banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Gökkubbeyi Yıktırtan Davada 'Durdurma'

Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan POYRAZ, Danıştay Onuncu Dairesinin Yürütmeyi durdurma kararının Müsteşarlıklarına tebliğ edildiğini doğruladı.

GÜNCEL 16.03.2011, 13:49
Gökkubbeyi Yıktırtan Davada 'Durdurma'

Makine ve Gemi İnşa Mühendislerinin Uzakyola intibakına Danıştay’dan DUR kararı

9 Eylül Üniversitesi tarafından Danıştay’a yapılan yürütmeyi durdurma ve iptal davasında Danıştay, Gemiadamları Yönetmeliğinin 8’inci maddesinin B-6 bendinin 7inci fıkrası ile  9’uncu maddesinin B-f bendinin 5 inci fıkrasının yürütmesini durdurdu. 

Yürürlüğü durdurulan  mevzuat ile  Dört yıllık Makine ve Gemi İnşaatı Mühendisliği ile Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi  eğitimlerini kendi üniversitelerinde bitirdikten sonra  Denizcilik Fakültelerinde Uzakyol Vardiya Mühendisi ve Uzakyol Vardiya Zabitliği  tamamlama eğitimlerini alan mühendisler ile beraber ön lisans mezunlarının uzakyol vardiya zabitliği/makinistliği’ne intibak eğitimlerinin de yürürlüğü durdurulmuş oldu.   Denizcilik Müsteşarlığı tarafından Gemiadamları Yönetmeliğinde 2006 ve 2010 yıllarında yapılan değişiklikler yoluyla Makine ve Gemi İnşa Mühendislerinin fark derslerini tamamlamaları yoluyla Uzakyol Vardiya Mühendisi  ayrıca denizcilik meslek yüksekokullarının mezunlarına da ilave koşullar ile uzakyol vardiya zabitliği ve makinistliğine intibak imkanı tanınmıştı.

Poyraz doğruladı

Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan POYRAZ, Danıştay Onuncu Dairesinin Yürütmeyi durdurma kararının Müsteşarlıklarına tebliğ edildiğini doğruladı.

Poyraz, Yüksek Mahkemenin kararının iptal istemli davanın esas kararı olmadığını, kararın yürütmeyi  durdurma   nitelikli ve Danıştay Dava Daireleri Kuruluna itiraz yolu açık nitelikte olduğunu vurgulayarak,  her mahkeme kararının Anayasa hükümleri açısından idarelerce uygulanması gerektiğini belirtti. 

Yürütmenin durdurulması sebebiyle, söz konusu eğitimlere  yeni başvuruların yapılmasını engellemek ve bu suretle doğabilecek mağduriyetleri önlemeyi  teminen  Gemiadamları Eğitimi Bilgi  Otomasyon Sistemi üzerinden bu eğitimle yönelik yetkilerin askıya alındığını ve yeni kayıt yapılamayacağını bildirdi.  Karar’dan İTÜ Denizcilik Fakültesi, 9 Eylül  Denizcilik  Fakültesi (ARKAS ile birlikte düzenlediği kendi eğitimlerinin de yürürlüğünü durdurmuş oldu), KTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitelerinde intibak eğitimi alan Makine ve Gemi İnşa Mühendisleri ile Piri Reis Üniversitesinde eğitim gören ön lisans mezunu vardiya zabitleri/makinistleri ve deniz işletmecileri etkileniyorlar.

Kaptanoğlu: 'Geri çekmezlerse gökkubbeyi kafalarına yıkarım' demişti.

Bu dava ile ilgili DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu “9 Eylül Üniversitesi bu kararı çekmezse gökkubbeyi kafasına indireceğim. Böyle bir şey olur mu? 9 Eylül Üniversitesi’ne bu kararı geri çektirteceğiz. İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin dava açıp açmadığını bilmiyorum. İTÜ Denizcilik Fakültesi alışıktır böyle yanlış yapmaya. Ama 9 Eylül Üniversitesi’nin böyle bir şey yapmasını kabul edemiyorum. Biz okula çok yardım ettik. İçimden hediye ettiklerimizi gidip geri almak geliyor” demişti.

Yorumlar (116)
emre demirel 9 yıl önce
tek kelimeyle hayallerim yakıldı teşekkürler defamed teşekkürler 9 eylül
kenan türker 9 yıl önce
bu ülkede hukuk var,dto meclislerinde hazırladığınız ısmarlama yönetmeliklere elbetde birileri dur diyecekti.yık bakalım neyi yıkıyorsun.
hamdi çadır 9 yıl önce
Türk gemilerinde azerileri ve gürcüleri çalıstırılacağına neden eğitimini almıs türk personeline düşmanlık edilıyor. Bu ne hainlik anlamıs değilim. Uzakyol ehliyetini alan meslek yüksek okulu mezunları veyahut diĞerleri fakülteden doğrudan uzakyol alalnların önününde bir engelmi teşkil ediyor. YAZIKLAR OLSUUN
ünal özkan 9 yıl önce
9 eylül üniversitesi yetkilileri özelliklede bu davayı açan şahsiyet madem kurs veriyorsunuz niçin iptal davası açıyorsunuz bu nasıl bir zihniyet anlayamadık doğrusu davayı açtıktan sonrada utanmadan kursiyerlerle fotoğraf çektiriyorsunuz...DTO Meclis Başkanı Sayın Cengiz KAPTANOĞLU nun gökkubbeyi kafanıza indirmesini bekliyoruz artık yapacak birşeyimiz yok...
Kedi Soyledi 9 yıl önce
Karara saygılı biri olarak her iki tarafa da hak veriyorum ancak.Arkadaşın biri üstte yazmış Türk Gemilerinde ukraynalı rus ve yahut gürcü çalıştıracaklarına eğitimli türk mühendisleri neden baltalanıyor.Muhakkak Deü ye yapılan yatırımlar büyük şirketler tarafında tekrar düşünülecek,ona göre karar alınacak.Deü Denizcilik Fakültesinin başı önümüzdeki günlerde bayağı ağrıyacağına benziyor...Hayırlı olsun...
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 9 yıl önce
Değerlendirme yapan arkadaşlar...

Verilen karar hukukki bir karar...

Demek ki ortada bir hukuksuzluk olmuş, bir kısım insanların hukuku çiğnenmişi ki "hukuk" buna dur demiş..

Yani ne yapalım? Ülkemizde hukuk üstün olmasın, üstünlerin hukuku mu olsun?

İnsanlar en doğal haklarını kulllanmışlar.. Hukuklarını koruması için hukuka başvurmuşlar...

Dağa çıkmamışlar ki?

Nedir bu "niye hukukunu arıyorsun" öfkesi... Efendim kaybetmiş ki arıyor? Zevkten mi arıyor?

Mağdur olmuş ki, arıyor...

Eee... Niye arıyorsun deniliyor... Gözdağı veriliyor... Hukukun çiğnendi ama sesini çıkarma haaa demeye getiriliyor...

Burada bir kısım yorumcular da muhtemelen kendi işlerine geldiği için, "hukuksuzluğu hazmedin canım, niye sesinizi çıkartıyorsunuz, ne güzel gül gibi geçinip gidiyorduk" diyorlar...

Bu iş böyledir...

İşimize gelirse "hukuk"....

Gelmezse "guguk"...

İstiyoruz ki hukuk denilen şey ne yaparsak yapalım hep bizi haklı çıkarsın...

Sarı öküz her zaman püsküllü oğlak doğursun...

Ve bie dokunmayan yılan da, bin yaşasın..

Ama bize dokunursa?

"-Guguk!"
putin zede 9 yıl önce
arkadaşlar rus ukraynalı gurcu azari diyosunuzda cakma ehliyetli arkadaşlara ne oldu unuttunuz herhalde onlarında yorumunu yapın lütfen örnek bana bugun gelen e mail Ukrayna ehliyeti 162 ülkede geçerliliği olan bir ehliyettir.Türkiyedeki tüm bayrakları tanımaktadır.Türk bayraklı gemide çalışmak için, ülkeler arası anlaşma sürdüğü sürece ve bayaz listede ise türk gemilerinde çalışma endorstmeni alabilicekler.süresi tüm sertifikalarla birlikte 5 yıldır.

putin zedekasiyope 9 yıl önce
yorumcu arkadaşlardan birinin dediği gibi ısmarlama

yönetmelikler hazırlayıp herkese ehliyet aldırmak amaç

neden çünkü armatörler böyle istiyor zabitan çoğalsın onlarda

maaşları düşürsün bunların bağırmalarının tek sebebi budur.

türkiyenin sahipsiz tek mesleği denizciliktir ne bi sendika nede grup topluluk var armatör ne derse o oluyor sonrada dto kararı falan filan hepsi hikaye bu mesleğin yıpranma payını kaldırdılar kimsenin hiçbir kurumun sesi çıkmadı kendilerini her fırsatta türkiyenin en iyi denizcilik fakültesi diyen ydo luların bile müsteşarlıkda yüksek konumda olanların çoğu ydo mezunu denizde çalışmış insanlar fakat gelgelelim konumlarını borçlu oldukları siyasete seslerini çıkaramıyorlar dto başkanı yaptıklarını verdiklerini geri almak geçiyormuş içinden senin konumundaki bir insan bunu söylüyorsa yazık bunların hayali kimse dava açmasın kimse sesini çıkarmasın istedikleri gibi at koştursunlar ama iyiki hukuk var ülkemizde UCUZ ZABİT ÇALIŞTIRMA EMELLERİNİZE ULAŞAMIYACAKSINIZ kazandığınız navlunların her kuruşunda ailesinden anasından babasından sevdiğinden çocuğundan ayrı aylarını size ve bu ülkeye bişeler kazandırmak isteyen denizcilerin hakkı var bu hakı yemeyin bu dünyanın bide hesabını verme zamanı var. saygılarımla
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
sisli
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?