bayrak çekmiş olmasına veya bayrağını göstermekten kaçınmasına rağmen, geminin gerçekte savaş gemisiyle aynı tabiiyette olduğu durumlar haricinde bir gemiye çıkılamayacağını belirtiyor. Maddede ayrıca "Şüpheler gerçekleşmezse, durdurulan geminin şüpheleri haklı gösterecek hiç bir eylem yapmaması şartıyle, maruz kaldığı her türlü zarar ve kayıp tazmin edilecektir." deniliyor.

Gürcistan; BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni imzalayan ülkeler arasında.

Gemiye sigara ve yiyecek gönderildi

Geminin işleticisi Densa Tanker İşletmeciliği bugün gemi mürettebatına sigara ve yiyecek malzemesi ulaştırdı.

Gemi Kaptanı Coşkun M. Öztürk'ün tutukluluk halinin devam ettiği, geriye kalan 16 kişilik mürettebatın Batum'a götürülmüş olan gemide bulunduğu öğrenildi.

Gemi Kaptanıyla tercüman vasıtasıyla görüşüldüğü ancak görüşme ayrıntılarının henüz Türkiye'ye ulaşmadığı gelen bilgiler arasında.

"Deliller karartılmaya çalışılıyor"

DenizHaber'e açıklamada bulunan  DENSA Tanker İşletmeciliği Ltd. Şti. Genel Müdürü Hüseyin Avni Şen, gemilerinin ve yüklerinin açık arttırma ile satılmak suretiyle deliillerin karartıldığına inandıklarını söyledi.

Nilüfer Oral: Geminin seyir hakkı var

Konuyla ilgili DenizHaber'e açıklamada bulunan Uluslararası Hukuk Uzmanı Nilüfer Oral; bilgiler doğruysa olayın görüntü olarak korsanlık olduğunu, ama korsanlığı kişilerin yapabileceğini burada geminin bir devlet tarafından siyasi nedenlerden dolayı açık denizde seyrederken seyir hakkının engellendiğini belirtti.

Bu durumun UNCLOS'un hükümlerini ihlal anlamına geldiğini belirten Oral; Hamburg'daki International Tribunal For the Law of the Sea mahkemesinde dava açılabileceğini; bu gibi pek çok dava bulunduğunu, bu davalara Prompt Release davaları dendiğini belirtti.

Oral; zarara uğrayan tarafların açılacak davada hem geminin serbest bırakılması hem de kayıplardan dolayı tazminat talep edebileceklerini bildirdi.

Yorumlar (20)
NİHAL 10 yıl önce
KARDEŞİM BU GEMİDE REHİN.. ELİMİZDEN HİÇ BİRŞEY GELMİYOR...HABER ALAMAMAK SESİNİ DUYAMAMAK ÇOK ZOR..RABBİM BİZE VE TÜM HABER BEKLEYEN PERSONELİN YAKINLARINA SABIR VERİR İNŞALLAH TEZ VAKİTTE KARDEŞİM VE DİĞER PERSONEL BİZLERE KAVUŞUR..
DENSA TEKNIK MD. 10 yıl önce


GEMIDEKI KAPTAN DISINDAKI TUM PERSONEL GEMIDELER VE BUGUN GEMIYE KUMANYA-GIDA SEVKIYATI YAPILDI.PERSONEL IYI DURUMDA

PERSONBEL COK KISA SUREDE TURKIYEYE DONECEK, BUROKRATIK ISLEMLERI YAPIYORUZ. TUM PERSONEL YAKINLARI EMIN OLSUN COK BEKLEMEYECEZ. DISISLERI BAKANLIGI VE DENIZCILIK MUSTESARLIGI TESTEK OLMAKTALAR.

Serkan 10 yıl önce
HER HALDE GÜRCÜLER SAVAŞ SONRASI BOZULAN EKONOMİLERİNİ,EL KOYDUKLARI GEMİLERİ SATARAK VE GEMİ ARMATÖRLERİNDEN ALACAĞI PARA İLE DÜZELTMEYE ÇALIŞIYOR.

TÜRK YETKİLELERİ UMARIM BU SEFER ELİNİ MASAYA VURUP GÜRCÜLERE HADDİNİ BİLDİRİR..
Murat ÖZDEMİR 10 yıl önce
Sayın Deniz Haber Editörü,Densa Tanker Genel Müdürü Hüseyin Kaptan'ın Soyadı Şen değil ŞAN dır.Densa Tanker ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.İnşallah tez zamanda Personeli,Gemiyi ve yükü kurtarırlar.
mustafa erbaş 10 yıl önce
Gurcu gemlerının buyuk cogunlugu uluslararası standrtlar dısında ve hepsı bızımn bogazlardan gecıyor e bızım lımanlarımıza gelıyor.TÜRKİYE devletı de bu gemılere cok rahat zor yaptırımlar yaptırır hatta cogunu baglar gurcıstan bunu untmasın
kpt.sinan 10 yıl önce
herseye sessiz kaliyoruz.artik sessiz kalma luksumuz yok lutfen

ilgisiz kalmayalim.ikinci gemiyide kacirdilar mv afro star ve biz hala seyrediyiruz.sayin basbakanim sayin millet vekillerimiz bu denizcilerimiz bukadar sahipsizmi......
bülent mısırlıoglu 10 yıl önce
Kısa bır sure önce aynı olaya maruz kalmış biri olarak,denizci arkdaşlarıma aillerine ve gemi sahibine geçmiş olsun diliyorum.

Rusyanın Abazhya"yı tanımasından sonra gürcüler akılları sıra misilleme yapıp,o bölgeye giden savunmasız ticar amacla çalışan gemileri uluslararası suda olmasına bile umursamadan;tehditle ve zorla el koyup,limanlarına çekiyorlar..Daha sonra da gemiyi ve personeli serbest bırakma adına ,gemi sahibinden para talep ediyorlar.Allah aşkına şimdi bunların Somali"deki korsanlardan farkı ne!!

Yanılmıyorsam bu sene içinde bu yolla el koyulan dokuzuncu veya onuncu gemi(balıkçı tekneleri ile birlikte).Ve bu bütün gemiler bu olayladan sonra Türk yetkilileri tarafından kaderleri ile başbaşa bırakıldı.Umarım bu olaydan sonra Türk makamları,bu olaya maruz kalan insanların kendi ülkelerinin vatandaşları olduğunu hatırlar da,haklarını ararlarda bizleri de mahçup ederler..(dip not:Potide mahsur kaldığım süre içinde gürcülerin kendi ağızlarından duyduğum bir olay;savaş öncesi yine aynı yolla el

yolla ek konulan bir rus gemisi için,Rusya"nın genel kurmayı gürcistanı arayıp"Gemimizi siz mi bırakıyorsunuz,yoksa biz mi gelip alalım" demesinin ardından aynı gün rus gemisi serbest bırakılıyor.Gerisini siz düşünün........
füsun KEÇELİ 10 yıl önce
ALIKONULAN GEMI DE SU AN ' CANIM ' VAR.ORDA BENIM 2 COCUGUMUN BABASI,EVIMIN TEK ERKEGI VAR.VE BEN NE OLACAGINI BILMEDEN, CANIMIN SESINI BILE DUYMADAN, CARESIZ BIR SEKILDE BU KONUDA YETKILI KISILERDEN HABER ALMAYA CALISIYORUM..

.

DIGER PERSONEL YAKINLARI ILE BIRLIKTE EMINIM TEK YÜREK OLDUK.DUALARIMIZ ONLAR LA.. KAPTANIMIZ VE CANLARIMIZ EN YAKIN ZAMAN DA DÖNSUNLER.

==LÜTFEN SESIMIZI DUYUN==

SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİM LÜTFEN SESIME KULAK VERİN..ÇOCUKLARIMA NE SOYLEYECEGIMI BILEMEZ HALE GELDIM.ENDİŞELİ VE COK ÜZGÜNÜM.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?