banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Google Earth Denizaltına İndi

Google, ünlü global uydu harita programı Google Earth 5 Beta sunumunu piyasaya sürerken, şimdi de deniz altına el attı.

GÜNCEL 03.02.2009, 14:58
Google Earth Denizaltına İndi

Google Earth yenilendi, deniz altına indi

Google Earth, yeni versiyonuyla kullanıcılara okyanus diplerini ve Kızıl Gezegen Mars’ı keşfetme olanağı tanıyor. Nasıl mı?

Google'ın popüler coğrafik programının yeni versiyonu, bugün eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore'un da katıldığı California Bilimler Akademisi'nde tanıtıldı.

San Fransisco'da düzenlenen bir tanıtımla duyurulan yeni sürüm, 400 milyon kullanıcısı olan komüniteye yeryüzünü sokak seviyesinde çekilmiş fotoğraflarla gerçeğe en yakın deneyimle gezmek, Hubble teleskobu başta olmak üzere birçok gözlemevinden alınan yıldız fotoğraflarıyla galaksiler arası gezinti yapma olanaklarıyla birlikte okyanus altının coğrafik yapısını da gösterecek.

İlk olarak 2006 yılında piyasaya sürülen Google Earth programı, 5. ciddi güncellemesi ile kullanıcıların okyanus yüzeyinin altına dalabilmelerini, hatta okyanusların bilinen en derin yeri olan Mariana Çukuru'nu 3 boyutlu olarak gezebilmelerini sağlıyor.

Yeni sürüm sualtını göstermekle birlikte, okyanus gözlemleri, iklim değişikliği ve nesilleri tükenme tehdidi altında olan türlerle ilgili bilgi ve makaleler sağlayarak sörf, dalış ve gezi noktaları ile gemi enkazları gibi ilginç bilgiler sağlıyor. Bilgiler National Geographic, BBC Earth gibi içerik sağlayıcılar tarafından yayınlanan canlı video ve fotoğraflarla besleniyor.

Google Earth, önceki sürümlerde yeryüzü görüntüleri izlenen konumun yalnızca bir anlık görüntüsünü sağlıyordu, yeni sürümle birlikte kullanıcılar görüntüledikleri alanın eskiye dönük fotoğraflarına da ulaşarak baktıkları konumun yıllar içinde ne kadar değişmiş olduğunu görebilecekler.

Yeni sürüm ayrıca Mars gezegeninin yüksek çözünürlüklü görüntülerine izleme şansını da veriyor.

Okyanusu keşfetmeye başlamak için Google Earth 5.0 yazılımını yükleyip giriş ekranında Layers (Katmanlar) menüsü altında bulunan "Ocean" (Okyanus) katmanını etkin hale getirmek gerekiyor.

 

Yorumlar (0)
hafif yağmur
banner102