banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Göçmenleri Taşıyan Gemi Bingazi'ye Gidiyor

Libya'nın hükümet güçlerinin kuşatması altındaki liman kenti Misrata'dan ayrılan yardım gemisinin isyancıların kontrolündeki Bingazi'ye varması bekleniyor.

GÜNCEL 05.05.2011, 10:16
2038
Göçmenleri Taşıyan Gemi Bingazi'ye Gidiyor

Uluslararası Göç Örgütü'nün gönderdiği gemi, Kaddafi güçlerinin limanı bombardımana tutması üzerine limandan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Gemi, yüzlerce tonluk uluslararası yardımı, limandaki çatışmalar nedeniyle dört gün gecikmeli de olsa ulaştırmıştı.

Ancak yardım gemisi, yaşanan kargaşa nedeniyle limandan acilen ayrıldığı için kentte mahsur kalan göçmen işçilerden 200'ünü beraberinde götüremedi.

Libyalı isyancılar, en az beş kişinin bombardıman sırasında hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kaddafi güçleri haftalardır Misrata'yı bombalıyor.

Gemideki Uluslararası Göç Örgütü yetkilisi Osman Belbeysi, karaya ayak basmalarından dakikalar sonra roketlerin düşmeye başladığını belirtti.

Belbeysi, "Her yer sarsılmaya, insanlar sağa sola koşuşturmaya başladı." diye konuştu.

Görgü tanıkları, panik içinde tahliye edilmeyi bekleyenlerin gemiyi batırma tehlikesi yaratması üzerine, kaptanın güverte iskelesini kaldırıp rıhtımdan ayrıldığını, ancak daha sonra tekrar yanaştığını anlattı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısı Luis Moreno-Ocampo, öldürülenlerin silahsız siviller olduğuna dikkat çekti.

Libyalı bir yetkili, Salı günü Misrata'ya denizden yardımları engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurgulamıştı.

Tutuklama emri çıkabilir

Öte yandan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin başsavcısı, dün üç Libyalı yetkiliyi, bir kaç hafta içinde insanlığa karşı suç işlemekle itham etmeyi planladığını açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan Luis Moreno-Ocampo, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçleri insanlığa karşı suç işlemekle itham edecek kadar gerekçe bulunduğunu söyledi.

Luis Moreno Ocampo, barışçı gösteri yapanlara sistemli şekilde ateş açılması, cinayet, yasadışı gözaltı, işkence ve baskıların suçlamalar arasında yer alabileceğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Libya'da insan hakları ihlallerini soruşturmakla görevlendirdiği savcıya göre, sadece Şubat ayında 500 ila 700 kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Moreno Ocampo, tam can kaybını belirlemenin imkansız olduğunu ancak binlerce kişinin öldüğünü ve yüzbinlerce kişinin yaşadıkları yerleri terketmek zorunda kaldığını ifade etti.

Mahkemenin suçlamaları onaylaması halinde tutuklama emirleri çıkartılabilecek.

Luis Moreno Ocampo, tutuklama emirlerinin hedefinin kimler olacağı konusunda ise bilgi vermedi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 07 Ağustos 2022
İmsak 04:17
Güneş 05:59
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:21
Yatsı 21:56
Günün Karikatürü Tümü