banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

GESTAŞ, Yolculara Sinir Krizleri Geçirtti

Gökçeada Kuzu Limanı Taşocakları mevkiinde dün saat 16.15'te karaya oturan Gökçeada 1 feribotunda bulunan 188 yolcunun tahliye işlemine yaklaşık 14 saat sonra başlandı.

GÜNCEL 20.04.2015, 08:09
4766
GESTAŞ, Yolculara Sinir Krizleri Geçirtti

Çanakkale'de feribot karaya oturdu, yolcular 14 saat kurtarılmayı beklediler

 Gökçeada Kuzu Limanı Taşocakları mevkiinde dün saat 16.15'te karaya oturan Gökçeada 1 feribotunda bulunan 188 yolcunun tahliye işlemine yaklaşık 14 saat sonra başlandı. Sahil Güvenlik Çanakkale grup Komutanlığına bağlı SAGET 14 botuyla alınan 7 kişi karaya çıkarılarak Gökçeada Kuzu Limanı'na götürüldü. Dün saat 15.00’te Kabatepe’den Gökçeada’ya hareket eden ’Gökçeada-1’ feribotu, saat 16.15 sıralarında Kuzu Limanı Taşocakları Mevkii’nde karaya oturdu.

Poyraz rüzgarının sert estiği bölgede; feribotun limana giremeden, limanın mendireğinin arka tarağında Taşocakları Mevkii’nde karaya oturduğu öğrenildi. Feribottaki 188 yolcu, can yeleklerini giyerek güvertede beklemeye başladı. Feribotta 39 da araç bulunduğu belirtildi.

YOLCULAR DAN BAZILARI SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde karaya oturan gemide bulunan yolcular, saatlerdir kurtarılmayı bekliyor. 188 yolcuların bazıları can yeleklerine sarılarak uyudu. Yolcuların yiyecek ihtiyaçlarını ise feribotun kantininden karşılıadığı belirtiliyor.

Bugün Eceabat ilçesine bağlı Kabatepe Limanı'ndan saat 15.00'da Gökçeada'ya giden Gestaş'a ait 'Gökçeada 1' isimli feribot, ilçenin Kuzu Limanı'a yanaşırken saat 16.15'te fırtına nedeniyle karaya oturdu. Feribotta bulunan 35 araçtan bazıları bir birine değerek hasar aldığı öğrenildi. Kıyıya birkaç metre kala karaya oturan feribotu bulunduğu yerden kurtarmak üzere Çanakkale’den bölgeye römorkör gönderildi. Ancak römorkör gemiyi kurtaramadı. 

Bunun üzerine tahliye işlemleri için çalışma yapıldı fakat bir sonuç alınmadı. Can yeleklerini giyerek saatlerdir kurtarılmayı bekleyen yolcular, bitkin düştü.

Beklemekten sıkılan yolcuların bazılarının sinir krizi geçirdiği kaydedildi. Öte yandan yolcuların, yiyecek içecek sıkıntısı çekmediği ve bunun feribotun kantininden karşılandığı öğrenildi. Ayrıca gece, bir balıkçı teknesiyle feribota yolcular için kumanya bırakıldı.

Yaklaşık 16.5 saat süren çalışma ardından karaya çıkartılan yolcuların bitkin olduğu görüldü. Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı’na bağlı SAGET 14 Botu, Sahil Güvenlik 23 No’lu Botu ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait Kurtarma 7 römorkörü ile tahliye işlemlerinin gerçekleştirildiği belirtildi. 15- 20 kişilik gruplar halinde, önceliğin kadınlar ile çocuklara verildiği çalışmaların başarıyla sona erdiği kaydedildi. Gökçeada Kuzu Limanı’na getiren yolcular, maruz kaldıkları durum hakkında sağlıklı bilgi verilmediği için mağdur olduklarını ve stres yaşadıklarını söyledi.

Yorumlar (4)
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 7 yıl önce
Bu yolcular gemi oturur oturmaz kurtarılmalıydılar. Gemi kayalıklara sürüklenmiş ve fırtına devam ederken geminin kayalıklara sürüklenip parçalanması mı beklendi. Neden gemi armatörü ve kaptanı bunca saat yolcuları tehlike altında tuttu?
Hüsametin Canbilen 7 yıl önce
Kayalık zemine oturan bir gemiyi kurtarmakla,kumluk veya çamur zemine oturan gemiyi kurtarmanın farklı bir operasyon olacağını bilmek lazım.Kayalık zeminde oturan geminin çekilmesi veya kurtarıması anında karinada oluşacak veya oluşmuş olan hasar ve yırtık sebebiyle gemi her an sapsız balta gibi denizin dibini boylaması sebebiyle önce karinada delik var mı,yırtılma var mı diye tespit edilip ona göre kurtarma planı yapılır.Yolcularında kısmetsizliği hava muhalefeti sebebiyle sürüklenip oturan bir gemide olmaları. Allah'a şükretmeleri gerekirken hep isyan.Gemi ve uçak yolculukları riski olan işlerdir.O zaman uçağa da gemiye de binmeyin kardeşim.Gecenin karanlığında,fırtına lı havada geminin altına dalgıç gönderip nasıl hasar tespiti yapmadan kurtarma işlemini yapacaklardı??? Biraz insaf edelim lütfen.Herkes kendi işini yapacak değil mi??? Kış ayı dert ayı.Dünyanın çeşitli yerlerinde hava muhalefeti sebebiyle yüzlerce kaza olmaktadır.Önemli olan can kaybının olup olmaması ve yolcuların hayati tehlikede olup olmadığının değerlendirilmesi.Ne ticede kimse gemide kalmadı ve kaza/ölüm olmadığıdır.
Turabi Şahin 7 yıl önce
Yukarıda yorumcu bu havada gemiye binmeyin kardeşim demiş yolcunun gemiye bindiği yer Çanakkale değilmi yolcu egedeki havayı nereden bilecek sayın yorumcu bu geminin kaptanı yok mu işletmecisi yok mu hava durumunu almıyorlar mı bu havada bu sefer yapılmaz iptal edelim neden dememişler bu havada binmeseydiniz bu gemiye kardeşim şeklindeki bir yaklaşımı ayıpladım doğrusu nedir bu ilkçağlarda bile hava tahminini kaptanlar yapardı sen yolcuya yüklemişsin bu görevi maşallah
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 7 yıl önce
Saygıdeğer Hüsameddin beyefendi zatıaliniz okuduğunuzu acaba nerenizle anladınız. Burada geminin kurtarılmasından değil yolcuların kurtarılmasından bahsettik. Anlatamamışımdır tekrar edelim. GEMİNİN KURTARILMASINDAN değil YOLCULARIN GEMİDEN ALINARAK KARAYA NAKLEDİLMELERİNDEN bahsediyoruz. Nitekim ki de yolcular kurtarıldı gemi hala orada kayalıklarda. Söylediğimiz de şu: 14 saat sonra kurtarılacağına, o tehlikede gemide bırakılmadan, karaya oturduktan hemen sonra neden kurtarılmadılar. Gemiye binmeyin kardeşim şeklinde bir mantığı, denizde can emniyetini her şeyden üstün görme hususunda fikirdaş isek, zatıalinize yakıştıramadım. Ne demek bu şimdi. Zaten yolcular üzerinde iken kurtarma GEMİYE operasyonu yapılması riskli olmaz mı. Önce yolcuların tahliyesi gerekmiyor mu idi acaba. Bu GESTAŞ kimindir yönetiminde kimler vardır bilemem. Kaptana baskı yapıldı mı bilemem. Ama yolcu taşımacılığı yapmak insan hayatı bu kadar ucuz olmamalıdır. İnanıyorum ki Hükümetimiz Devletimiz bu GESTAŞ'taki sorumlular hakkında gereğini yapacak.
banner255
2
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü