banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Güney Kore'de Batan Gemiye Girildi

Güney Kore’de can kaybının 28’e yükseldiği feribot faciasında batan gemi enkazına ancak üçüncü gününde girilebildi.

GÜNCEL 19.04.2014, 06:43
2339
Güney Kore'de Batan Gemiye Girildi

Güney Kore'de Batan Gemiye Girildi

Güney Kore’de can kaybının 28’e yükseldiği feribot faciasında batan gemi enkazına ancak üçüncü gününde girilebildi. Tamamen sulara gömülen feribotun başında bekleyen üç vinç ise ailelerin onayı olmadan gemiyi hareket ettirmeyecek.

 Dalgıçlar, kazadan 48 saat sonra Sewol isimli feribotun içinde hayatta kalan olup olmadığını anlamak için dalış yaptı. Sağanak yağmur ve güçlü akıntılar, çarşamba sabahı yaşanan facia sonrası dalışı imkansız kılıyordu. Suyun çamurlu olması da yağmur nedeniyle düşen görüş açısını daha fazla zorluyordu. Çoğu öğrenci olan yolculardan kayıp 268 kişinin ailesi, üçüncü güne girilirken hiçbir gelişme olmaması üzerine yetkililere baskıyı artırdı. Bunun üzerine dalgıçlara dalış izni çıktı. Jindo adasından gönderilen iki dalgıç, birkaç deneme sonrası gemi enkazının bir kapısını açarak kargo bölümüne girmeyi başardı. Sahil Güvenlik’ten verilen bilgilere göre, birkaç saat sonra kamaralardan birine girmeyi başaran dalgıçlar hiç kimseye ulaşamadı.

Dalgıçlardan biri operasyon sonrası, “Görüş açısı neredeyse sıfır. Burnunuzun ucunu bile göremiyorsunuz” diyerek su altındaki çalışmaların zorluğunu anlattı. Üç dev yüzer vinçin görevlendirildiği kaza alanı için Sahil Güvenlik Komutanı Kim Soo-Hyun, “Enkazda tek bir canlı kalmadığından emin olana kadar kaldırma çalışması başlatmayacağız” dedi.

475 kişi taşıyan feribottan şimdiye kadar 179 kişi sağ çıkarılabildi. Yetkililer, 6 bin 825 ton ağırlığındaki geminin sudan çıkarılması için bekleyen vinçlerin kullanılması için ailelerin onayının beklendiğini belirtti. Sahil Güvenlik yetkilisi Kim Soo-Hyun, feribotun içinde halen hayatta olan insanlar bulunabileceğini belirterek, "Şunu net bir biçimde ifade edeyim: Ailelerin rızası olmadan hiçbir şekilde harekete geçilmeyecek" dedi. Arama kurtarma ekipleri, artık tamamen sulara gömülen feribotun yerinin belli olması için iki duba kullanıyor.

 BİR ÜLKE YASTA

Feribotta bulunan 350’den fazla yolcu Danwon Lisesi’nden öğrenci ve öğretmendi. Jindo kentindeki bir spor salonu ve limanda haber bekleyen aileleri, hükümeti eleştiren ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Kimse bize ne olduğu hakkında bilgi vermiyor. Yolcuların yakınlarına bilgi verilmesi için hiçbir girişim yapılmadı” denildi. Feribot kazasında yüzlerce çocuğun akıbetinin belirsizliğini koruması ülkede tüm programların durdurulmasına neden oldu. Siyasi kampanyalar askıya alındı, televizyon programları ve konserler iptal edildi. Kurbanları anmak için törenler düzenleniyor.

Yorumlar (0)
24
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü