banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Gündüz Aybay Belgeselinin İlk Gösterimi Bugün Gerçekleşti

Rahmetli Hukukçu- Kaptan Gündüz Aybay için hazırlanan ve bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan ''Denizlerimizin Hukukçu Kaptanı Gündüz Aybay, Türk Boğazlarına Adanmış Bir Ömür'' belgesel filminin ilk gösterimi bugün Beşiktaş Deniz Müzesinde, denizciler, öğrencileri, ailesi ve sevenlerinin olduğu muhteşem bir katılımla gerçekleştirildi.

GÜNCEL 08.12.2018, 19:40 11.12.2018, 21:12 Nermin İstikbal
Gündüz Aybay Belgeselinin İlk Gösterimi Bugün Gerçekleşti

Gündüz Aybay Belgeselinin İlk Gösterimi Bugün Gerçekleşti

Rahmetli Hukukçu- Kaptan Gündüz Aybay için hazırlanan ve bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan belgesel filmin ilk gösterimi bugün Beşiktaş Deniz Müzesinde, denizciler, öğrencileri, ailesi ve sevenlerinin olduğu muhteşem bir katılımla gerçekleştirildi.

Gündüz Aybay için hazırlanan ve bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan belgesel filmin yönetmenliğini Atom Şaşkal, röportajlarını gazeteci Elif Aydoğdu yaptı. Belgeselde, ülkenin değerli hukukçuları, Dışişleri Bakanlığı, Deniz Sigorta Şirketleri yetkilileri, ailesi, öğrencileri ve yakın dostu denizciler; Aybay’ın, Türk Boğazları alanındaki çalışmalarının yanında, denizcilerin eğitimi, deniz hukuku, denizciler arası sosyal ve mesleksel dayanışma alanındaki çalışmalarını anlatıyor. Gündüz Aybay’ın, denizci ve hukukçu olarak yaptığı hizmetler arasında Türk Boğazları’nın çok özel bir yeri vardır. Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü’nün hem iç hukukta hem de Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)’da kabul edilmesi için çalışan ekibin en aktif üyesi Gündüz Aybay olmuştur denilebilir.

Denizcilik, Deniz Hukuku, Türk Boğazları alanlarında bilimsel, tarihi ve kültürel amaçlı 10’dan fazla kitabı, 100’den fazla yayımlanmış makalesi ve incelemesi vardır.

Gündüz Aybay, Türkçe’nin doğru kullanımı konusunda da çok duyarlı bir insandı. Belgesel filmin gösteriminde, Gündüz Aybay’ın, ilki 1999 yılında yayınlanan, gerek medya organlarında gerek günlük yaşamda Türkçe’nin yanlış kullanılmasının örneklerini gösteren Sözcükler Üzerine Anımsatmalar adlı kitabı Türk P&I Sigorta tarafından izleyicilere dağıtılmak üzere, kardeşi Prof. Dr. Rona Aybay’ın önsözü ile yeniden basıldı.Deniz müzesine film gösterimine katılan tüm konuklara anı olarak hediye edildi.

Avukat, Deniz Hukukçusu Gündüz Aybay için hazırlanan belgeselde Aybay’ı; Aret Taşçıyan (Türk P&I Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı), Barış Aybay (Yeğeni – Avukat), Cahit İstikbal (Baş Kılavuz Kaptan-Uzak Yol Kaptanı),Bülent Erol (Kaptan- Yakın Arkadaşı), Ergun Ersoy (Uzak Yol Kaptanı-Avukat ), Prof. Dr. Kerim Atamer (Türk Ticaret Kanunu’nu Hazırlayan Komisyon Üyesi), Mahmut Karaman (Gemi Mak. İşletme Müh. ve Av), Meral Aybay (eşi), Mithat Rende (Emekli Büyükelçi – OECD Önceki Daimi Temsilcisi), Nezihi Sanal (Yakın Arkadaşı – Avukat), Dr. Nilüfer Oral (Bilgi Üniversitesi- Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Rona Aybay (Kardeşi- Hukukçu), Saim Oğuzülgen (Em. Başkılavuz Kaptan, Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi Önceki Müdürü), Sevin Özaydın (Avukat-Çalışma Arkadaşı)  anlatıyorlar.

Belgeselin ilk gösterimini Tamer Kıran (Deniz Ticaret Odası Başkanı), İlker Meşe (İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı Başkanı), Bülend Temur (İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı Eski Başkanı),Muhammer Aslantürk (Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı), Erkan dereli (Denizcilik Federasyonu Başkanı) Prof. Dr. Sezer Ilgın (Piri Reis Üniversitesi Dekanı), Prof. Dr Süleyman Özkaynak (Piri Reis Üniversitesi Dekan V), Prof. Dr. Güldem Cerit (Dokuz Eylül Üniversitesi) Prof. Dr. Samim Ünan (Türk Sigorta Vakfı)  Cumhuriyet Gazetesinden Ali Sirmen ve Aybay Hukuk Bürosundan yetişen avukatlar, dostları, belgeselde Gündüz Aybay’ı anlatanlar hep birlikte izledi.

Gündüz Aybay Kimdir?

2001 yılında hayata veda eden Kaptan, Avukat, Deniz Hukukçusu Gündüz Aybay için “Meslek yaşamının en çok emek ve önem verdiği, yıllarını adadığı çalışması; Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türkiye lehine yeniden ve doğru yorumlanması için harcadığı çabalarıdır” demek yerinde olacaktır.

Gündüz Aybay; Yüksek Denizcilik Okulu 1953 yılı Güverte Bölümü mezunudur. 10 yıl ticaret gemilerinde çalıştı. Uzakyol kaptanı oldu. 1963 yılında bu görevinden ayrılıp, Yüksek Denizcilik Okulu’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 1964 yılında İ.Ü. Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aramızdan ayrıldığı 27 Eylül 2001 tarihine kadar, Deniz Hukuku alanında aralıksız avukatlık yaptı. Aynı zaman kesitinde, İTÜ Denizcilik Fakültesi, İ.Ü. Deniz Bilimleri Enstitüsü ile İşletme İktisadı Enstitüsü ve Deniz Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olarak, çeşitli denizcilik ve hukuk konularında dersler verdi. Bugün, denizcilik ve deniz hukuku alanlarında ülkemizin önde gelen çok sayıda uzmanının yetişmesine katkıda bulundu. Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği ile İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği’nde başkanlık görevi yaptı. Aybay Hukuk Araştırmaları Vakfı ve Deniz Hukuku Derneği’nde kurucu üye ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. Denizcilik, Deniz Hukuku, Türk Boğazları alanlarında bilimsel, tarihi ve kültürel amaçlı 10’dan fazla kitabı, 100’den fazla yayımlanmış makale ve incelemesi vardır.

Yorumlar (0)
11°
orta şiddetli yağmur
banner102