banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Gölbaşı Göleti'nin büyük bölümü kurudu

Bursa'nın Kestel ilçesindeki Gölbaşı Göleti'nin büyük bölümü kurudu. Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, 3 bin dönüm büyüklüğündeki göletin 2 bin dönümlük kısmının kuruduğunu belirtti.

GÜNCEL 24.12.2019, 08:38
45
Gölbaşı Göleti'nin büyük bölümü kurudu

Gölbaşı Göleti'nin büyük bölümü kurudu

Yapımı 1933 yılında tamamlanan ve Bursa ovasındaki Gürsu ile Kestel ilçelerinin tarımsal sulama ihtiyaçlarını karşılayan 3 bin dönüm alan büyüklüğündeki Gölbaşı Göleti'nin bir bölümünde sular çekildi.

Amatör balıkçıların avcılık yaptıkları, çeşitli su kuşlarının yaşadığı gölette kuruma nedeniyle çatlaklar oluştu, bazı balıkçı tekneleri kuruyan alanların ortasında kaldı.

Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, göletteki sorunun 3 aydır devam ettiğini söyledi.

Kılıç, 3 bin dönüm büyüklüğündeki göletin 2 bin dönümlük kısmının kuruduğunu belirtti.

Bu durumun yağışların az olmasından kaynaklandığını dile getiren Kılıç, şunları kaydetti:

"Ayrıca dağdan inen sular ister istemez tortu, toprağı göle indiriyor ve bu durum burada bir doluluk meydana getiriyor. Bu nedenle kışın biriken suları da gölümüzde tutamıyoruz. Çünkü gölümüzün zemini dolu. Göletteki kuraklığın sebeplerinden biri de amaç dışı kullanım. Gölümüzden sanayiye de su verilmeye başlandı. Sanayicilere başka bir kaynak aktarılması gerekir."

Göletin eski haline dönmesi için yetkililerden yardım isteyen Kılıç, "Bursa ovasında elmamızı, armudumuzu, şeftalimizi kovayla mı sulayacağız? Biz bunlara sahip çıkamazsak, koruyup kollayamazsak yaz sezonu başladığı zaman ürünlerimizi nasıl sulayacağız." dedi.

DENİZHABER

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü