banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

"Gofer B" Foça'da Karaya Oturdu!

İzmir'in Foça İlçesine bağlı Yeni Foça beldesi açıklarında şiddetli fırtına nedeniyle demiri tarayan kuru yük gemisi kıyıya sürüklenerek, ramadan burnu mevkiinde karaya oturdu.

GÜNCEL 10.11.2012, 01:40
2537

"Gofer B" Foça'da Karaya Oturdu!

İzmir'in Foça İlçesine bağlı Yeni Foça beldesi açıklarında şiddetli fırtına nedeniyle demiri tarayan kuru yük gemisi kıyıya sürüklenerek, ramadan burnu mevkiinde  karaya oturdu.

Alınan bilgiye göre; Türkiye'nin büyük bir bölümünde etkili olan şiddetli fırtına  nedeniyle Yeni Foça beldesi açıklarında uzun süredir demirli bulunan Panama bayraklı 2965 gross tonluk ''Gofer B'' adlı kuru  yük gemisi'nin demiri tarayarak kıyıya sürüklenmeye başladı.

Gemi yaklaşık bir mil mesafede sürüklendikten sonra kıyıya çok yakın bir mesafede  karaya oturdu.

Geminin mürettebatsız olduğu,üzerinde her hangi bir  yük bulunmadığı,batma tehlikesinin olmadığı ve   haziran ayından bu yana hacizli olması nedeniyle Yeni Foça açıklarında demirli vaziyette beklediği öğrenildi.

Bağlı bulunduğu şirketin talep etmesi halinde gemi'nin Aliağa  liman başkanlığı tarafından römorkör yardımıyla  açığa çekilebileceği bildirildi.

Yeni Foça açıklarında üzerinde haciz bulunduğu için  mürettebatsız olarak bir çok  gemi'nin uzun süredir terk edilmiş bir şekilde bekletildiğini iddia eden yöre balıkçıları,"Bu gemilere biz hayalet gemi diyoruz.Bu gemilerin üzerinde nöbetçi kalmıyor.Geceleri üzerinde herhangi bir ışık yanmayan bu gemiler adeta olabilesi kazalara davetiye çıkarıyor. Karaya oturan geminin de içinde bir nöbetçi bulunmuş olsaydı bugün böyle bir durum söz konusu olmazdı.Neyseki karaya oturdu.Batmış olsaydı ciddi bir çevre kirliliği ile karşı karşıya kalabilirdik" diyerek yetkililere önlem alınması yönünde çağrıda bulundu.


KONUYLA İLGİLİ HABERİMİZ: GOFER B GEMİSİNDEN İMDAT ÇIĞLIĞI!

Yorumlar (3)
gemileri elinden gitmiş eski armatör 9 yıl önce
Yazık oldu Beşerler Denizciliğe 3/5 personel koca firmayı ne hale getirdi Allah yardımcıları olsunAbdul 9 yıl önce
bu gemiler haciz koyanlara kapak olsun... ayrıca limanlarinda bu sekilde gemilere haciz koyduran liman baskanlıklarınada...
Yasar G. 9 yıl önce
Turkiyede liman baskanlıkları gemilere hacız icin gelen avukatlara deseler ki, okay fakat bu geminin simdiki armatoru personeli gemiyi terk eder veya gemi ile ilgilenemez hale gelir ise, bu durumda hacız basvurusunu yapan sahis/firma gemiyi en az 5 personel (iste gv zabit, mk zabit, 1 yagcı 2gemici neyse..) donatmayı vede bu personelin su kumanya temizlik vesair ihtiyaclarını saglamayı vede gemi ana makına vede yardımcılar icin her an harekete hazır halde kalacak sekilde yag vede yakıt saglamayı pesinen taahut eder, etmemesi durumunda ilgili liman baskanlıgı hacız ıcın basvuran namına bu isleri yapar vede basvuru sahibinden tahsis eder...veyahutta, liman baskanlıgı geminin terki durumunda gemiyi demir yerinden-iskeleden neyse iste uygun bir yere (mesela, pendik tersanesi baglama iskelesi veya haydarpasa liman vesair) ceker, romorkorluk ucreti sudur, ustunde beher gun baglama iskelesi isgaliyesi sudur, bunlar gemideki alacakların 1.sırasından tahsil edilir , basvuru yapan bunu pesinen kabul eder...ondan sonra boyle sahile vuran gemi kalmaz, limanlarda rahat eder, basvuranlarda sahibinin gemiyiterk etmeyegını bilenler basvurur yada tum bunları goze alanlar... emniyet saglanır..
20
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü