banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Gürcistan, Günah Çıkarma Peşinde...

Özellikle Buket gemisi ve kaptanına verilen ceza sonra ülkemizde oluşan kötü imajı silmek üzere Gürcü yetkililer bir grup karadenizli gazeteciyi ülkelerine davet etti.

GÜNCEL 19.10.2009, 12:20
1970
Gürcistan, Günah Çıkarma Peşinde...

BATUM’DA RÜŞVET GİTMİŞ, TURİZM PATLAMIŞ!


Zeki Sancak
zsancak@takagazete.com

1989 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra sınır  komşularımız da değişti. 70 yıllık esaretten sonra bağımsızlığını  kazanan Gürcistan artık Rusların adını bile duymak istemiyordu. İlk sıralar Sarp Sınırı Kapısı’nın Rus askeri koruyordu.

 

Daha sonra Gürcüler   ABD’ye yaklaştıkça Rusya’dan uzaklaşmaya başladı. Geçen yıl yaşanan Rus işgali Ruslara olan tepkiyi Gürcistan’da  adeta infial yaratmış. Gürcistan tamamen ABD’ye angaje olmuş.

 

 

 

Can Güvenliği Yoksa…

 

 

Sarp Kapısı  açıldıktan sonra 1996 yılında hem gezi hem de bir iş nedeniyle Gürcistan yolculuğu yapmıştım. Yıllarca sosyalist sistemle yönetilen ve ardından dağılan Sovyetler Birliği’ne girmek bizim için farklı bir duyguydu. Ancak can güvenliğinin olmadığı bir ülke ne kadar  güzel olursa olsun, ilgi çekmez. Turist kazandırmaz. Eduard Şevardnadze ve Aslan Abaşidze dönemi  Türk –Gürcü iyi ilişkileri anlamında ne kadar iyi olursa olsun, özellikle rüşvetin ve talanın en yüksek oranda yaşandığı dönem oldu. Tabi bunda olumsuz hayat şartları ve işsizliğin çok önemli etken olduğunu da unutmamak gerekiyor.

 

   

 

İlk İcraat: Rüşveti Yok Etmek

 

 

/haber_images/badummanzara.jpgGül devrimi ile Şevardnadze ve Abaşidze gidince Saakaşvili veVarshalomidze geldi. İşte en önemli sorun olarak ortaya konulan rüşveti yok etmek ilk icraatları oldu. Rüşvet alan polis hemen 7 yıl cezaya çarptırılıyor ayrıca ailesinden hiçbirinin bir daha polis olması da yasaklanıyor. Bu arada bu resmi bir bilgi değil ama rüşvete adı karışan 5 bin polis de görevden uzaklaştırılmış. Rüşvetin ortadan kalkması çok güzel ama yine de Gürcistan’da her şey güllük gülistanlık değil. Hala liberal ekonomiye geçişin sorunlarını yaşıyor. Yine de  geleceği parlak görülen  bir ülke…

 

 

2  günlük bir Batum gezimiz  oldu. Gürcistan Trabzon Başkonsolosluğu tarafından organize edilen Karadenizli gazetecilerin bulunduğu geziye davet edildik. İşlerimizin yoğunluğuna rağmen uzun zamandır görmediğimiz Batum’u ve oradaki durumu bizzat görmek istedik..

 

 

“Gürcistan’a Hoş Geldiniz”

 

 

Özellikle Buket gemisi ve  kaptanına verilen ceza sonra  ülkemizde oluşan kötü  imajı silmek istiyordu Gürcü  yetkililer, bu gezide bizlere hem Batum’u gezdirecekler hem de oradaki hem Türklerle hem de Gürcülerle sorunlar  üzerine konuşmak üzere özel otomobille yola  girdik. Kuzey TV  Genel Müdürü Serkan Yoldaş, Karadeniz Gazetesi’nden Asım Kemal Güner, Çay TV’den Halil İbrahim İleli ve ben birlikte Trabzon’dan hareket ettik.

 

 

2.5 saatte Sarp Sınır Kapısı’na vardık. NTV’den Ahmet Kayacık’ta özel otomobiliyle geldi. Gürcistan Trabzon Başkonsolosluğu Ticaret ve Turizm görevlisi Osman Çalışkan ve Konsolos Teymuraz Kereselidze  bizi  kapıda karşıladılar. Türk tarafının Emniyet Amiri bizi güler yüzle karşıladı, işlemleriniz iki dakika içinde halledildi. Ayrıca  Acara Başbakanı  Protokol Müdür Yardımcısı Gela Bolkvadze de bizi karşılamaya geldi. Gürce kapısında  hiç aranmadık bile. 5 dakikada karşıya geçtik. Polis gülen yüzle “Gürcistan’a hoş geldiniz” diyerek giriş yaptık.

 

        

 

Ne İnternet Var Ne De Telefon!

Daha  içeri girer girmez  birkaç Gürcü sorunlarını anlatmaya başladı. Türk gümrük yetkililerinin kendilerine zorluk çıkardıklarını ve saatlerce beklemek zorunda kaldıklarını şikayet ettiler. Gümrükçülerin çay içme veya tuvalete gitme bahanesiyle işi aksattıklarını bu durumda kendilerini mağdur olduklarını ifade ettiler. Bizi karşılamaya gelen Gürcü yetkililer de böyle bir olayın Gürcü gümrüğünde asla olamayacağını ve çay içmeye giden görevlinin yerine hemen bir başkasının geçtiğine  işaret ettiler. Bizim gümrükçülerin dikkatine…!

 

 

İntourist otele ait bir  minibüsle  kalacağımız San Apıro oteline geldik..Otel sahilde.Yeni  yapılmış bir  otel  olması sebebiyle biraz eksikleri var. Odalarda  telefon ve internet yok!

 

 

Yeşil Bir Kent: BATUM

 

 

Otele yerleştikten sonra hemen şehir turu atmak istedik. 150 yıllık tarihi  olan Batum’da  yeşil itinalı bir şekilde korunmuş. Geniş caddeler tarihi binalar ayrı bir güzellik katmış Batum’a…Akşam saatlerinde dikkatimizi çekti. Işıklandırmaya müthiş önem veriyorlar. Özellikle güzel binaların  ışıklandırması süper…

 

 

Shreton,  Batum sahilinde  öyle bir otel yapmış ki adeta  kentin /haber_images/badumsilme.jpgsimgesi haline gelmiş. 23 katlı ve saat kulesi şeklindeki otelin ışıklandırması da mükemmel olmuş. 50 milyon dolara malolan otel önümüzdeki aylarda faaliyete geçecek. Otelin asansörleri hariç diğer tüm malzemesi Türkiye’den getirilmiş. Bir sonraki gün sputni Otelin terasından  kente bakarken Shreton otelin siluetinin kente ne kadar güzellik getirdiğini anlamak mümkün..

 

 

Bir Kuşun Sütü Eksik!

 

 

İlk akşam sahilde Acarusahli adlı otantik bir restorantta konuk ettiler bizi. Yemeğin ev sahipliğini Acara Ekonomi ve Maliye Bakan Yardımcısı Sulkhan Jortmenadze  yapıyor Dolayısıyla Tamata da o oluyor. Yani neyin şerefine içileceğine o karar veriyor.

 

Gürcistan’ın yemek kültürü gerçekten güzel ve bize  benzer. Masada kuşun sütü eksik!

 

Mantar, et sote, Haçaburi, dana şiş ve çok sayıda meze  var masada. Ayrıca Gürcistan dünyanın en iyi maden suyu olarak kabul edilen Borjomi’ye sahip. Bunun yanında armut suyu da  masalardan eksik olmuyor. Ancak ne çorbaya ne balığa kesinlikle limon kullanmıyorlar. Baharatı seviyorlar.

 

 

Haberlerden Rahatsızlar!

 

 

Yemekte bizi davet etme nedenlerini sorduk.Son günlerde Karadeniz bölgesindeki görsel ve yazılı medyada çıkan olumsuz haberlerden rahatsız olduklarını bizleri davet ederek eğer bir sorun varsa perinde tespit etmemizi istediler.Özellikle Trabzon Konsolosu   Kereselidze bu olumsuz havanın dağıtılması için her şeyi konuşmak gerektiğine inanıyor.Kerselidze  özellikle Buken gemisinin kaptanının işgal edilen ve sadece Rusya tarafından   tanınan Osetya’ya  petrol götürdüğü için tutuklandığını, aynı firmanın birkaç kez uyarıldığına dikkat çekiyor.Gürcistan yasalarına herkesin saygısı olması gerektiğine vurgu gemi kaptanının “suç işledim, hata yaptım, pişmanım” ifadesinden sonra serbest kaldığını ancak Türkiye”ye dönünce yeniden suç işlemediğini ifade etmesinin şaşırtıcı olduğunu anlatıyor.

 

 

“Türkiye Bizim İçin Önemli” 

 

 

Konsolos Kerselidze 9 yıldan bu  yana Türkiye’de kalıyor.Ankara’da  askeri ataşe  olarak görev  yapmış. Türkçe biliyor ve tercümanlık yapıyor. Aynı zamanda albay..Tabi bizlerde  Türk vatandaşlarına Gürcistan’da yapılan haksızlıkları hatırlatıyoruz.Tüm samimiyetleriyle  sorunları ortadan kaldırmak istediklerini ve Gürcistan’ın Türkiye’ye büyük önem verdiğine değiniyorlar.Ayrıca geçen yıl yaşanan Rus işgali sırasında Türk Kızılay’ının hemen  yardım gönderdiğini hatırlatıyorlar ve minnettar olduklarını söylüyorlar.

“Turizmci Değil Gazeteciyiz”

 

 

Sorularımızla  Gürcü  yetkilileri sıkıştırmaya çalışıyoruz, masada Rizeli /haber_images/otell.jpgbir turizmci arkadaşımız var.”Gerek yok böyle ortama” diyerek bizi uyarıyor. Biz de turizmci değil gazeteci olduğumuzu hatırlatıyoruz arkadaşımıza!

 

 

Yemek sonrası 100 metre ilerideki  Şadrevan(su dansı) gösterisine gidiyoruz. Sahilde yapılan yapay gölde müzik eşliğindeki ışık gösterisi göz kamaştırıcı bir seyir ortaya çıkarıyor. Sanıyorum yakın zamanda Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da aynı sistemi  Zağnos Vadisi’ne kuracak. Çok ilgi çeker.

 

 

Yarın: Batum’un Cazibesi Artıyor

 

Yorumlar (5)
13 yıl önce


GEMILER KOSULSUZ SERBEST KALMADAN GURCISTAN LA ILISKILER DUZELEMEZ,,,
CPT HOOK 13 yıl önce
BASLIKTA DA SOYLEDIGIMIZ GIBI SORGUSUZ SUALSIZ MILLETIN MALINA

GEMISINE EL KOYUP ONDAN SONRA DA GAZETECILERE TURISTIK SEYAHAT YAPTIRIP SIRINLIK YAPIYORLAR.BIZIM DE BIR GEMIMIZE 1 SENE ONCE SUHUMIYE GITTI DIYE POTI DE EL KOYDULAR VE GEMIMIZ HALEN ORADA TUTUKLU - ACIK ARTTIRMA ILE DEGERI USD 300,000 OLAN GEMIYI DEGERINI USD 500,000 GOSTERIP BIZE USD 350,000 DEN GERI SATMAYA CALISIYORLAR.ADAMLAR BU ISI MESLEK EDINIP KENDILERINE GELIR YARATMAYA CALISIYORLAR - TURKIYE ILE DOSTUZ DEYIP YILLACA CALISILIP KAZANILAN GEMILERE EL KOYUP SATIYORLAR.BU MUDUR DOSTLUK - IYI ILISKI.ISIN ACI YANI AYNI TASIMALARI YUNANLI VE AVRUPA BIRLIGI GEMILERIDE YAPIYOR AMA ONLARA DOKUNAMIYORLAR BU DA BIZIM DIS POLITIKA DA NE KADAR BASARILI OLDUMUZU GOSTERMEZ MI ???
enver 13 yıl önce
Gürcistan'da Rus işgali altında bulunan bölgelerle ticaret yapılmasını yasaklayan yasa var. Sen komşun olan ülkenin yasasını hiçe sayıp kolay para kazanma peşide olursan tabiki gemine el koyarlar. Gürcülerin kötü imajı falan da yok bu ülkede en az bir milyon Gürcü yaşıyor belki de daha fazla....
cheffie 13 yıl önce
ÖNCELİKLE

HERKESE SELAMLAR.YORUM YAPAN ARKADAŞLARDAN BİRİSİ TÜRKİYEDE 1 MİLYON GÜRCÜ YAŞADIĞINI İFADE ETMİŞ; EVET DOĞRUDUR AMA BU O GEMİLERİN ALIKONULUP PERSONELİNİN TUTUKLANMASI İÇİN GEÇERLİ SEBEP DEĞİL.

RUSYANIN OSETYA'YI İŞGAL ETTİĞİNDEN BAHSEDİLİYOR ADI ÜSTÜNDE OSETYA ORASIDA RUSYADAN AYRILANBAĞIMSIZ CUMHURİYETLERDEN BİRİ TIPKI ABHAZYA GİBİ VE GÜRCİSTAN BURALARI İŞGAL ETMEK İSTİYOR FAKAT RUSYA BUNA MANİ OLUNCA İŞGALCİ OLUYOR PEKİ GÜRCİSTAN NE OLUYOR. AYRICA TÜRKİYEDE SADECE GÜRCÜLER YOK ABHAZLAR, OSETLER, ÇEÇENLER, DAĞISTANLILAR, ERMENİLER..VS YANİ KAFKAS IRKLARININ HEPSİNDEN MİLLETLER VAR O YÜZDEN BU KONU ÜSTÜNDE TARTIŞIRKEN TEK TARAFLI OLMAMAK GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. TÜRKİYENİN SİYASİLERİNİN BUNA ÇOK DİKKAT EDİP HİÇ BİR TARAFI YOK SAYMADAN VE O CUMHURİYETLERİN ÖZGÜRLÜK VE HAKLARINI GÖZETMESİ GEREKMEKTEDİR. TUTUKLANAN GEMİLERİN TUTUKLANMASINDA HİÇ BİR HAKLI GEREKÇE YOKTUR. BU TUTUKLAMALARDA ULUSLAR ARASI SULARDA YAPILMIŞTIR. BUDA BİR NEVİ KORSANLIKTIR.SAYGILAR
serhat tatar 12 yıl önce
türkiyede bir kısım gemici avukatları var bunların diasporalarıda var rusya gibi güçlü savunucularıda olduğuna göre neden bunlar rusyadan kimlik talep etmiyorlar tıpkı oset ve abazalar gibi ben talep etmenizi tavsiye ederim çünkü başınıza bir bela geldiği zaman rusya sizide korumak için gerekli önlemi alır.
19
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü