banner191

banner148

banner179

banner176

Gürcistan Türk gemisi için "fidye" istiyor!

Gürcistanlı yetkililerin gemi ve personeli serbest bırakmak için 1 milyon 250 bin dolar istediğini iddia ediliyor.

GÜNCEL 28.08.2009, 19:52
Gürcistan Türk gemisi için

Gürcistan Türk gemisi için para istedi

Gürcistan sahil güvenlik ekipleri tarafından Karadeniz'in uluslararası sularında alı konulan ve Poti'ye götürülen Buket adlı tankerin personeli yardım bekliyor. Gürcistanlı yetkililerin gemi ve personeli serbest bırakmak için 1 milyon 250 bin dolar istediğini iddia ediliyor.

Buket adlı tanker Tüpraş'tan yüklediği benzin ve motorin ile 13 Ağustos'ta Kocaeli'nden demir aldı. Seferinin ikinci gününde Gürcü sahil güvenlik ekiplerince önü kesildi.

Ancak ortada bir gariplik vardı. Çünkü gemi uluslararası sulardaydı. Yani Gürcülerin müdahale yetkisi yoktu. Buna rağmen 2 gün boyunca Buket tankerinden haber alınamadı.

Şirket haberi duyduğunda geminin kaptanı tutuklanmış, 4'ü Azerbaycanlı 17 mürettebat da Poti'de gemide tutuluyordu. Olayın üzerinden 10 gün geçti ama yapılan girişimler sonuç vermedi.

Tankerin kaptanı ve 17 personeli pazartesi günü mahkemeye çıkacak, kaçakçılık suçuyla yargılanacaklar.

Gemi için Gürcüler 1 milyon 250 bin dolar gayri resmi para istedi.

Gemi personelinin sağlık durumu iyi. Tükenen erzakları da yenilendi.

Şimdi gözler duruşmaya çevrildi. Kaptan ve 17 mürettebatın akıbeti pazartesi belli olacak. Ya hepsi hapse girecek, ya da bir mucize gerçekleşip serbet kalacaklar.

Yorumlar (16)
fahriz alban 10 yıl önce
oradaki denizci arkadaşlarımıza ve ailerine sabırlar diliyorum

allah kurtarsın.gürcistanda zorluklar cekmiş bir kaptan olarak, buranın resmi bir devlet olduğuna inanmıyorum.korsan bir millet

ve devlet.rusya işgalindeyken onlara üzülmemize ve turk devleti olarak yaptığımız yardımlara lanet olsun diyorum.artık turk devletinin buna çözüm bulması gerekmektedir.devlet olmanın bunu gerektirdiğini düşünüyorum.selamlar.
HASAN OZTURK 10 yıl önce


Sayın yorum yapanlar, şayet yorumumu yayınlarlar ise ben size

çok küçük bir açıklama yapayım.Gürcistana ait olan bir bölgeyi zorla aldılar ve orayı Özerk bölge ilan

ettiler. Gürcistan da ben buraya ambargo uyguluyorum hiç bir şekilde

bu limana yurt dışından herhangi bir mal getriremezsiniz diye

açıklamasını yaptı ve karar aldı, Bu karara uymak zorundasınız, uymaz

iseniz risklerini alır ve gidersiniz, Iran Irak savaşında Arap körfezine

gidip de vulunan gemiler gibi, ancak risk olduğu için navlun da yüksek

olur, bundan pek bahseden yok, yakalınrsan da olanlar okuduğunuz gibi

kusura bakmayın adamlar doğru, Diyelim ki Hatayı Suriye işgal etti ve

Türkiye buraya yardım getiren gemiyi batırırım dedi, ne farkı farkı var

aynı şey, sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma, yapanlara da

alet olma. Bu arada Liman başkanlıklarından araştırma yapmak gerekiyor

Türk bandıralı gemilere Abazha’ya kalkış veriliyor mu ayrıca Tüpraş’tan

yüklenen mal gerçekten beyannamesi dahil Abazha’ya mı ihraç olmuş?Benim fikrim böyle Sayın Editör ufak bir araştırma yapsın ve doğruyu

kamu oyuna açıklasın.Saygılar

Hasan Öztürk

NİHAL ERGÜN 10 yıl önce
CANLARIMIZIN ORADA 15. GÜNÜ BU GÜNE KADAR KİM NE YAPTI 15. GÜNDÜR NE ÇEKİYORLAR ORADA .. HER HABERİN ALTINDA ERZAK TAKVİYESİ YAPILDI YAZIYOR YAA GÖNÜLLERİNİN AÇLIĞINI KİM DOYURCAK?YA YAŞADIKLARININ İZLERİNİ KİMSİLECEK ? KORKULU ENDİŞELİ BEKLEYİŞE KİM SON VERECEK ? GÖZÜ YAŞLI EŞ VE AİLELERİN BU ÇARESİZ BEKLEYİŞİNE KİM SON VERECEK ?
füsun KECELİ 10 yıl önce
BU YAZILAN HABERLERİ OKUMAK VE KIMSENIN BU SORULRA CEVAP VEREMEMESİ BENİ COK ENDİŞELENDİRİYOR.BEN BUKET GEMİ PERSONELINDE Kİ İŞCİLER DEN SADECE BİR TANESININ EŞİYİM.BENIM GİBİ HERKESIN CANI YANIYOR.LUTFEN BU SORULARA BIR CEVAP VERİN.SABIR VE DUALARLA YARDIM HABERLERİNİZİ ,BEKLEMEKTEN BASKA BİR CAREMİZ YOK.NE OLUR SESIME KULAK VERİN!!
EMEKLI CARKCI 10 yıl önce
TURKIYEDE NE ZAMAN DENIZCININ SAHIBI OLDUKI

DUNYADA HER EN AGIR IŞ SEÇİLEN DENIZCILIK TURKIYEDE AGIR İŞDEN ÇIKARILDI.ONUN İÇİN BU ULKEDE BUNLAR NORMAL

ALLAH ORADAKI ARKADASLAIMIZA YARDIM ETSIN

O ULKEYI VE LIMANI IYI BILIRIM

şevket özdemir 10 yıl önce
bir kacgündür bu koşelerde çeşitliyayınlar yapılmaktadır.tekrar belirteyim.burada tutuklanan türk gemisi değildir.armatöru ve bir kısım personeli türk olan yabancı bayraklı bir gemi var ortada.peki armatörlerimizi gemilerinde yabancı bayrak çekmeye iten sebepler nelerdir.bu iyi analiz edilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır.hele ımo da beyaz bayrak çektiğimiz bu günlerde herkes gemisine türk bayrağı çekse ve formaliteler gerekli düzeye indirilse durum çok farklı olacaktır.şimdi ise sadece vatandaşlarının yurtdışında bir yabancı gemide çalışırken rehin kalmaları,burada özel dostluklar devreye girse sanırım başarılı olur.yoksa pek de bir şeydeğişmez.avantalar ödenir,gemi ve personeli serbest kalır.ama BURADA UNUTULMAMALIDIRKİ BU YAPTIĞI CURCUNUN YANINDA KAR BIRAKILMAMALIDIR.DAHA ÖNCEDE YAZMIŞTIM.KISACA KISAÇ TÜRK TIRLARINA YAPTIKLARI VS.KESİNLİKLE YANLARINA BIRAKILMAMALIDIR.BOĞAZLAR BUNUN İÇİN EN KOLAY YOLDUR

KAZASIZ BELASIZ GÜNLERE.....
FÜSUN ÖZTÜRK 10 yıl önce
RUSYA YA KARŞI KAYBETTİKLERİ TOPRAKLARIN FATURASINI GEMİ GASP EDEREK KARŞILAMAYA ÇALIŞAN VE BUNA ALIŞAN GÜRCÜ KORSANLAR İŞİN KOLAYINI BULMUŞLAR BİZİM ÜLKEMİZDEN TEDARİK ETTİKLERİ DONANIMLI HÜCUM BOTLARLA BİZİM GEMİLERİMİZİ AVLIYORLAR..GEÇMİŞİ ÜÇ GÜNLÜK BİR ÜLKENİN KENDİ KOYDUKLARI İLKEL KANUNLARIYLA ASIRLARDIR ŞANLI TARİHİYLE OKYANUSLARA NAM SALMIŞ BARBAROS HAYRETTİN PAŞANIN TORUNLARINA ADİ TUZAKLAR KURMAKTAN GERİ DURMUYORLAR..BU NE ACİZ Bİ CESARET VE GAFLET..BU CÜRRET NEYE HİZMET..HERŞEY Bİ TARAFA NERDE BU DEVLET...NERDE BU HÜKÜMET...YAKLAŞIK 10 GÜNDÜR DENSA DENİZCİLİK E BAGLI BUKET GEMİSİNİN KAPTANI COŞKUN MEHMET ÖZTÜRK VE 17 MÜTETTEBATINDAN HABER YOK..YÜREGİ YANAN ANALAR..BABALAR..BACILAR..KARDEŞLER..EŞLER..BOYNU BÜKÜK EVLATLART DUYMALISINIZ ....HEP BİR AGIZ HEP BİR YÜREK OLDUK BU MÜBAREK AYDA COŞKUN KAPTAN VE MÜRETTEBATINA DUALARIMIZI KORSAN GÜRCÜLEREDE BEDDUALARIMIZI YOLLUYORUZ...

KAPTAN COŞKUN ÖZTÜRK'ÜN ABLASI FÜSUN ÖZTÜRK
DENİZ ÖNEN 10 yıl önce
Kaptan Coşkun Öztürk ve 17 mürettebatının Gürcü korsanlar tarafından alıkonulması üzerinden yaklaşık 17 gün geçti.Bu süre zarfında kayıplarımızdan gerçek anlamda bir haber alamadık.Bu konuya ilişkin birleşmek ve beraberce çözüm yolu aramaktan başka şansımı kalmamiştır.Biliyorum ki siz de bizim gibi sıkıntı,korku ve endişeyle beklemektesiniz.Burada size vereceğim mail adresimi eklemenizi rica diyorum.Birlikten kuvvet doğar.Acılar paylaştıkça azalır.İnşallah sevdiklerimize kavuştuğumuzda sevinçlerimizi de paylaşarak çoğaltırız.

Msn adres:denizonen_@hotmail.com

KAPTAN COŞKUN ÖZTÜRK'ün yeğeni Deniz Önen

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?