banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Gerence'de "Rainbow Warrior" Eylemi

Greenpeace’in sancak gemisi ‘Rainbow Warrior’, nesli tükenmekte olan mavi yüzgeçli orkinos balıklarına dikkati çekmek amacıyla Gerence'de...

GÜNCEL 12.09.2009, 05:55
Gerence'de

Gerence'de "Rainbow Warrior" Eylemi

Akdeniz Kampanyası için yaklaşık bir haftadır Türkiye’de bulunan uluslararası çevre örgütü Greenpeace’in sancak gemisi ‘Rainbow Warrior’, nesli tükenmekte olan mavi yüzgeçli orkinos balıklarına dikkati çekmek amacıyla eylem yapmak için orkinos çiftliklerinin yoğun olarak bulunduğu Çeşme’deki Gerence Körfezi’ne geldi.


Bir çiftliğin önüne kadar gelen Rainbow Warrior’dan denize indirilen üç bot, üzerinde ‘Crime scene’ (suç mahalli) yazılı şamandraları orkinos çiftliğinin kafeslerinin önüne bıraktı. Botlarda bulunan 10 Greenpeace üyesi de ellerinde İngilizce ve Türkçe olarak ‘Orkinoslar ve zaman tükeniyor’, ‘Orkinos ticaretine hayır’, ‘Deniz rezervleri hemen şimdi’ yazılı pankartlarla Akdeniz’de nesli tükenmekte olan mavi yüzgeçli orkinos balıklarının ticari sömürü aracı olarak kullanılmasını ve çiftlikler aracılığıyla aşırı avlanmasını protesto etti. Greenpeace üyelerinin yaklaşık üç saat süren eylemleri boyunca orkinos çiftliği çalışanları ikisi büyük altı tekne ile Greenpeace üyelerinin bulunduğu kafesin önüne geldi. Eylem boyunca çiftlik sahipleriyle eylemcilerin botları arasında kovalamaca yaşandı. Greenpeace üyeleri kafeslere herhangi bir müdahale yapmazken çiftlik görevlileri de eylemcilere fiziki müdahalede bulunmadı. Eylemin tamamlanmasının ardından Rainbow Warrior Gerence Körfezi’nden ayrılırken bölgede görevli sahil güvenlik botu olay yerine geldi. Greenpeace’e ait bir helikopter de eylemi havadan görüntüledi.

Yorumlar (0)
20°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?