banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

‘Güney Akım Hattı Hamsiyi Etkilemez’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Karadeniz’in altından geçecek Güney Akım Hattı’nın hamsiyi olumsuz etkileyeceği iddialarına ilişkin,

GÜNCEL 18.08.2014, 08:09
‘Güney Akım Hattı Hamsiyi Etkilemez’

‘Güney Akım Hattı Hamsiyi Etkilemez’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Karadeniz’in altından geçecek Güney Akım Hattı’nın hamsiyi olumsuz etkileyeceği iddialarına ilişkin, “Hamsi stoklarında bir değişim olması beklenmemektedir” dedi. Eker, “Özellikle göçmen balık olan hamsinin göç dönemlerinde daha hassas davranılması yönünde yatırımcı firma yetkilileri bilgilendirilmiştir” dedi.

Ankara Karadeniz’in altından geçecek Güney Akım Hattı’nın ÇED Raporu’nda Karadeniz’in simgesi hamsinin olumsuz etkileneceğine ilişkin değerlendirmelerin bulunduğunu anımsatan bir soru önergesini yanıtlayan Eker, şunları kaydetti: 150 metrede hayat yok... “Proje faaliyetlerinin yatırım ve işletme döneminde deniz ekosistemine olası etkilerini kontrol etmek ve bu etkileri azaltmak için uygun önlemlerin belirlendiği, proje alanının açık deniz olması, Karadeniz’in özel koşulları nedeni ile 150 metreden derin yerlerde ise yaşamın önemli derecede azalması göz önünde bulundurularak ÇED başvuru dosyası uygun görülmüştür. Proje kapsamında yapılacak çalışmalar nedeniyle hamsi stoklarında bir değişim olması beklenmemekle birlikte; özellikle göçmen bir balık olan hamsinin göç dönemlerinde daha hassas davranılması yönünde yatırımcı firma yetkilileri bilgilendirilmiştir.”

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?