banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Gökbel adlı Türk gemisi battı: 2 ölü, 4 kayıp

İtalya'nın kuzeydoğusundaki Ravenna limanı açıklarında Türk bandıralı bir yük gemisi, başka bir gemiyle çarpışarak battı. 11 mürettebat taşıyan Türk gemisindeki kayıpları arama çalışmaları sürüyor.

GÜNCEL 28.12.2014, 17:56
26809
Gökbel adlı Türk gemisi battı: 2 ölü, 4 kayıp

İtalya'nın kuzeydoğusundaki Ravenna limanı açıklarında Türk bandıralı bir yük gemisi, başka bir gemiyle çarpışarak battı. Yaşları 20 ile 57 arasında değişen tamamı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 11 kişilik mürettebatı bulunan  GÖKBEL adlı Türk gemisindeki kayıp 4 kişiyi arama çalışmaları sürüyor. 5 kişi sağ olarak kurtarılırken, 2 kişinin denizden cesedi çıkarıldı. Hayatını kaybedenlerden birisinin denizden sağ çıkarıldığı ancak daha sonra kurtarılamadığı öğrenildi. 

İtalyan kaynaklardan alınan bilgilere göre bu sabah yerel saatle 09.45 civarında 'Gökbel' adlı olduğu belirtilen Türk ticari yük gemisi, Ravenna limanı girişine yaklaşık 1 deniz mili kala Belize bandıralı 'Lady Aziza' isimli bir yük gemisiyle çarpıştı. Olayın, gemilerden biri limandan çıkıp diğeri limana girmeye çalışırken meydana geldiği belirtildi.

Çarpışmanın, sis nedeniyle görüş şartlarının kısıtlı olmasından kaynaklanmış olabileceği bildiriliyor.

2008 yapımı gemi, Ömer Çetinkaya Denizcilik'e ait

Kazaya karışan gemilerden "Gökbel" adlı Türk bandıralı gemi,  Ömer Çetinkaya Denizcilik armatörlüğünde bulunuyor. Geminin son 5 Paris MOU kaydında tutulması bulunmuyor. İtalyan Klas Kuruluşu RINA  tarafından klaslanmış olan geminin 2017 yılına kadar geçerli sertifikası mevcut. 87 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğindeki gemi, Ravenna Demiryerinden kalkmış limana girmek için ilerliyordu. 

Gökbel'in çarpıştığı Lady Aziza adlı gemi ise Belize bayraklı. Offshore bir şirketin armatörlüğünde bulunan gemi 1991 yılı yapımı ve geçerli bir klası görünmüyor. Alman Loydu klasından çıkarmış.  Lady AzizaRavenna limanından hareket etmiş Libya'ya gitmek üzere ilerlemekteydi. Her iki gemi, liman mendireğinin 1 mil kadar dışında çarpıştı. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, tamamı Türk vatandaşı olan 11 kişilik mürettebatın 8'inin kurtarıldığını, diğerleri için kurtarma çalışmasının devam ettiğini söyledi.

İtalyan kaynakları ise Türk gemisinin 11 mürettebatından 5'inin kurtarıldığını, 1 kişinin cesedine ulaşıldığını ve kayıp 5 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü bildiriyor.

Türk bandıralı yük gemisi Ravenna limanı açıklarında başka bir gemiyle çarpıştı.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de Twitter hesabından yazdığı mesajda, olayla ilgili düzenli olarak bilgilendirme yapılacağını söyledi.

Ravenna Belediye Başkanı Fabrizio Matteucci ise olayın çevresel bir risk yaratmadığını açıkladı. Matteucci, çarpışan gemilerin çevreye zararlı malzeme taşımadığını ve yakıt sızıntısı olduğuna dair belirti de bulunmadığını belirtti.

Ravenna Baş Kılavuz Kaptanı: "Dramatik bir kaza"

Kurtarma çalışmalarına bizzat kendisi de katılan Ravenna Liman Baş Kılavuz kaptanı Roberto Bunicci, yaptığı açıklamada, ağır denizler nedeniyle kurtarma çalışmalarının güçlükle yürütüldüğünü belirtti. Hipotermi yaşayan kazazedeler gördük. Uzun yıllardır böylesine dramatik bir kaza görmedim." dedi. Baş kılavuz kaptan, kurtarma çalışmaları esnasında deniz koşulları nedeniyle kendi pilot motorlarının da güçlük yaşadığını söyleyerek; 4-6 bofor kuvvetinde denizler ve 20-30 metre görüş mesafesi bulunduğunu söyledi. 

Aşağıdaki videoda  Baş Kılavuz Kaptanın açıklamalarını dinleyebilirsiniz.


 

Yorumlar (10)
ALi necati 6 yıl önce
değerli denizciler, ben hiç bir kaza da can sallarını göremiyorum, yok mudur bunları denetleyen bir mekanizma bu kaçıncı kaza bu insanlar neden ölüyor yazık çok yazık
ADINIZI YAZIN 6 yıl önce
DENETİM OLSA BU CANLAR GİTMEZ ATEŞ DÜŞTÜGÜ YERİ YAKIYOR KİMİN UMRUNDA DENİZCİ KARDEŞLERE ALLAHTAN RAHMET MEKENLARI CENNET OLSUN İNŞALLAH YARALI OLANLARA RABBİM ŞİFA VERSİN AİLELERİNE KAVUŞSUNLAR TÜRKAY MOGULDA GEMİDE İŞ KAZASINDA ÖLDÜ KİMİN UMURUNDA ATEŞ BİZİ YAKTI
Özgür Ökten 6 yıl önce
Ufak bir düzeltme yapmak lazım;

Bu AIS kayıtları incelendiğinde GOKBEL’in demir yerinden ayrılıp liman girişine doğru 4.1kn hız ile ilerlerken limandan çıkış yapan LADY AZIZA’nın 12.7kn hızla geldiği ve liman girişine 2 NM mesafede çatıştıkları görünüyor.
m.aksoy 6 yıl önce
Haberle ilgili bilgilendirilme kesildi. Bir başlık attılar devamı gelmedi. Anca magazin haberi yapsınlar.
mustafa 6 yıl önce
1. GÖKBEL ADLI GEMİ DEVAMLI ARIZA YAPIYORDU...

KAZ A GÜNÜ GÖKBEL GEMİSİ LİMANA GİRERKEN DİĞER ÇARPAN GEMİNİN KANAATİMCE RADARI KAPALIYDI VE GÖKBEL GEMİSNİ GÖREMEDİ...

OLAY ESNASINDA İTALYA HÜKÜMETİNCE DÜZGÜN BİR KURTARMA EKİBİ GÖNDERİLMEDİ , ÇÜNKÜ TÜRK OLDUĞU İÇİN UMURSANMADI.....

İTALYA HÜKÜMETİ BİR HELİKOPTER GÖNDERSE İLK ETAPTA HEPSİ KURTARILABİLİRDİ ...

AMA ORADAKİ İHMAL İNSAN DEĞİL İNSANLIK TI !!!.......

NEDENMİ BUNLARI YAZIYORUM ÇÜNKÜ KAYIPLARIN İÇİNDE KUZENİM , HALAMIN OĞLU VAR YİĞİT KÜÇÜKBIYIK....

duzeltme geregi 6 yıl önce
Gemi turk loydu degil rina klasli olacak. Equasis'te gorunen bu sekilde.
BORAN KARİDES 6 yıl önce
Aci verici deniz kazasında hayatını kaybedenlere ALLAH tan rahmet,yakınlarına sabır ve metanet diliyorum.Başımız sağolsun,Denizci gariptir ve garip te ölmüştür.
ENVER SOFUOĞLU 6 yıl önce
butür üzücü olayların bir daha yaşanmaması dileği ile kazada hayatını kaybeden arkadaşlarımıza tanrıdan rahmet,kazazede arkadaşlara ve gemi sahibi kardeşimizede geçmiş olsun dileklerimi sunarım.
hakan köse 6 yıl önce
bugün deniz haberlerini okuyayımdedim gemi kaptanı yıllar önce 3. lügünde 98-99 yılında çalıştıgım murat kantoğlu oldugunu ögrentim cok sevdigim arkadaşımdı allah rahmet eylesin üzüntüm büyük ailesine cocuklarına baş saglıgı diliyorum kaza nasıl oldugu bilinmez sis vardı diyorlar hiçmi birbirlerini görmezler adi bunlar görmedi ravenna gibi kanal trafigin oldugu yerde girişte kule olması lazım bu gemi kazalarıda ne hikketse hep italyada yunanistan da olması enteresan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık
Günün Karikatürü Tümü